Siły rosyjskie wycofują się z ukraińskiej Wyspy Węży

Symbol zastępczy podczas wczytywania akcji artykułu

RYGA, Łotwa – Siły rosyjskie poinformowały, że wycofały się z ukraińskiej Wyspy Węży, gorącego spornego skrawka ziemi na Morzu Czarnym, zajętego wkrótce po rozpoczęciu wojny – oznaczając małe, ale strategiczne zwycięstwo Ukrainy w czwartek.

Ich wycofanie zapewniło Ukrainie mile widziany wzrost morale, ponieważ krwawe i zaciekłe walki toczyły się dalej na wschodzie, gdzie wymiana artylerii i kontrola żywotnego terenu przyniosły kilka ostatnich zwycięstw.

W czwartek prezydent Biden powiedział na spotkaniu NATO w Madrycie, że Stany Zjednoczone przeznaczą kolejne 800 milionów dolarów na pomoc w zakresie bezpieczeństwa Ukrainie, dodając do miliardów dostarczonych przez Stany Zjednoczone i sojuszników europejskich oraz wskazując, co zdaniem analityków będzie trwającym konfliktem. Biden zapowiedział również zwiększenie amerykańskiej obecności wojskowej w Europie Wschodniej, chociaż część tego ruchu była rozważana na miesiące i lata przed inwazją.

Biden powiedział, że sojusz będzie wspierał Ukrainę „tak długo, jak będzie to potrzebne” i zobowiązał się do „obrony każdego centymetra terytorium NATO”. Przed wojną ostrzegał prezydenta Rosji Władimira Putina, że ​​inwazja na Ukrainę tylko wzmocni NATO. „To jest dokładnie to, co widzimy dzisiaj” – powiedział.

Rosyjskie Ministerstwo Obrony przedstawiło wycofanie się z Wyspy Węży jako „gest dobrej woli” i próbę stworzenia humanitarnego korytarza dla eksportu produktów rolnych, takich jak zboże z Ukrainy. Jednak urzędnicy w południowym porcie Odessy sąsiadującej z Ukrainą Powiedział Ewakuacja wojsk rosyjskich nastąpiła dopiero po długotrwałych ostrzach rakietowych i artyleryjskich sił ukraińskich.

Wyspa Węży, znana również jako Wyspa Zmini, znajduje się około 40 mil od południowego wybrzeża i jest kluczowym miejscem kontroli szlaków żeglugowych dla ukraińskiego eksportu. pszenica I dostęp do głównego portu Odessy.

„30 czerwca w geście dobrej woli rosyjskie siły zbrojne zakończyły powierzone im zadania na Snake Island i wycofały stacjonujący tam garnizon” – podało rosyjskie Ministerstwo Obrony w oświadczeniu.

„[We] Pokaż społeczności międzynarodowej, że Federacja Rosyjska nie ingeruje w starania Organizacji Narodów Zjednoczonych o zorganizowanie korytarza humanitarnego dla eksportu produktów rolnych z terytorium Ukrainy”.

Desperacki głód w Afryce: wojna na Ukrainie popycha Somalię w kierunku głodu

armia rosyjska Wcześniej opisał wycofanie się z Kijowa i innych części centralnej Ukrainy jako „gesty dobrej woli” po napotkaniu zaciekłego oporu ze strony sił ukraińskich i poniesieniu ciężkich strat.

„Teraz od Ukrainy” należy oczyścić swoje porty z min i wznowić dostawy zboża, dodało Ministerstwo Obrony w swoim czwartkowym oświadczeniu.

Wojna odcięła ważne szlaki żeglugowe, pozostawiając tony ukraińskich towarów rolnych opuszczonych w silosach. Przywódcy zachodni oskarżyli Moskwę o przetrzymywanie krajów niepewnych żywności jako zakładników poprzez zakłócanie dostaw i przyczynianie się do globalnego głodu.

Moskwa odpowiedziała, że ​​nie zablokuje dostaw zboża ani nie wykorzysta odprawy portowej jako okazji do wznowienia ofensywy na Odessę, ale ukraińscy urzędnicy obawiają się takich zapewnień.

Zachodni analitycy opisali wydalenie Rosji z Wyspy Węży jako symboliczne i strategiczne zwycięstwo Kijowa. Mason Clark z Institute for the Study of War powiedział, że siły rosyjskie były „znaczącą porażką”. Zaznaczył, że Kreml potrzebował wyspy, aby „zagrozić szlakowi morskiemu do Odessy wzdłuż rumuńskiego wybrzeża, najbezpieczniejszym sposobem na ominięcie rosyjskiej blokady ukraińskiego zboża i innego eksportu”.

