Rosyjskie pociski uderzyły w port Ukrainy; Kijów twierdzi, że wciąż przygotowuje się do eksportu zboża

  • Ukraina poinformowała, że ​​dwa pociski trafiły w rejon przepompowni zboża
  • Minister powiedział, że Ukraina nadal przygotowuje się do eksportu zboża
  • Moskwa i Kijów podpisały w piątek umowę na eksport zboża
  • Porozumienie miało na celu uniknięcie poważnego kryzysu żywnościowego

Kijów (Reuters) – Rosyjskie rakiety uderzyły w sobotę w południowy ukraiński port Odessy, poinformowało wojsko Ukrainy, grożąc porozumieniem podpisanym zaledwie dzień wcześniej w celu zniesienia zakazu eksportu zboża z portów Morza Czarnego i złagodzenia spowodowanych wojną światowych niedoborów żywności.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział, że strajk pokazał, że nie można ufać Moskwie w realizacji umowy. Jednak publiczne radio Suspilne cytowało ukraińskie wojsko, które stwierdziło, że rakiety nie spowodowały znaczących szkód, a minister powiedział, że trwają przygotowania do wznowienia eksportu zboża z portów Morza Czarnego.

Porozumienie podpisane przez Moskwę i Kijów w piątek, za pośrednictwem Organizacji Narodów Zjednoczonych i Turcji, zostało okrzyknięte dużym postępem po prawie pięciu miesiącach walk od inwazji Rosji na sąsiada. Uważa się, że jest to kluczowe dla ograniczenia wzrostu światowych cen żywności poprzez umożliwienie eksportu zboża z portów Morza Czarnego, w tym z Odessy.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

W piątek urzędnicy ONZ powiedzieli, że mają nadzieję, że umowa wejdzie w życie w ciągu kilku tygodni, a strajki w Odessie spotkały się z silnym potępieniem ze strony ONZ, Unii Europejskiej, Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Niemiec i Włoch. Czytaj więcej

Minister obrony Turcji powiedział, że rosyjscy urzędnicy powiedzieli Ankarze, że Moskwa „nie ma nic wspólnego” ze strajkami w Odessie. Ani oświadczenie rosyjskiego Ministerstwa Obrony, ani podsumowanie wojskowe z sobotniej nocy nie wspominały o ataku rakietowym w Odessie. Ministerstwo nie odpowiedziało na prośbę Reutera o komentarz.

Według Dowództwa Operacji Południowych Ukrainy dwa rosyjskie pociski Kalibr uderzyły w rejon przepompowni portu, podczas gdy dwa inne zostały zestrzelone przez siły obrony powietrznej. Rzecznik ukraińskich sił powietrznych Jurij Ignat powiedział, że rakiety zostały wystrzelone z okrętów wojennych na Morzu Czarnym w pobliżu Krymu.

READ  Norwegia kończy kontrakt na śmigłowce NH90 i chce pełnego zwrotu pieniędzy

Suselny zacytował rzeczniczkę Południowego Dowództwa Wojskowego Ukrainy Natalię Homenyuk, która stwierdziła, że ​​magazyn zboża w porcie nie został zbombardowany.

„Niestety są ranni. Infrastruktura portowa została uszkodzona” – powiedział gubernator obwodu odeskiego Maksym Marczenko.

Ale minister infrastruktury Ołeksandr Kobrakow powiedział na Facebooku: „Kontynuujemy przygotowania techniczne do uruchomienia eksportu produktów rolnych z naszych portów”.

bezpieczne przejście

Strajk wydawał się naruszać warunki piątkowego porozumienia, które umożliwiłoby bezpieczny przepływ do iz Odessy oraz dwóch innych ukraińskich portów.

„To dowodzi tylko jednej rzeczy: bez względu na to, co Rosja mówi i obiecuje, znajdzie sposoby, aby tego nie wykonać” – powiedział Zełenski w filmie opublikowanym w Telegramie.

Rzecznik sekretarza generalnego ONZ Antonio Guterres „jednoznacznie potępił” strajki, dodając, że konieczne jest pełne wdrożenie porozumienia.

„Istnieje pilna potrzeba, aby te produkty zmierzyły się z globalnym kryzysem żywnościowym i złagodziły cierpienia milionów potrzebujących ludzi na całym świecie” – powiedział rzecznik firmy Farhan Haq.

„Podczas naszych kontaktów z Rosją Rosjanie powiedzieli nam, że nie mają absolutnie nic wspólnego z tym atakiem i że dokładnie i szczegółowo badają tę kwestię” – powiedział turecki minister obrony Hulusi Akar w oświadczeniu.

– Niepokoi nas fakt, że taki incydent miał miejsce zaraz po zawartej wczoraj umowie – dodał.

Ukraina wydobywa wody w pobliżu swoich portów w ramach obrony wojennej, ale zgodnie z umową piloci będą prowadzić statki po bezpiecznych kanałach. Czytaj więcej

Wspólne Centrum Koordynacyjne (JCC), zatrudniające członków wszystkich czterech stron umowy, będzie monitorować statki płynące przez Morze Czarne do cieśniny Bosfor w Turcji i przeznaczone na rynki światowe.

READ  Ukraina wzywa do zdemilitaryzowanej strefy wokół zbombardowanej elektrowni jądrowej

Wszystkie strony zgodziły się w piątek, że nie dojdzie do ataków na te podmioty i do WKK będzie należało rozwiązanie wszelkich zakazanych działań.

Plucie w twarz

„Rosyjski pocisk to plucie w twarz (prezydenta Rosji) Władimira Putina” Guterresa i prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana, powiedział na Facebooku rzecznik ukraińskiego MSZ Oleg Nikolenko.

Ambasador USA w Kijowie Bridget Brink napisała na Twitterze: „Kreml kontynuuje uzbrajanie żywności. Rosja musi zostać pociągnięta do odpowiedzialności”.

Moskwa zaprzeczyła odpowiedzialności za kryzys żywnościowy, obwiniła zachodnie sankcje za spowolnienie eksportu żywności i nawozów, a Ukrainę za wydobycie w portach.

Blokada nałożona przez rosyjską Flotę Czarnomorską na ukraińskie porty od czasu inwazji na Moskwę 24 lutego doprowadziła do zajęcia dziesiątek milionów ton zboża i unieruchomienia wielu statków.

To zaostrzyło globalne wąskie gardła w łańcuchu dostaw i, w połączeniu z zachodnimi sankcjami nałożonymi na Rosję, doprowadziło do inflacji cen żywności i energii. Rosja i Ukraina są głównymi światowymi dostawcami pszenicy, a światowy kryzys żywnościowy wpędził prawie 47 milionów ludzi w „poważny głód”, według Światowego Programu Żywnościowego.

Urzędnicy ONZ powiedzieli, że umowa przywróci dostawy zboża z trzech ponownie otwartych portów do przedwojennego poziomu pięciu milionów ton miesięcznie. Czytaj więcej

Zełenski powiedział, że zaoszczędzi 10 miliardów dolarów na sprzedaży zboża, eksportując prawie 20 milionów ton zeszłorocznych zbiorów. Jednak w odniesieniu do szerszego konfliktu powiedział Wall Street Journal, że nie ma zawieszenia broni bez odzyskania utraconego terytorium.

Trzy osoby zginęły, gdy 13 rosyjskich pocisków rakietowych uderzyło w sobotę w wojskową bazę lotniczą i infrastrukturę kolejową w obwodzie kirowohradzkim w środkowej Ukrainie, poinformował w telewizji gubernator regionu.

Ukraiński urzędnik powiedział, że Ukraina uderzyła w most w okupowanym regionie Chersoniu nad Morzem Czarnym, celując w rosyjską trasę dostaw. Rosyjska agencja informacyjna TASS powiedziała, że ​​zastępca szefa rosyjskich władz regionalnych powiedział, że most został trafiony, ale nadal działa. Czytaj więcej

READ  Zełenski powiedział, że wojska rosyjskie rozpoczęły bitwę o Donbas

Putin nazwał wojnę „specjalną operacją wojskową” i powiedział, że jej celem jest rozbrojenie Ukrainy i wykorzenienie niebezpiecznych nacjonalistów. Kijów i Zachód nazywają to bezpodstawnym pretekstem do agresywnej grabieży ziemi.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

(Sprawozdawczość Natalii Zenets w Kijowie i Toma Balmfortha w Londynie i biurach Reuters). Napisane przez Jacoba Groenholta Pedersena i Matta Spitalnika; Montaż przez Frances Kerry, Louise Heavens i Granta McCall

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.