Sąd Najwyższy Wielkiej Brytanii orzekł, że Szkocja nie może przeprowadzić referendum niepodległościowego

Zawieszenie

LONDYN – Szkocki parlament nie ma uprawnień do przeprowadzenia referendum w sprawie niepodległości bez zgody rządu brytyjskiego, niwecząc nadzieje na drugie głosowanie w przyszłym roku, czy Szkoci chcą opuścić Wielką Brytanię.

Decyzję wydał w środę Sąd Najwyższy Wielkiej Brytanii, który orzekł, że szkocki parlament nie może stanowić prawa w tej sprawie.

Sąd stanął po stronie rządu brytyjskiego, który argumentował, że „fundamentalne sprawy” – takie jak losy Unii – sprawuje u władzy brytyjski parlament zasiadający w Pałacu Westminsterskim w Londynie.

Brytyjski rząd – kierowany przez premiera Borisa Johnsona, Liz Truss, a obecnie Rishi Sunak – sprzeciwił się drugiemu referendum.

Przywódca Szkocji zabiega o nowe głosowanie niepodległościowe w październiku 2023 r

Rząd zezwolił na referendum w 2014 roku, w którym większość Szkotów głosowała za pozostaniem w Wielkiej Brytanii, z marginesem 55 procent do 45 procent.

Kwestia niepodległości skomplikowała się dwa lata po głosowaniu w sprawie Brexitu w czerwcu 2016 r., w którym Szkoci zdecydowanie poparli pozostanie w UE, o 62 procent do 38 procent.

Johnson argumentował, że referendum z 2014 r. Było głosowaniem „raz na pokolenie” i że kwestia została rozstrzygnięta.

Przemawiając w Izbie Gmin w środę, Sunak nazwał orzeczenie sądu „jasnym i ostatecznym” i powiedział, że szkockie przywództwo musi skupić się na pilniejszych wyzwaniach, takich jak reforma Narodowej Służby Zdrowia i pomoc gospodarce.

Pierwsza minister Szkocji Nicola Sturgeon naciska na referendum w październiku przyszłego roku. Sturgeon przewodzi Szkockiej Partii Narodowej, największemu zdobywcy głosów w kraju, który dąży do niepodległości i mówi, że istnieje „niekwestionowany mandat” na kolejne głosowanie.

Jej rząd wyjaśnił w raportach powody, dla których uważa, że ​​Szkocja powinna być teraz oddzielona – bardziej niż kiedykolwiek – od Wielkiej Brytanii. między nimi? Aby Szkocja mogła przystąpić do Unii Europejskiej.

READ  Koronacja króla Karola III w maju 2023 r.

Po wyroku Sturgeon wydał oświadczeniemówiąc, że szanuje Sąd Najwyższy, ale dodając: „To nie stanowi prawa, tylko je interpretuje”.

W tweecie Sturgeon powiedział: „Prawo, które nie pozwala Szkocji wybierać naszej przyszłości bez zgody Westminsteru, odsłania wszelkie wyobrażenia o Wielkiej Brytanii jako dobrowolnym partnerstwie i przedstawia przypadek Indy”, skrót od drugiego referendum.

Powiedziała: „Szkockiej demokracji nie można odmówić”. „Dzisiejsze rządy blokują jeden sposób, w jaki Szkocja może zostać wysłuchana po uzyskaniu niepodległości – ale w demokracji nasz głos nie może i nie zostanie uciszony”.

Na konferencji prasowej Sturgeon powiedział, że następne wybory parlamentarne, zaplanowane nie później niż na styczeń 2025 r., powinny działać jako „de facto referendum” w sprawie niepodległości. Jak dokładnie to będzie działać, nadal nie jest jasne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.