READ  Wybory we Francji: Emmanuel Macron zmierzy się z Marine Le Pen w drugiej turze wyborów prezydenckich

Jednak Jeffrey Edmonds, starszy analityk w Center for Naval Analytics, think tanku z siedzibą w Wirginii, powiedział, że chociaż utrata Snake Island usunęła niektóre rosyjskie zdolności z równania, jej flota może nadal zagrażać handlowi okrętami wojennymi i podwodnymi.

Powiedział: „Militarnie osłabiło oblężenie, ale nie jest konieczne do oblężenia”.

Snake Island zajmuje powierzchnię zaledwie 0,06 mil kwadratowych Adresy Na początku wojny, kiedy załoga rosyjskiego okrętu wojennego nakazała niewielkiemu zespołowi ukraińskich strażników granicznych poddanie się lub stawienie czoła atakowi. Ukraińcy zareagowali wulgarną zniewagą, skłaniając Rosjan do strzału.

Początkowo sądzono, że dwaj przeciwnicy zginęli, ale później podobno zostali schwytani. Ich nieposłuszeństwo było upamiętniane na całej Ukrainie na znaczkach i plakatach i okrzyknięte jako moment mobilizacji w obronie ich kraju.

Siły zbrojne Ukrainy potwierdziły wycofanie się Rosji na Facebooku strona W czwartek podziękował bojownikom z pobliskiej Odessy za pomoc w odzyskaniu obszaru o „strategicznym znaczeniu”.

„Kabum! Na Snake Island nie ma już rosyjskich sił. Nasze siły zbrojne wykonały świetną robotę” – Andrei Yermak, szef sztabu prezydenta Ukrainy Wołodymyr Zełenski, ćwierkanie.

Armia ukraińska przeprowadziła niedawno odnowioną misję odzyskania wyspy i przeprowadzenia tam licznych ataków na siły rosyjskie.

W zeszłym tygodniu Południowe Dowództwo Operacyjne Ukrainy poinformowało, że użyło „naprowadzanych ataków przy użyciu różnych sił” na Snake Island, powodując „znaczące straty” wśród sił rosyjskich i niszcząc rosyjskie systemy obrony powietrznej, radary i pojazdy.

Ogłoszenie wycofania się Rosji nastąpiło kilka dni po tym, jak Moskwa pochwaliła się odpieraniem ataków Ukrainy, niszcząc kilkanaście dronów i 21 nadlatujących pocisków. Washington Post nie mógł samodzielnie zweryfikować tych zarzutów.

READ  Burmistrz Ottawy i „Karawana Wolności” zgadzają się na przewóz ciężarówek z obszarów mieszkalnych

Sukces Ukrainy w wywieraniu nacisku na Snake Island jest częściowo spowodowany dostawami nowej broni z Zachodu. Brytyjski wywiad ocenił, że używając podarowanych pocisków przeciwokrętowych Harpoon, Ukrainie „prawie na pewno” udało się zatopić rosyjski holownik Spasatel Vasily Bekh, który przewoził rosyjską broń i personel na Snake Island.

Korespondenci wojenni i prorosyjscy blogerzy powiązali także wzmocnienie zdolności bojowych Ukrainy ze stacjonującym w Odessie francuskim systemem artyleryjskim CAESAR jako jedną z przyczyn wycofania się, wskazującą na zwycięstwo Kijowa i jego zachodnich sojuszników. Cezar ma zasięg około 26 mil.

„Po przekazaniu francuskiej haubicy samobieżnej CAESAR i [tactical missiles] Toshka Yu do regionu Odessy intensywność ostrzału artyleryjskiego z regionu Odessy wzrosła w zróżnicowany sposób” – napisał w czwartek popularny bloger na Telegramie znanym jako Rybar.

W prokremlowskich placówkach opisywał wycofanie się Rosji z wyspy jako komplikację dla Moskwy, ale także niezbędny krok w celu ratowania życia rosyjskich żołnierzy.

podczas gdy, przywódcy NATO Spotykają się w Madrycie w czwartek trzeciego i ostatniego dnia. Prezydent Biden zapowiedział na środowym spotkaniu, że Stany Zjednoczone zwiększą swoją obecność wojskową na terytorium NATO w Europie, powołując się na rosyjską inwazję na Ukrainę. The Obejmie nowe wdrożenia Stała kwatera główna 5. Korpusu Armii USA w Polsce.

Suleiman odpowiedział z Londynu. David Walker z Wielkiej Brytanii oraz Claire Parker i Alex Horton z Waszyngtonu przyczynili się do powstania tego raportu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *