Rosyjskie pociski zabiły 11 osób po przyrzeczeniu czołgów na Ukrainie

W serii rosyjskich nalotów wymierzonych w infrastrukturę energetyczną Ukrainy zginęło w czwartek 11 osób.

Zwiększona pomoc wojskowa rozwiała długotrwałą nieufność wśród aliantów i zasygnalizowała gwałtowny wzrost poparcia Zachodu dla kontrofensywy przeciwko rosyjskiej inwazji.

Ostatnia fala rosyjskich ataków nadchodzi, gdy Kreml mówi, że czołgi są „bezpośrednio zaangażowane w konflikt”.

Wielu Ukraińców z zadowoleniem przyjęło ten ruch, a lekarka, która podała tylko swoje imię, Lisa, powiedziała agencji AFP w pobliżu miasta Baghmut na linii frontu, że „powinno to było nastąpić wcześniej i na większą skalę”.

Z tego powodu Ukraińskie służby ratunkowe poinformowały, że w ostatnich rosyjskich atakach rakietowych zginęło 11 osób, a 11 zostało rannych.

55-letni mężczyzna zginął w Kijowie odłamkiem pocisku zestrzelonego przez ukraińskie systemy obrony powietrznej – poinformowały władze.

Ukraińska armia poinformowała, że ​​jej siły zniszczyły 47 z 55 wystrzelonych pocisków Rosja.

Od października Rosja Rozpoczęła rutynowe ataki na infrastrukturę energetyczną na Ukrainie, gdzie temperatury są bliskie zeru.

Minister energii Niemiec Kałuszczenko oskarżony Rosja dąży do „stworzenia systemowej awarii w systemie energetycznym Ukrainy”.

Wyłączenia awaryjne

Zasilanie w Kijowie ustabilizowało się po południu, ale w południowej części Odessy nad Morzem Czarnym „awaryjne przerwy w dostawie prądu będą kontynuowane” – poinformował dostawca energii DTEK.

Ataki opóźniły wizytę francuskiej minister spraw zagranicznych Catherine Colonnade, która była w Odessie, aby omówić pomoc z najwyższym ukraińskim dyplomatą Dmytro Kulebą.

Stany Zjednoczone poinformowały w środę, że dostarczą Ukrainie 31 czołgów Abrams, podczas gdy kanclerz Niemiec Olaf Scholz dał zielone światło na wysłanie 14 czołgów Leopard 2 – decyzja, która otworzyła wrota dla kilku krajów europejskich uzbrojonych w Pantery, aby wysłać własne kontrybucje.

Rząd brytyjski powiedział, że zamierza wysłać czołgi do końca marca, a szkolenie rozpocznie się w przyszłym tygodniu.

Podczas gdy Zachód już wysłał na Ukrainę wszystko, od artylerii po systemy obrony przeciwrakietowej Patriot, czołgi od dawna uważane są za krok za daleko, powodując szerszy sprzeciw. Rosja.

READ  Paxton Aaronson był jasnym punktem w losowaniu USMNT-Kolumbia

Ale sojusznicy starają się teraz zemścić, gdy Ukraina przygotowuje się do kontrofensywy mającej na celu odepchnięcie coraz bardziej okopanych Rosjan na wschodzie i południu.

Niemiecki minister obrony Boris Pistorius powiedział w czwartek, że obiecane przez Berlin czołgi Leopard przybędą „na przełomie marca i kwietnia”.

Dodał, że za kilka dni rozpocznie się szkolenie ukraińskich żołnierzy na niemieckich bojowych wozach piechoty Martar, a „jakiś czas później” ukraińscy żołnierze będą szkolić się na Gepardach.

„Akcja ofensywna”

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział, że dostawy czołgów reprezentują „bezpośrednie zaangażowanie w konflikt”.

Ale Paryż upierał się, że ani Francja, ani jej sojusznicy nie są w stanie wojny Rosja.

„Nie jesteśmy w stanie wojny Rosja I żaden z naszych sojuszników” – powiedziała rzeczniczka MSZ Ann-Claire Legendre.

„Dostarczanie sprzętu wojskowego… nie stanowi dodatkowej wojowniczości”.

Po serii niepowodzeń na polu bitwy, Rosja Zyskała pozycję na wschodzie, gdzie Ukraina potwierdziła wycofanie swoich wojsk z miasta Soledar w obwodzie donieckim.

Siły rosyjskie i jednostki najemników Wagnera twierdziły, że dwa tygodnie temu zdobyły małe miasteczko górnicze.

W środę ukraiński wiceminister obrony Khanna Malyar powiedział, że Moskwa nasila presję na wschodnią stronę walk w pobliskim Pakmucie.

Według amerykańskiego Instytutu Badań nad Wojną Rosja „Psucie ofensyw wzdłuż większości linii frontu na Ukrainie w celu rozproszenia i odwrócenia uwagi sił ukraińskich” .

Działania te, jak stwierdzono, „powinny stworzyć warunki do rozpoczęcia zdecydowanej operacji ofensywnej” we wschodnim obwodzie ługańskim.

Gdy siły rosyjskie posuwają się naprzód, ONZ Szef agencji ds. uchodźców powiedział AFP, że Kijów i rządy europejskie powinny przygotować się na falę ludzi uciekających przed walkami.

Mimo wielokrotnej pomocy Rosja Dało to agencji jedynie ograniczony dostęp do tamtejszych Ukraińców.

„Intensyfikacja wojny stwarza ryzyko przesiedlenia w jedną lub drugą stronę i musimy być na to przygotowani” – powiedział Filippo Grandi Kyivil, Wysoki Komisarz ONZ ds. Uchodźców.

READ  Najnowsze wiadomości o wojnie w Rosji i na Ukrainie

Osobno Ukraina zagroziła bojkotem Igrzysk Olimpijskich w Paryżu w 2024 roku, jeśli dopuszczą do nich rosyjskich i białoruskich sportowców.

Międzynarodowy Komitet Olimpijski (MKOl) nakreślił sposoby zezwalania zawodnikom Rosja A Białoruś „musi zostać dokładniej zbadana”, mimo że została wykluczona z większości igrzysk olimpijskich od czasu inwazji na Ukrainę w lutym ubiegłego roku.

„Taka sytuacja jest dla naszego kraju nie do zaakceptowania” – powiedział ukraiński minister sportu Wadim Goutzid.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *