Rosja może zostać wykluczona z porozumienia OPEC, 4 ekspertów omawia efekty

  • Według Wall Street Journal Rosja może zostać wykluczona z porozumienia w sprawie kwot produkcyjnych OPEC po tym, jak nie osiągnęła celów.
  • Członkowie OPEC dyskutowali nad tym pomysłem, ponieważ zachodnie sankcje i embargo UE ograniczają produkcję ropy w Rosji.
  • Oto, co analitycy przewidują, że może się stać z globalnymi dostawami ropy, jeśli Rosja zostanie odcięta od OPEC.

Niektórzy członkowie Organizacji Krajów Eksportujących Ropę Naftową (OPEC) rozważają usunięcie Rosji z grupy porozumień o wydobyciu ropy naftowej, The Wall Street Journal donosił: Wtorek.

Eksperci twierdzą, że ten ruch może mieć poważne konsekwencje dla cen ropy i globalnego rynku energii.

Rosyjska gospodarka i wydobycie ropy borykają się z trudnościami od inwazji na Ukrainę pod koniec lutego, która doprowadziła do sankcji ze strony Zachodu i embarga na import energii. Od połowy kwietnia produkcja ropy spadła o 7,5 procent, a Kreml powiedział, że może: Do 17% w tym rokuw zrecenzowanym przeze mnie raporcie Reuters.

Członkowie OPEC zastanawiają się, czy Rosja nie zostanie wycofana z porozumienia koncernu na stopniowe zwiększanie wydobycia ropy po tym, jak kraj ten nie spełnił swojego celu.

„Nie ma sensu zmuszać ich do trzymania się limitów”, powiedział Wall Street Journal, cytując delegata OPEC.

Rosja nie jest częścią 13-narodowej grupy OPEC, składającej się z głównych producentów ropy, ale prowadzi 10 krajów sojuszniczych w szerszym OPEC+. Największa grupa ma spotkać się w czwartek, aby zatwierdzić plan zwiększenia produkcji ropy do 432 000 baryłek dziennie. Jego celem jest stabilizacja światowych dostaw ropy i przywrócenie ich do poziomu sprzed pandemii.

Jeśli Rosja zostanie wyłączona z pakietu porozumienia, kraje takie jak Arabia Saudyjska i Zjednoczone Emiraty Arabskie mogą wkroczyć, aby zwiększyć dostawy. Może to pomóc w obniżeniu cen ropy, które rosną i są w handlu w ostatnim czasie Najwyższy poziom od dwóch miesięcy.

READ  Kardynał Joseph Zen aresztowany pod zarzutem współudziału zagranicznego

Oto co analitycy mówią o OPEC+, szansie na wykluczenie Rosji i co to może oznaczać dla szerszego rynku ropy:

Jeffrey Haley, starszy analityk rynku w OANDA: „Realistycznie tylko Arabia Saudyjska, Zjednoczone Emiraty Arabskie i być może Irak mogą szybko zwiększyć produkcję, ponieważ reszta grupy nie jest w stanie spełnić swoich obecnych kwot, nie mówiąc już o większej redystrybucji. Jeśli Rosja zgodzi się na taki kierunek działań, wpłynie to na ceny ropy, równoważąc podaż i popyt, ale to nie wystarczy, aby ropę Brent przywrócić do poziomu 100 USD za baryłkę. Jeśli taki wynik zostanie narzucony Rosji, z czym się nie zgadza, oznaczałoby to poważne zerwanie w jednostce OPEC+. To byłby niedźwiedzi rozwój cen ropy. Myślę, że Rosja zgodziła się na tę drogę, albo ta historia nie jest prawdziwa. Każdy inny wynik wydaje się oznaczać, że OPEC sam się podpala”.

Warren Patterson i Wenyu Yao, strateg ING: „Ponieważ wiele krajów nakłada sankcje na rosyjską ropę, Rosji trudno będzie w najbliższych miesiącach zwiększyć produkcję i osiągnąć cel wydobywczy w ramach porozumienia OPEC+. Potencjalnie otwiera to drzwi innym członkom OPEC+ do bardziej agresywnego zwiększania produkcji. Jednak w rzeczywistości, ponieważ większość członków konsekwentnie nie osiągała swoich celów produkcyjnych przez kilka miesięcy, prawdopodobnie całej grupie będzie trudno bardziej agresywnie zwiększać produkcję”.

Edward Bell, starszy dyrektor ds. ekonomii rynku w Emirates NBD: „Warunki rynkowe nadal domagają się dodatkowych dostaw, ale tak długo, jak OPEC+ będzie koncentrować się na „podstawach”, spodziewamy się dalszego spadku cen ropy, co oznacza utrzymywanie się wysokich i niestabilnych cen. Według Standard & Poor’s.

Daniel McCarthy, Sstrateg w Daily FX: “Mogłoby to otworzyć drogę innym państwom członkowskim do zwiększenia produkcji, z czego z zadowoleniem przyjęłyby Stany Zjednoczone i Europa. Zdolność do dodatkowej produkcji z tych innych krajów nadal znajduje się w chmurze”.

READ  Brazylijska policja pobiła na śmierć mężczyznę w bagażniku samochodu, pokazy wideo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.