Rosja dołącza do spotkania G20 w cieniu konfliktu na Ukrainie

  • Ławrow na spotkaniach z jednymi z najzagorzalszych rosyjskich krytyków
  • Rozmowy dotyczące globalnego bezpieczeństwa żywnościowego i energetycznego
  • Brytyjski minister spraw zagranicznych Truss ucina krótką podróż – BBC

NUSA DUA, Indonezja (Reuters) – Rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow odbędzie swoje pierwsze bliskie spotkanie z najzagorzalszymi krytykami inwazji jego kraju na Ukrainę na spotkaniu G20 w Indonezji, które rozpoczęło się w czwartek.

Oczekuje się, że głównym i głównym punktem dwudniowego spotkania ministrów spraw zagranicznych na wyspie Bali będzie konflikt rosyjsko-ukraiński i globalny kryzys żywnościowy obwiniany o wojnę. Czytaj więcej

Czwartkowa kolacja powitalna będzie pierwszym spotkaniem ministra spraw zagranicznych Rosji Władimira Putina Ławrowa z najgłośniejszymi przeciwnikami lutowej inwazji Moskwy na Ukrainę, którą Moskwa określiła jako „specjalną operację wojskową”.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Rosyjska agencja informacyjna TASS poinformowała, że ​​Ławrow planuje spotkać się z niektórymi ze swoich odpowiedników na marginesie szczytu, ale ministrowie, w tym niemiecka Annalina Birbock i sekretarz stanu USA Anthony Blinken, wykluczyli oddzielne spotkania z nim.

Australijska minister spraw zagranicznych Penny Wong powiedziała, że ​​jej kraj i kraje o podobnych poglądach wykorzystają spotkanie G-20 do podkreślenia wpływu wojny.

„Wspólnie wyjaśnimy nasze poglądy na temat stanowiska i zachowania Rosji” – powiedziała.

Jednak brytyjska minister spraw zagranicznych Liz Truss może wyjechać wcześniej: BBC poinformowała, że ​​planuje wrócić do Londynu pośród dramatu politycznego związanego z rezygnacją premiera Borisa Johnsona.

Urzędnik brytyjskiego MSZ odmówił komentarza.

W skład G-20 wchodzą kraje zachodnie, które oskarżyły Moskwę o zbrodnie wojenne na Ukrainie – czemu ona zaprzecza – i nałożyły sankcje, ale także kraje takie jak Chiny, Indonezja, Indie i RPA były bardziej stonowane w swojej odpowiedzi.

Przemawiając po spotkaniu ze swoim chińskim odpowiednikiem Wang Yi, Ławrow podkreślił znaczenie stosunków rosyjsko-chińskich dla tworzenia „bardziej sprawiedliwego i demokratycznego świata opartego na zasadach prawa międzynarodowego, przede wszystkim Karty Narodów Zjednoczonych”.

READ  Mariupol został zniszczony po rosyjskim bombardowaniu

Skrytykował również to, co powiedział, że jest „otwarcie agresywnym” „Zachodem”, który stara się utrzymać swoją uprzywilejowaną pozycję i dominację w sprawach międzynarodowych.

globalny kryzys żywnościowy

Niektórzy urzędnicy amerykańscy i europejscy podkreślali, że spotkanie nie odbędzie się „jak zwykle”. Rzecznik niemieckiego ministra spraw zagranicznych powiedział, że kraje G7 będą koordynować swoją odpowiedź wobec Ławrowa.

W 2014 roku Grupa Siedmiu wykluczyła Rosję z tzw. Grupy Ośmiu z powodu aneksji Krymu.

Wysocy urzędnicy z Wielkiej Brytanii, Kanady i Stanów Zjednoczonych wycofali się z przedstawicieli Rosji na kwietniowym spotkaniu finansowym G20 w Waszyngtonie. Jednak pomimo wczesnych rozmów o bojkocie kolejnych spotkań G-20, niektórzy analitycy twierdzą, że kraje zachodnie mogły uznać, że przyniesie to efekt przeciwny do zamierzonego.

Wysoki rangą urzędnik Departamentu Stanu USA powiedział w czwartek, że ważne jest, aby skupić się na tym, co Indonezja wyznaczyła na swoją prezydencję w G20 i „nie dopuścić do jakichkolwiek zakłóceń lub bojkotów”.

Bezpieczeństwo energetyczne i żywnościowe są w porządku obrad spotkania na Bali, ponieważ kraje zachodnie oskarżają Rosję o podsycanie światowego kryzysu żywnościowego i zaostrzanie inflacji poprzez blokowanie dostaw zboża na Ukrainę. Rosja oświadczyła, że ​​jest gotowa bez przeszkód ułatwiać eksport zboża.

Minister spraw zagranicznych Indonezji Retno Marsudi podczas spotkania z China Wang podkreśliła potrzebę ochrony stabilności regionalnej i rozwiązania globalnych problemów związanych z konfliktem rosyjsko-ukraińskim.

„Solidność głosów krajów rozwijających się jest konieczna, aby zatrzymać wojnę i ponownie zintegrować eksport żywności z Ukrainy i Rosji z globalnym łańcuchem dostaw” – powiedział w oświadczeniu ministerstwo spraw zagranicznych Indonezji.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Dodatkowe reportaże Stanleya Widianto w Nusa Dua i Kirsty Needham w Sydney i Davida Bronstroma w Tokio Pisanie przez Kate Lamb Montaż przez Eda Daviesa i Frances Kerry

READ  Strumień Chile rośnie na tyle, by połknąć francuski Łuk Triumfalny

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.