Rosja przygotowuje się do aneksji terytorium Ukrainy; Zachód ostrzega przed nowymi sankcjami

  • Rosja twierdzi, że zdecydowanie popiera aneksję
  • Rosyjski parlament może rozważyć aneksję we wtorek
  • Ukraina odrzuca referenda jako nielegalne
  • Zachód przygotowuje się do nowych sankcji w referendach

ZAPORIZIA, Ukraina (Reuters) – Rosja przygotowywała się do aneksji skrawka Ukrainy w ciągu kilku dni, uwalniając, jak to nazywała, liczbę głosów wskazujących na przytłaczające poparcie w czterech prowincjach, aby do niej dołączyć, po tym, jak Ukraina i Zachód potępiły je jako nielegalne fałszywe referenda. Pod groźbą broni.

Na Placu Czerwonym w Moskwie powstał teatr z gigantycznymi ekranami wideo, na których bilbordy głosiły „Donieck, Ługańsk, Zaporoże, Chersoń – Rosja!”.

Szef wyższej izby parlamentu Rosji powiedział, że może rozważyć połączenie czterech częściowo okupowanych regionów 4 października, na trzy dni przed 70. urodzinami prezydenta Władimira Putina.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Utworzone przez Rosję departamenty w czterech prowincjach formalnie zwróciły się do Putina o włączenie ich do Rosji, co rosyjscy urzędnicy sugerowali jako formalność.

„To powinno nastąpić w ciągu tygodnia” – powiedział państwowej agencji informacyjnej RIA Rodion Miroshnik, mianowany ambasadorem samozwańczej Ługańskiej Republiki Ludowej w Moskwie.

„Najważniejsze już się wydarzyło – referendum już się odbyło. Załóżmy więc, że lokomotywa już ruszyła i raczej się nie zatrzyma”.

Aneksja tego terytorium, które stanowi około 15% Ukrainy, wymaga zawarcia i ratyfikacji jakiegoś traktatu przez kontrolowany przez sojuszników Putina rosyjski parlament. Wtedy regiony będą postrzegane jako część Rosji i rozszerzy się na nią jej nuklearny parasol.

Putin ostrzegł, że użyje broni jądrowej do ochrony terytorium Rosji przed atakiem. Czytaj więcej

„Na nikogo nie głosowano”

Mieszkańcy, którzy w ostatnich dniach uciekli na obszary kontrolowane przez Ukrainę, mówili o ludziach zmuszanych do umieszczania na ulicach tablic wyborczych przez wędrujących urzędników pod groźbą użycia broni. Materiał filmowy nagrany podczas ćwiczeń przedstawiał rosyjskich urzędników przenoszących urny wyborcze z domu do domu z uzbrojonymi mężczyznami.

READ  Były chiński przywódca Hu Jintao niespodziewanie wyszedł z pokoju, gdy Kongres Partii Komunistycznej dobiegł końca

Mogą ogłaszać wszystko, co chcą. W referendum nikt nie głosował poza kilkoma osobami, które zmieniły przynależność. Przenosili się z domu do domu, ale nigdy nie wyszli. Gubernatorstwo.

Rosja twierdzi, że głosowanie było dobrowolne, zgodne z prawem międzynarodowym, a frekwencja była wysoka. Referenda i idea aneksji zostały odrzucone na całym świecie, podobnie jak w przypadku zajęcia przez Rosję Krymu z Ukrainy w 2014 roku.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski starał się zebrać międzynarodowe poparcie przeciwko aneksji w serii wezwań do zagranicznych przywódców, w tym z Wielkiej Brytanii, Kanady, Niemiec i Turcji.

„Dziękuję wszystkim za wyraźne i szczere wsparcie. Dziękuję wszystkim za zrozumienie naszego stanowiska” – powiedział Zełenski w wieczornym wystąpieniu wideo.

Stany Zjednoczone ujawniły wart 1,1 miliarda dolarów pakiet uzbrojenia dla Ukrainy, który obejmuje 18 wyrzutni rakiet wysokiej mobilności (HIMARS), towarzyszącą im amunicję oraz różnego rodzaju bezzałogowe statki powietrzne i systemy radarowe. Ogłoszenie zwiększa pomoc dla bezpieczeństwa USA do 16,2 miliarda dolarów.

Stany Zjednoczone zapowiedziały również, że w związku z referendami nałożą również nowe sankcje na Rosję, a prezes Unii Europejskiej zasugerował kolejne sankcje, ale 27 państw członkowskich UE będzie musiało przezwyciężyć różnice, aby je wdrożyć.

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział, że Rosja będzie musiała kontynuować walkę o przejęcie kontroli nad całym Donieckiem. Około 40% jest nadal pod kontrolą Ukrainy.

Rosja zapowiedziała, że ​​zmobilizuje około 300 tys. żołnierzy rezerwy do wzmocnienia swoich sił na Ukrainie. Kampania poboru doprowadziła do ucieczki tysięcy Rosjan do innych krajów.

Na ziemi siły ukraińskie i rosyjskie toczą ciężkie walki, zwłaszcza w regionie Doniecka, gdzie gubernator powiedział, że w środę w rosyjskich atakach zginęło sześciu cywilów.

We wczesnych godzinach rannych w czwartek ukraińskie wojsko poinformowało, że w ciągu ostatnich 24 godzin Rosja wystrzeliła trzy pociski i osiem nalotów oraz przeprowadziła ponad 82 ataki z systemów wystrzeliwania rakiet na tereny wojskowe i cywilne.

READ  Brytyjscy emigranci w Massachusetts odpowiadają na rezygnację Borisa Johnsona

Dodał, że ukraińskie lotnictwo przeprowadziło w środę 16 nalotów, które uszkodziły lub zniszczyły szereg rosyjskich obiektów, a siły lądowe zniszczyły dwa stanowiska dowodzenia.

Valentin Reznichenko, gubernator obwodu dniepropietrowskiego, powiedział, że w rosyjskim bombardowaniu Dniepru, stolicy regionu, zginęły trzy osoby, w tym 12-letnia dziewczynka, a ponad 60 budynków zostało uszkodzonych.

„Ratownicy zabrali ją przed zniszczony dom, w którym spała, kiedy wylądował rosyjski pocisk” – powiedział na swoim kanale Telegram.

Reuters nie był w stanie zweryfikować raportów z pola bitwy.

Europejska energia

Gaz przedostał się do Morza Bałtyckiego na trzeci dzień po tym, jak podejrzewane wybuchy przerwały podmorskie rurociągi zbudowane przez Rosję i europejskich partnerów w celu przesyłania gazu ziemnego do Europy.

Rurociąg Nord Stream 1, niegdyś główna trasa dla rosyjskiego gazu do Niemiec, został zamknięty, ale teraz nie można go łatwo ponownie otworzyć.

NATO i Unia Europejska ostrzegają przed potrzebą ochrony infrastruktury krytycznej przed tym, co określają mianem „sabotażu”, chociaż urzędnicy powstrzymali się od przypisywania winy.

Agencja informacyjna Interfax zacytowała słowa Prokuratury Generalnej, że FSB prowadzi śledztwo w sprawie uszkodzeń rurociągów jako „międzynarodowy terroryzm”.

Rurociągi Nord Stream były punktami zapalnymi w rozwijającej się wojnie energetycznej między Rosją a krajami europejskimi, która zaszkodziła zachodnim gospodarkom i spowodowała wzrost cen gazu.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Raportowanie przez biura Reuters. pisanie Michaela Berry’ego; Montaż przez Roberta Persella

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *