Rosyjski dyplomata przy ONZ Borys Bondarew rezygnuje z wojny Putina na Ukrainie

Symbol zastępczy podczas wczytywania akcji artykułu

Dyplomata z rosyjskiej misji przy ONZ w Genewie zrezygnował z wojny na Ukrainie, pisząc, że nigdy nie czuł się „wstydzony” swojego kraju, w rzadkiej publicznej naganie wojny ze strony rosyjskiego rządu.

W liście rozesłanym do kolegów w Genewie i… Opublikowany na LinkedIn ze swoim imieniem i nazwiskiem Również na Facebooku Boris Bondarev, doradca ze stałej misji Federacji Rosyjskiej przy ONZ, powiedział, że w poniedziałek odszedł ze służby cywilnej.

Nawiązując do daty rozpoczęcia inwazji, napisał: „W ciągu dwudziestu lat kariery dyplomatycznej widziałem różne zmiany w naszej polityce zagranicznej, ale nigdy nie czułem się tak zawstydzony za swój kraj, jak to miało miejsce 24 lutego tego roku. rok”, odnosząc się do daty rozpoczęcia inwazji.

„Wojna agresji Putina przeciwko Ukrainie, a właściwie przeciwko całemu światu zachodniemu, jest nie tylko zbrodnią przeciwko narodowi ukraińskiemu, ale być może także najpoważniejszą zbrodnią przeciwko narodowi Rosji, z wielką literą Z w centrum wszystkich nadzieje i perspektywy wolnego i dostatniego społeczeństwa w naszym kraju”.

Zjadliwe przesłanie to jeden z najwybitniejszych zarzutów dotyczących wojny – i jej architektów – który pochodzi z rosyjskiego rządu. Prezydent Rosji Władimir Putin dał jasno do zrozumienia, że ​​sprzeciw nie będzie tolerowany, mówiąc w marcu, że Rosjanie potrafią odróżnić „prawdziwych patriotów od szumowin i zdrajców”.

Anatolij Czubajs, specjalny przedstawiciel Putina ds. zrównoważonego rozwoju, podał się do dymisji i opuścił Rosję w marcu, ale nie skomentował publicznie powodów swojego wyjazdu.

Rosyjscy urzędnicy nie skomentowali jeszcze sprawy. Ale krytycy wojny mogą spotkać się z karą pod Prawa, które czynią z tego przestępstwo Rozpowszechnianie „fałszywych informacji” o rosyjskiej armii, w tym nazywanie wojny wojną, a nie „operacją specjalną” – preferowanym przez Putina określeniem.

Bondarev, z którym Associated Press skontaktowała się telefonicznie, potwierdził, że złożył rezygnację w liście skierowanym do ambasadora Giennadija Gatiłowa. Powiedział Associated Press, że nie planuje opuszczać Genewy.

READ  Francja zagrożona impasem po przekazaniu przez Macrona zawieszonego parlamentu

Bondariew bezpośrednio namierzył klasę rządzącą w Rosji. Pisał: „Ci, którzy wymyślili tę wojnę, chcą tylko jednego – pozostać u władzy na zawsze, mieszkać w niesmacznych luksusowych rezydencjach, pływać na jachtach o podobnym tonażu i kosztach dla całej rosyjskiej marynarki wojennej, cieszyć się nieograniczoną władzą i całkowitą bezkarnością ”.

„Aby to osiągnąć, są gotowi poświęcić życie jak największej liczby istnień” – kontynuował list. „Już zginęły za to tysiące Rosjan i Ukraińców”.

że Przewodnik online Organizacja Narodów Zjednoczonych w Genewie wymienia Bondareva jako doradcę misji Federacji Rosyjskiej. Profil LinkedIn mówi, że specjalizuje się w kontroli zbrojeń, rozbrojeniu i nieproliferacji, i zauważa, że ​​na obecnym stanowisku jest od 2019 roku.

Ostatnia część jego listu przypomina ministerstwo, w którym pracował, i dotyczy ministra spraw zagranicznych Rosji Siergieja Ławrowa, którego przytacza jako przykład upadku rosyjskiej dyplomacji.

Ławrow napisał: „Z profesjonalnego i wykształconego intelektualisty, którego wielu moich kolegów darzy wielkim szacunkiem, stał się osobą, która nieustannie publikuje sprzeczne oświadczenia i grozi światu (czyli także Rosji) bronią jądrową!”

Dzisiejsze ministerstwo „nie zajmuje się dyplomacją”, ale „rozbudzaniem wojen, kłamstw i nienawiści”.

Publiczna rezygnacja Bondareva doprowadziła do wezwania innych rosyjskich urzędników do pójścia w ich ślady.

„Boris Bondarev jest bohaterem” – powiedział Hillel Neuer, dyrektor wykonawczy UN Watch, organizacji pozarządowej z siedzibą w Genewie, która rozpowszechniała kopię wiadomości rosyjskiego dyplomaty na Twitterze. „Wzywamy teraz wszystkich innych rosyjskich dyplomatów w ONZ – i na całym świecie – do naśladowania jego moralnego przykładu i rezygnacji”.

„To niesamowity list poniżej od wysokiego rangą rosyjskiego dyplomaty potępiającego Putina w jednoznaczny sposób” – napisał na Twitterze Bill Browder, założyciel Hermitage Capital i wybitny krytyk rosyjskiego prezydenta Władimira Putina.

READ  Orban wzywa Ukrainę do wycofania się - POLITICO

„Jest to język, którego muszą używać wszyscy rosyjscy urzędnicy i oligarchowie, jeśli mają jakąkolwiek szansę na życzliwość dla Zachodu”.

List Bondareva zakończył się pożegnaniem z ministerstwem – i ukłonem w stronę jego nieco niepewnego stanu.

Ministerstwo stało się moim domem i moją rodziną. Ale po prostu nie mogę dłużej brać udziału w tym krwawym, bezużytecznym i zupełnie niepotrzebnym wstydzie” – napisał, dodając: „Cieszymy się z ofert pracy…”.

Wkład w powstanie tego raportu wnieśli Annabelle Timsit z Londynu i Robin Dixon z Rygi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *