Rozmowy Bidena z Izraelem podkreślają podział w sprawie Iranu: Aktualizacje na żywo

JEROZOLIMA – To może być pierwsza wizyta prezydenta Bidena na Bliskim Wschodzie od czasu objęcia urzędu, ale nie jest mu obca polityka regionalna i dyplomacja. Niewielu przywódców może się równać z jego twierdzeniem, że znał każdego izraelskiego premiera od pół wieku, poczynając od Goldy Meir w 1973 roku, lub jego długiej historii poparcia dla Izraela.

Pierwszą wizytą zagraniczną Bidena w Egipcie i Izraelu, gdy był młodym senatorem, był chrzest ogniem. Niedługo potem wybuchła wojna arabsko-izraelska z 1973 r., znana również jako wojna Jom Kippur, zaczynając od niespodziewanych egipskich i syryjskich ataków na Izrael.

Biden stał się zagorzałym orędownikiem znaczącej rocznej pomocy gospodarczej i wojskowej dla Izraela, nazywając go kiedyś „najlepszą inwestycją w wysokości 3 miliardów dolarów, jaką zrobiliśmy”.

Był także zagorzałym przeciwnikiem w latach 70. i 80. sprzedaży zaawansowanej amerykańskiej broni Arabii Saudyjskiej i innym krajom arabskim, argumentując za utrzymaniem jakościowej przewagi wojskowej Izraela w regionie.

W 2007 roku pan Biden Powiedział jednemu z rozmówców To znaczy”, już jako dziecko mówiłem, kiedy byłem młodym senatorem, mówiłem: „Gdybym był Żydem, byłbym syjonistą. „Jestem syjonistą. Nie musisz być Żydem, żeby być syjonistą”.

Ale stosunki Bidena z izraelskimi premierami również były napięte. W 1982 roku brał udział w gorzka wymiana Z Menachem Beginem na Kapitolu na budowie izraelskiej osady na okupowanym Zachodnim Brzegu. Pan Begin, zwolennik Wielkiego Izraela, który rozciąga się poza wąskie granice sprzed 1967 roku, aż do terytoriów zajętych przez Jordanię i Egipt, opisał dyskusje jako „na żywo”.

Uczestnicząc w pogrzebie Ariela Sharona w 2014 r., Biden opisał byłego premiera – który był orędownikiem budowy osiedli i jednostronnego wycofania się Izraela ze Strefy Gazy w 2005 r. – jako „złożonego człowieka”, który „przeżył również skomplikowane czasy w skomplikowanej dzielnicy”.

READ  „Złośliwy i ukierunkowany” sabotaż wstrzymuje pociągi w północnych Niemczech

Jako wiceprezydent w administracji Obamy, Biden przeżył kilka trudnych epizodów z Benjaminem Netanjahu, konserwatystą, który sprawował urząd nieprzerwanie od 2009 do 2021 roku. Kiedy Biden był w Izraelu w 2010 roku, częściowo po to, by nalegać na wznowienie palestyńskich rozmów pokojowych Zgodziła się, że izraelskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych buduje 1600 nowych mieszkań dla Żydów w Ramat Shlomo we Wschodniej Jerozolimie przyłączonej do Izraela, obszarze nadal uważanym przez większość świata za terytorium okupowane. Nie wdrożono wówczas czasowego i częściowego zamrożenia osadnictwa w Jerozolimie.

Waszyngton potraktował to ogłoszenie jako uderzenie w twarz, a Biden potępił ten ruch jako „dokładnie ten rodzaj, który podkopuje zaufanie, którego teraz potrzebujemy”. Ramat Shlomo od tego czasu gwałtownie się rozwinął.

W Izraelu ponownie jako wiceprezydent w 2016 r. Biden ostro skrytykował niepowodzenie wspieranej przez Zachód Autonomii Palestyńskiej w potępieniu serii krwawych ataków. Palestyński napastnik dźgnął nożem amerykańskiego studenta i weterana na nabrzeżu w pobliżu Tel Awiwu, około mili od miejsca, w którym Biden spotykał się z byłym premierem Izraela Szymonem Peresem.

Po tym, jak palestyńscy przywódcy zerwali większość więzi z Waszyngtonem za administracji Trumpa, która uznała Jerozolimę za stolicę Izraela i przeniosła tam ambasadę USA z Tel Awiwu, Biden nawiązał ponowne połączenie i przywrócił pomoc odciętą przez swojego poprzednika.

Ale administracja Bidena nie odwróciła wielu polityk z czasów Trumpa, które wpłynęły na palestyńskie aspiracje państwowe i starała się zmniejszyć oczekiwania na jakiekolwiek rychłe wznowienie izraelsko-palestyńskich rozmów pokojowych.

Zdaniem ekspertów, potyczka między panem Netanjahu a prezydentem Donaldem J. Trumpem nadszarpnęła również ponadpartyjne poparcie dla Izraela w Waszyngtonie, które kraj od dawna uważa za strategiczny atut.

Bidenowi zajęło prawie miesiąc po inauguracji w styczniu 2021 r., aby wykonać tradycyjną kurtuazyjną rozmowę z panem Netanjahu, co wielu analityków uważało za pogardę, chociaż Biały Dom zaprzeczył, jakoby cokolwiek z tego było zamierzone.

READ  Armia ukraińska opuszcza zdewastowane miasto na ufortyfikowane pozycje

Mira Novick A Heba Jazbek Wkład w badania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *