Rosja zbroi protestujących przeciwko wojnie pośród ogólnokrajowych demonstracji: WatchdogCNN

W środę ponad 1300 osób zostało zatrzymanych w całej Rosji za udział w ogólnokrajowych protestach antywojennych po tym, jak prezydent Władimir Putin ogłosił – niektórzy bezpośrednio wcieleni do wojska, według grupy monitorującej:Częściowa mobilizacja„Obywatele dla niego” Oszałamiająca inwazja z Ukraina.

Zdjęcia i filmy pokazują, jak policja rozprawia się z protestującymi w kilku miastach. z wizualizacjami Demonstracja w centrum Moskwy pokazała, że ​​kilku protestujących jest eskortowanych przez policję i władze w Petersburgu.

Według danych opublikowanych po północy przez niezależny organ nadzorczy OVD-Info, w środę policja aresztowała protestujących w 38 rosyjskich miastach. Maria Kuznetsova, rzeczniczka grupy, powiedziała CNN telefonicznie, że co najmniej cztery komisariaty policji w Moskwie poinformowały, że niektórzy z protestujących aresztowanych przez oddziały prewencji zostali bezpośrednio wcieleni do rosyjskiego wojska.

Powiedział, że jednemu z więźniów grożono oskarżeniem za odmowę poboru. Rząd powiedział, że kara za odmowę poboru to teraz 15 lat więzienia. Według OVD-Info z ponad 1300 zatrzymanych w całym kraju ponad 500 przebywało w Moskwie, a ponad 520 w Petersburgu.

Ponad połowa zatrzymanych demonstrantów to kobiety, dodaje OVD-Info, co czyni go największym antyrządowym protestem z udziałem kobiet w najnowszej historii. Jednak strażnik zauważył, że pełny zakres aresztowań nie był znany.

Wśród aresztowanych było dziewięciu dziennikarzy i 33 nieletnich, z których jeden został „strasznie pobity” przez organy ścigania.

Demonstracje nastąpiły po środowym porannym przemówieniu Putina, w którym przedstawił plan podniesienia stawki swojej wojny na Ukrainie, w tym wobec narodu rosyjskiego. Nagły kontratak Odbili tysiące mil kwadratowych terytorium Kijowa i odepchnęli Moskwę. Eksperci twierdzą, że siły rosyjskie były obecne znacznie zmniejszona.

Zobacz ogłoszone „Częściowa agregacja” 300 000 rezerwujących Według ministra obrony Siergieja Szojgu, wezwanie zostało wykonane. Putin, który powiedział, że osoby z doświadczeniem wojskowym zostaną wcielone do wojska, twierdził, że podpisany już dekret jest niezbędny „aby chronić naszą ojczyznę, jej suwerenność i integralność terytorialną”.

Wydaje się, że rozkaz Putina pozwala na szerszą mobilizację, niż sugerował w swoim przemówieniu.

Pierwszy paragraf mówi o „częściowej mobilizacji”, ale nie określa, kto jest uprawniony, jak zauważył prezydent Rosji w swoim przemówieniu. Stwierdza raczej, że nie dotyczy to tylko osób, które nie kwalifikują się ze względu na wiek, chorobę lub uwięzienie.

Ekaterina Shulman, rosyjska politolog i członkini think tanku Chatham House, powiedziała w Telegramie, że dekret „opisuje agregację jako region”, który „nie określa parametrów tej regionalnej lub kategorycznej dyskryminacji”.

„Zgodnie z tym tekstem można wezwać każdego poza tymi, którzy pracują w kompleksie wojskowo-przemysłowym, którzy są zwolnieni ze służby. W adresie jest mowa, ale nie w dekrecie, że mobilizacja dotyczy tylko rezerwistów lub tych, którzy posiadają pewne wymagane umiejętności.

Rosyjski prawnik ds. praw człowieka Pavel Chikov powiedział, że dekret określa mobilizację „w szerokim zakresie”.

„Prezydent pozostawia to w gestii ministra obrony. Tak więc to rosyjskie Ministerstwo Obrony decyduje, kto zostanie wysłany na wojnę, gdzie i w jakiej liczbie” – powiedział Chikov w Telegramie.

Ostateczne znaczenie pozornej sprzeczności pozostaje niejasne. Czas pokaże, czy Kreml ma apetyt na szerszą mobilizację ludności.

Podczas swojego przemówienia w środę Putin wyraził również obawy przed bronią jądrową, mówiąc, że użyje „wszelkich dostępnych nam środków”, jeśli uzna, że ​​„integralność terytorialna” Rosji jest zagrożona. Poparł także referendum w sprawie przyłączenia się do Rosji, które zapowiedzieli rosyjscy przywódcy w czterech okupowanych regionach Ukrainy, które ogłosili w tym tygodniu.

Niepokój wśród obywateli Rosji był widoczny w środę, jak pokazują strony internetowe biur podróży Dramatyczny wzrost popytu na loty Jeden dla miejsc, w których Rosjanie tego nie potrzebują wiza Strony internetowe linii lotniczych wskazywały, że bezpośrednie loty do takich krajów były wyprzedane do piątku.

W czwartek rzecznik Komisji Europejskiej przyznał, że pojawiła się duża liczba próśb obywateli Rosji o wjazd do krajów UE. Powiedzieli, że Unia Europejska planuje wypracowanie wspólnego stanowiska w tej sprawie.

Komisja Europejska zauważyła również, że na razie każde państwo członkowskie musi oceniać wnioski o wjazd indywidualnie dla każdego przypadku, a zarządzanie granicami zewnętrznymi UE musi odbywać się zgodnie z prawem UE i być zgodne z „podstawowymi ”. Obowiązują wszystkie przepisy dotyczące praw i procedur azylowych.

Protesty w Rosji, z których większość zdawała się przyciągać kilkadziesiąt osób, były kolejnym mocnym sygnałem odczuwanej przez niektórych desperacji. Sprzeciw w Rosji jest zwykle szybko miażdżony, a władze stawiają więcej Ograniczenia wolności słowa Po inwazji na Ukrainę.

Materiały z mediów społecznościowych pokazywały wielu protestujących w Ułan Ude we wschodniej Syberii, skandujących „No war! Żadnej mobilizacji!” i „Nasi mężowie, ojcowie i bracia nie chcą zabijać innych mężów i ojców!”

„Chcemy, aby nasi ojcowie, mężowie i bracia żyli… aby nie zostawiali swoich dzieci jako sierot. Zatrzymaj wojnę, nie zabieraj naszych ludzi!”, powiedział jeden z protestujących.

Nagranie wideo z Jekaterynburga w zachodniej Rosji pokazuje walkę policji z kilkoma protestującymi. CNN nie mogło niezależnie zweryfikować materiału filmowego z żadnego miasta.

Kolejny film, opublikowany przez dziennikarza moskiewskiego wydawnictwa internetowego The Village, pokazuje dziesiątki ludzi skandujących „Pozwól mu odejść” na ulicy Arbatskiej.

Moskiewska prokuratura ostrzegła w środę obywateli przed dołączaniem do protestów czy rozpowszechnianiem informacji wzywających do udziału – przypominając, że grozi im do 15 lat więzienia.

Zapytany w czwartek o doniesienia, że ​​osobom zatrzymanym na antywojennych wiecach wręczano wezwania do wcielenia do wojska, rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział, że praktyka ta „nie jest sprzeczna z prawem”. Nie ma tu żadnego naruszenia prawa” – powiedział.

Zapowiedź „częściowej demobilizacji” Putina została w środę potępiona przez zachodnich przywódców, z których wielu spotkało się na początku. Generalne Zebranie Narodów Zjednoczonych (UNGA) w Nowym Jorku.

W rzadkim wspólnym oświadczeniu premier Wielkiej Brytanii Liz Truss i przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula van der Leyen zgodzili się, że ogłoszenie przez Putina częściowej mobilizacji obywateli Rosji jest oznaką „słabości”.

Ministrowie spraw zagranicznych UE zgodzili się na osiągnięcie porozumienia w Nowym Jorku Nowa runda przeszkód przeciwko Rosji, powiedział dziennikarzom szef polityki zagranicznej UE Joseph Borrell.

Ukraina sprzeciwiła się oświadczeniu Putina, a prezydent Wołodymyr Zełenski powiedział we wcześniej nagranym przemówieniu do Zgromadzenia Ogólnego ONZ w środę, że Rosja „boi się prawdziwych rozmów (pokojowych)” i wskazał na to, co określił jako rosyjskie „kłamstwa”.

Rosja „rozmawia o negocjacjach, ale ogłasza mobilizację wojskową” – powiedział Zełenski. „Rosja kocha wojnę”.

W czwartek niemiecka minister obrony Christine Lambrecht powiedziała, że ​​”częściowa mobilizacja” Putina tylko wzmacnia poparcie tego kraju dla Ukrainy. Francuski minister obrony Sébastien Lecornu powiedział, że jego kraj będzie kontynuował wsparcie dla Ukrainy w zakresie broni i szkolenia, ale powiedział, że Francja potrzebuje współpracy w ramach NATO.

Tymczasem analiza przeprowadzona przez badaczy z Instytutu Studiów Wojennych stwierdziła, że ​​to posunięcie Brak znaczącego wpływu O natychmiastowym zakończeniu wojny.

Analiza wykazała, że ​​sprowadzenie rezerwistów do gotowości bojowej zajmie tygodnie lub miesiące, rosyjscy rezerwiści byli „na początku słabo wyszkoleni”, a „celowo skonstruowane pozycje” nakreślone przez rosyjskiego ministra obrony mogły „zapobiegać czemukolwiek”. Nagłe przybycie wojsk rosyjskich, które może dramatycznie odwrócić losy wojny.

READ  Po raz pierwszy Jan. Grupa 6 prosi o informacje od domownika

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.