Sherine Abu Aqla: Korespondentka Al-Jazeery została zastrzelona przez okupację | Wiadomości o konflikcie izraelsko-palestyńskim

Według palestyńskiego Ministerstwa Zdrowia izraelskie siły zastrzeliły dziennikarkę Al-Jazeera Shireen Abu Akleh na okupowanym Zachodnim Brzegu.

Została zastrzelona w środę, kiedy relacjonowała izraelskie naloty na miasto Jenin, i została zabrana do szpitala w stanie krytycznym, według ministerstwa i dziennikarzy Al Jazeera. Abu Okla miała na sobie kurtkę dziennikarza, kiedy została zabita.

Ministerstwo poinformowało, że została uznana za zmarłą w szpitalu.

Inny dziennikarz Al-Jazeery, Ali Al-Samudi, również został ranny po postrzeleniu w plecy. Jest teraz w stabilnym stanie i powiedział, że nie było żadnych palestyńskich bojowników, kiedy strzelano do dziennikarzy, bezpośrednio poddając w wątpliwość izraelskie oświadczenie, które wskazywało na możliwość takiego zdarzenia.

„Kręciliśmy operację armii izraelskiej i nagle strzelali do nas, nie prosząc nas, abyśmy wyszli lub przestali filmować” – powiedział Al-Samoudi. „Pierwsza kula trafiła we mnie, a druga w Shireen… Na miejscu nie było absolutnie żadnego palestyńskiego oporu militarnego”.

Shatha Hunaisha, palestyńska dziennikarka, która była obecna obok Abu Okla, kiedy została ranna, powiedziała Al Jazeerze, że nie doszło do konfrontacji między palestyńskimi bojownikami a armią izraelską i powiedziała, że ​​grupa dziennikarzy była celem.

„Byliśmy czterema reporterami, wszyscy nosiliśmy kurtki, wszyscy nosiliśmy hełmy” – powiedział Hanisha. „Ten [Israeli] Armia okupacyjna nie zaprzestała strzelania nawet po upadku. Z powodu strzałów nie mogłem nawet dosięgnąć ramienia, żeby go zdjąć. Wojsko było nieugięte w kwestii strzelania, by zabić”.

Nidaa Ibrahim z Al-Jazeera powiedziała, że ​​okoliczności zabójstwa Abu Oqli wciąż się odsłaniają, ale nagrania wideo pokazują, że została ona postrzelona w głowę.

Teraz wiemy, że palestyńskie Ministerstwo Zdrowia ogłosiło jej śmierć. Shireen Abu Oqla relacjonowała bieżące wydarzenia w Jenin, w szczególności izraelski nalot na miasto na północnym okupowanym Zachodnim Brzegu, kiedy została postrzelona w głowę. .

Shireen Abu Oqla wysłała e-mail do biura Al Jazeery w Ramallah o 6:13 rano, pisząc: „Siły okupacyjne szturmują Jenin i oblegają dom w dzielnicy Jabriyat. obraz staje się wyraźny”.

READ  Kanada i Dania kończą trwający od dziesięcioleci spór o jałowe skały w Arktyce | biegun północny

Oddzielnie na okupowanym Zachodnim Brzegu palestyńskie Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że siły izraelskie zastrzelili palestyńską młodzież Thaera Muslata al-Jazuriego w mieście al-Bireh w pobliżu nielegalnego osiedla Psagot.

Szok i smutek

Ibrahim, płacząc, powiedział, że Abu Okla był „bardzo szanowanym dziennikarzem”.

Abu Okla, wspólny obywatel palestyńsko-amerykański, był jednym z pierwszych korespondentów terenowych Al Jazeery, dołączając do sieci w 1997 roku.

IDF powiedział, że został zaatakowany ciężkim ogniem i materiałami wybuchowymi podczas pracy w Jenin i że odpowiedzieli ogniem. Dodała, że ​​„bada incydent”.

Ruch Fatah, kierowany przez palestyńskiego prezydenta Mahmuda Abbasa, potępił zabójstwo Abu Akle.

„Celowanie Shirene jest wyraźnym kierowaniem na prawdę i [Israel] „Chcą ukryć swoje zbrodnie przeciwko narodowi palestyńskiemu” – powiedział rzecznik Fatah Osama al-Qawasmi. Izrael chce wysłać wiadomość do dziennikarzy na całym świecie, że ktokolwiek chce ukryć prawdę, zostanie zastrzelony.

Izraelski minister spraw zagranicznych Yair Lapid powiedział, że Tel Awiw oferuje „wspólne patologiczne śledztwo” w sprawie „smutnej śmierci” Abu Akle. „Dziennikarze w strefach konfliktu muszą być chronieni” – dodał.

Siły izraelskie zbombardowały biura Al Jazeery w Strefie Gazy, w tym także Associated Press, podczas ataku sprzed roku, a palestyńscy i międzynarodowi dziennikarze twierdzą, że są regularnie atakowane przez siły izraelskie na okupowanym Zachodnim Brzegu i Wschodniej Jerozolimie.

Wiele osób w Palestynie i za granicą korzystało z mediów społecznościowych, aby wyrazić swój szok i smutek.

Dziś rano izraelskie siły okupacyjne zamordowały ukochaną dziennikarkę Shireen Abu Aqleh, relacjonując jej brutalne praktyki w Jenin. „Shireen była najwybitniejszym palestyńskim dziennikarzem i bliskim przyjacielem” – napisał Husam Zomlot, ambasador Palestyny ​​w Wielkiej Brytanii.

Ci, którzy ją znali, opisywali ją jako odważną, miłą i głosem Palestyńczyków.

READ  Najnowsze wiadomości o wojnie między Rosją a Ukrainą: aktualizacje na żywo

„Shireen była odważną, miłą i uczciwą dziennikarką, której oglądaliśmy ja i miliony Palestyńczyków” – napisał Fadi Koran, aktywista z grupy wyborczej Avaaz.

„Jesteśmy przerażeni słysząc, że Izrael zamordował dziennikarkę Al-Dżazira Shireen Abu Aqleh w Jenin! Shireen śmiało pisała o izraelskiej agresji na Palestynę przez ponad dwie dekady” – napisała Howaida Araf, palestyńsko-amerykańska aktywistka i prawniczka.

„Niewiara”, napisał palestyński aktywista Salem Brahma. Dorastaliśmy, pisząc raporty z drugiej intifady. To był nasz głos. Odpoczywaj w sile i pokoju. Kolejny dzień, kolejna tragedia”.

Giles Trendel, dyrektor Al Jazeera, powiedział, że sieć była „zszokowana i zasmucona” śmiercią Sherine Abu Okla.

„Mamy historię na całym świecie, ale szczególnie w tym regionie, gdzie byliśmy świadkami tragedii”, powiedział, wzywając do przejrzystego śledztwa w sprawie zabójstwa Abu Akleha.

„Jako dziennikarze idziemy dalej. Naszym zadaniem jest iść naprzód. Nie zostaniemy uciszeni pomimo prób uciszenia nas” – powiedział Trendel. To jest ważniejsze niż kiedykolwiek”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.