Rosja: udział NATO w wojnie „rośnie” poprzez uzbrajanie Ukrainy | Wiadomości o wojnie między Rosją a Ukrainą

Rosja twierdzi, że dostawa czołgów bojowych NATO na Ukrainę jest dowodem „bezpośredniego i rosnącego” zaangażowania USA i Europy w wojnę, a jeden z analityków sugeruje, że kraje zaopatrujące Ukrainę mogą stać się potencjalnymi celami.

Komentarze pojawiły się po tym, jak Stany Zjednoczone i Niemcy oświadczyły w środę, że uzbroią Ukrainę w dziesiątki czołgów ciężkich w walce z siłami rosyjskimi.

„Istnieją ciągłe oświadczenia ze stolic europejskich i Waszyngtonu, że wysłanie na Ukrainę różnych systemów uzbrojenia, w tym czołgów, w żaden sposób nie oznacza zaangażowania tych krajów lub koalicji w działania wojenne na Ukrainie” – powiedział w czwartek rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow.

Kategorycznie się z tym nie zgadzamy, aw Moskwie wszystko, co robi koalicja i wymienione przez pana stolice, jest postrzegane jako bezpośredni udział w konflikcie. Widzimy, że to wzrasta”.

Kijów zabiega o pozyskanie setek nowoczesnych czołgów, aby dać swoim siłom siłę ognia do przełamania rosyjskich linii obronnych i odbudowy okupowanych ziem południowej i wschodniej Ukrainy. Ukraina i Rosja polegają głównie na radzieckich czołgach T-72.

Rosja, która rozpoczęła wojnę inwazją na Ukrainę 24 lutego ubiegłego roku, coraz częściej przedstawia konflikt jako konfrontację z NATO.

Siergiej Karaganow, były doradca prezydenta Rosji Władimira Putina, powiedział, że dostawy broni NATO mogą doprowadzić do ewentualnego odwetu wojskowego przeciwko krajom, które ją dostarczają.

„Wysyłając czołgi, kraje NATO stają się bardziej otwarte na wojnę, co czyni je potencjalnymi celami” – powiedział Al Jazeera.

25 lat ekspansji NATO

Karadżanow oskarżył także NATO o wywołanie konfliktu na Ukrainie.

To nie jest wojna między Rosją a Ukrainą, to wojna Rosja-Zachód. Ukraińcy są wykorzystywani jako mięso armatnie, a kierownictwo to w zasadzie marionetki. Zachód posuwał się naprzód i przygotowywał się do ataku na Rosję, a Rosja zdecydowała się najpierw przeprowadzić jawny atak. Ale ekspansja NATO trwa już 25 lat”.

READ  Białoruski sąd skazał laureata Pokojowej Nagrody Nobla na 10 lat więzienia

Pomimo ogromnych dostaw broni z Zachodu Karaganow spodziewał się zwycięstwa Rosji.

Ostatecznie Rosja zniszczy armię ukraińską, a kraj zostanie całkowicie zdemilitaryzowany. Powiedział, że tam neonazistowski reżim się skończy.

Zmiana gry?

Eksperci są podzieleni co do skuteczności niemieckich czołgów Leopard 2 i amerykańskich czołgów Abrams przeciwko siłom rosyjskim.

„Dostawa Leoparda 2 przeniesie nasze siły lądowe na jakościowo nowy poziom” — powiedział ukraiński analityk wojskowy Ołeh Żdanow.

Chociaż Leopardy 2 są cięższe od radzieckich czołgów, mają znaczną przewagę pod względem siły ognia i przeżywalności.

„Jeden Leopard 2 może być odpowiednikiem trzech lub pięciu rosyjskich czołgów” — powiedział Żdanow.

Zauważył jednak, że obiecana liczba zachodnich czołgów to tylko minimum potrzebne Ukrainie do odparcia ewentualnego ataku z Moskwy, dodając, że Rosja ma tysiące ciężkich pojazdów opancerzonych.

Żdanow powiedział: „Kijów przygotowuje się do operacji obronnej, a jej wynik zadecyduje o dalszym przebiegu konfliktu”.

Rosyjscy analitycy wojskowi byli bardziej sceptyczni co do czołgów NATO, argumentując, że podczas wojny w Iraku Abramsy okazały się wyraźnie lepsze od starszych sowieckich modeli, ale nowsze modele rosyjskie są bardziej dopasowane. Zauważyli również, że czołgi Leopard 2 używane przez armię turecką przeciwko Kurdom w Syrii okazały się podatne na broń przeciwpancerną z czasów sowieckich.

Andriej Kartapołow, emerytowany generał, który stoi na czele komisji ds. obrony w izbie niższej rosyjskiego parlamentu, przekonywał, że zarówno Leopard 2, jak i Abrams są gorsze od rosyjskiego T-90, który jest zmodyfikowaną wersją T-72.

Najnowszy rosyjski czołg, T-14 Armata, został wyprodukowany w niewielkich ilościach i nie został jeszcze użyty w wojnie.

Brytyjskie Ministerstwo Obrony poinformowało w swoim najnowszym komunikacie wywiadowczym, że Rosja pracowała nad przygotowaniem niewielkiej partii czołgów T-14 do rozmieszczenia na Ukrainie, ale dodała, że ​​mają problemy z silnikiem i inne.

READ  Norwegia aresztuje aktywistów blokujących rosyjski tankowiec

„Duża zmiana polityki”

Tymczasem rosyjscy obserwatorzy zauważyli, że dotarcie zachodnich czołgów na Ukrainę może zająć dużo czasu, dodając, że szkolenie Ukraińców w zakresie ich używania i właściwej konserwacji zwiększyłoby wyzwanie.

„To najprawdopodobniej oznacza, że ​​ukraińska armia najprawdopodobniej otrzyma kilka małych partii czołgów, które mogą nie być ze sobą kompatybilne” – powiedział w komentarzu moskiewski analityk obrony Ilja Kramnik.

Putin, jego dyplomaci i przywódcy wojskowi wielokrotnie ostrzegali Zachód, że dostarczanie im broni dalekiego zasięgu, zdolnej do uderzenia w głąb Rosji, oznaczałoby czerwoną linię i doprowadziłoby do zmasowanego odwetu.

Żdanow argumentował, że zgadzając się na uzbrojenie Ukrainy w czołgi, Zachód przekroczył ważną psychologiczną barierę i może ostatecznie dostarczyć Kijowowi bardziej śmiercionośną broń.

„Dostawa czołgów Leopard 2 na Ukrainę oznacza istotną zmianę w polityce zachodnich sojuszników, którzy przestali obawiać się eskalacji i są teraz gotowi rzucić wyzwanie Rosji w wojnie o zasoby” – powiedział Żdanow.

„Zachód jest zmuszony do szerszego otwarcia drzwi na Ukrainę dla jej arsenałów wojskowych”.

„Okrutne represje”

Ukraińscy urzędnicy od dawna liczyli na pozyskanie amerykańskich myśliwców F-16 i pocisków dalekiego zasięgu dla systemów rakietowych o wysokiej mobilności, znanych jako HIMARS, do atakowania celów daleko od linii frontu.

Pragnienia te skłoniły rosyjskiego dyplomatę Konstantina Gawriłowa do złowieszczych wypowiedzi, podobnych do wypowiedzianych wcześniej przez Putina i innych.

Gawriłow powiedział na spotkaniu Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie.

– Nie mów nam, że cię nie ostrzegaliśmy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *