Rosja dołącza do spotkania G20 w cieniu konfliktu na Ukrainie

  • Ławrow na spotkaniach z jednymi z najzagorzalszych rosyjskich krytyków
  • Rozmowy dotyczące globalnego bezpieczeństwa żywnościowego i energetycznego
  • Brytyjski minister spraw zagranicznych Truss ucina krótką podróż – BBC

NUSA DUA, Indonezja (Reuters) – Rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow odbędzie swoje pierwsze bliskie spotkanie z najzagorzalszymi krytykami inwazji jego kraju na Ukrainę na spotkaniu G20 w Indonezji, które rozpoczęło się w czwartek.

Oczekuje się, że głównym i głównym punktem dwudniowego spotkania ministrów spraw zagranicznych na wyspie Bali będzie konflikt rosyjsko-ukraiński i globalny kryzys żywnościowy obwiniany o wojnę. Czytaj więcej

Czwartkowa kolacja powitalna będzie pierwszym spotkaniem ministra spraw zagranicznych Rosji Władimira Putina Ławrowa z najgłośniejszymi przeciwnikami lutowej inwazji Moskwy na Ukrainę, którą Moskwa określiła jako „specjalną operację wojskową”.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Rosyjska agencja informacyjna TASS poinformowała, że ​​Ławrow planuje spotkać się z niektórymi ze swoich odpowiedników na marginesie szczytu, ale ministrowie, w tym niemiecka Annalina Birbock i sekretarz stanu USA Anthony Blinken, wykluczyli oddzielne spotkania z nim.

Australijska minister spraw zagranicznych Penny Wong powiedziała, że ​​jej kraj i kraje o podobnych poglądach wykorzystają spotkanie G-20 do podkreślenia wpływu wojny.

„Wspólnie wyjaśnimy nasze poglądy na temat stanowiska i zachowania Rosji” – powiedziała.

Jednak brytyjska minister spraw zagranicznych Liz Truss może wyjechać wcześniej: BBC poinformowała, że ​​planuje wrócić do Londynu pośród dramatu politycznego związanego z rezygnacją premiera Borisa Johnsona.

Urzędnik brytyjskiego MSZ odmówił komentarza.

W skład G-20 wchodzą kraje zachodnie, które oskarżyły Moskwę o zbrodnie wojenne na Ukrainie – czemu ona zaprzecza – i nałożyły sankcje, ale także kraje takie jak Chiny, Indonezja, Indie i RPA były bardziej stonowane w swojej odpowiedzi.

Przemawiając po spotkaniu ze swoim chińskim odpowiednikiem Wang Yi, Ławrow podkreślił znaczenie stosunków rosyjsko-chińskich dla tworzenia „bardziej sprawiedliwego i demokratycznego świata opartego na zasadach prawa międzynarodowego, przede wszystkim Karty Narodów Zjednoczonych”.

READ  Wojna rosyjsko-ukraińska: lista najważniejszych wydarzeń, dzień 283 | Wiadomości o wojnie między Rosją a Ukrainą

Skrytykował również to, co powiedział, że jest „otwarcie agresywnym” „Zachodem”, który stara się utrzymać swoją uprzywilejowaną pozycję i dominację w sprawach międzynarodowych.

globalny kryzys żywnościowy

Niektórzy urzędnicy amerykańscy i europejscy podkreślali, że spotkanie nie odbędzie się „jak zwykle”. Rzecznik niemieckiego ministra spraw zagranicznych powiedział, że kraje G7 będą koordynować swoją odpowiedź wobec Ławrowa.

W 2014 roku Grupa Siedmiu wykluczyła Rosję z tzw. Grupy Ośmiu z powodu aneksji Krymu.

Wysocy urzędnicy z Wielkiej Brytanii, Kanady i Stanów Zjednoczonych wycofali się z przedstawicieli Rosji na kwietniowym spotkaniu finansowym G20 w Waszyngtonie. Jednak pomimo wczesnych rozmów o bojkocie kolejnych spotkań G-20, niektórzy analitycy twierdzą, że kraje zachodnie mogły uznać, że przyniesie to efekt przeciwny do zamierzonego.

Wysoki rangą urzędnik Departamentu Stanu USA powiedział w czwartek, że ważne jest, aby skupić się na tym, co Indonezja wyznaczyła na swoją prezydencję w G20 i „nie dopuścić do jakichkolwiek zakłóceń lub bojkotów”.

Bezpieczeństwo energetyczne i żywnościowe są w porządku obrad spotkania na Bali, ponieważ kraje zachodnie oskarżają Rosję o podsycanie światowego kryzysu żywnościowego i zaostrzanie inflacji poprzez blokowanie dostaw zboża na Ukrainę. Rosja oświadczyła, że ​​jest gotowa bez przeszkód ułatwiać eksport zboża.

Minister spraw zagranicznych Indonezji Retno Marsudi podczas spotkania z China Wang podkreśliła potrzebę ochrony stabilności regionalnej i rozwiązania globalnych problemów związanych z konfliktem rosyjsko-ukraińskim.

„Solidność głosów krajów rozwijających się jest konieczna, aby zatrzymać wojnę i ponownie zintegrować eksport żywności z Ukrainy i Rosji z globalnym łańcuchem dostaw” – powiedział w oświadczeniu ministerstwo spraw zagranicznych Indonezji.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Dodatkowe reportaże Stanleya Widianto w Nusa Dua i Kirsty Needham w Sydney i Davida Bronstroma w Tokio Pisanie przez Kate Lamb Montaż przez Eda Daviesa i Frances Kerry

READ  Rosja i Zachód kłócą się o płatności za gaz w rublach

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *