Siły ukraińskie zajmują nowe pozycje, gdy Putin okrzykuje zwycięstwo Ługańska

  • Ukraińcy zwracają się ku cierpliwości od Bachmuta do Słowiańska
  • Bitwa pod Ługańskiem była jedną z największych bitew w Europie od pokoleń
  • Putin gratuluje żołnierzom zwycięstwa

Kijów (Reuters) – W poniedziałek siły ukraińskie zajęły nowe linie obronne we wschodniej części kraju, przygotowując się do kolejnej fazy wojny, a prezydent Władimir Putin ogłosił zwycięstwo Rosji w wielomiesięcznej bitwie pod Ługańskiem.

Rosja przejęła w niedzielę kontrolę nad miastem Łysiczańsk, kończąc jedną z największych bitew Europy od pokoleń. Przez dwa miesiące Moskwa sprowadzała pełne siły lądowe, by przenosić niewielką enklawę linii frontu. Zakończyła okupację przez Rosję Obwodu Ługańskiego, jednego z dwóch terytoriów, które Ukraina zażądała odstąpienia separatystom w Donbasie.

Podczas krótkiego telewizyjnego spotkania ze swoim ministrem obrony Putin pogratulował rosyjskim siłom „zwycięstw w kierunku Ługańska”. Powiedział, że uczestnicy tej bitwy „muszą odpocząć i przywrócić gotowość wojskową”, podczas gdy inne jednostki nadal walczą na innych obszarach.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Bitwa jest najbliżej osiągnięcia przez Moskwę jednego z jej celów, odkąd jej siły zostały pokonane podczas próby zajęcia Kijowa w marcu. Oznaczało to największe zwycięstwo Rosji od czasu zdobycia pod koniec maja południowego portu Mariupol.

Obie strony poniosły tysiące zabitych i rannych, podczas gdy twierdziły, że zadały znacznie większe straty po drugiej stronie, wzdłuż pierścienia Siverskyi Doniec, który przebiega przez Ługańsk i Donieck.

Nieustanne rosyjskie bombardowania spustoszyły pustkowia Łysiczańska przylegające do Siewierodoniecka i okolicznych miast, z których wiele posiadało ciężkie fabryki wykorzystywane przez obrońców jako ufortyfikowane bunkry. Rosja wielokrotnie bezskutecznie próbowała otoczyć Ukraińców, ostatecznie decydując się na wysadzenie ich za pomocą artylerii.

Eksperci wojskowi stwierdzili, że bitwa może być punktem zwrotnym w wojnie, co miałoby znaczący wpływ na zdolność obu stron do walki, chociaż wartość strategiczna samych zniszczonych miast jest ograniczona.

READ  Chiński minister dąży do normalnych stosunków z Indiami, Delhi twierdzi, że najpierw łagodzi napięcie graniczne

„Myślę, że jest to taktyczne zwycięstwo Rosji, ale ogromnym kosztem” – powiedział Neil Melvin z think-tanku RUSI w Londynie. Porównaj bitwę z ogromnymi bitwami o skromne zdobycze terytorialne, które naznaczyły I wojnę światową.

„Poczynienie bardzo powolnych postępów zajęło 60 dni” – powiedział. „Myślę, że Rosjanie mogą ogłosić jakieś zwycięstwo, ale główna bitwa wojenna dopiero nadejdzie”.

Moskwa ma nadzieję, że wycofanie się Ukrainy da siłom rosyjskim impet do posuwania się na zachód do sąsiedniej prowincji donieckiej, gdzie Ukraina nadal kontroluje miasta Słowiańsk, Kramatorsk i Bachmut.

„To boli tak bardzo.”

Ukraina mogła wycofać się z Ługańska kilka tygodni wcześniej, ale zdecydowała się kontynuować walkę, aby wyczerpać siły inwazyjne. Ma nadzieję, że zacięta walka sprawi, że Rosjanie będą zbyt wyczerpani, aby osiągnąć zyski gdzie indziej.

Serhiy Gaidai, ukraiński gubernator Ługańska, przyznał, że cała jego prowincja jest teraz faktycznie w rękach rosyjskich, ale powiedział Reuterowi: „Musimy wygrać wojnę, a nie bitwę pod Łyszczańsk… To bardzo bolesne, ale tak nie jest przegrywając wojnę”.

Gaidai powiedział, że siły ukraińskie, które wycofały się z Łyszczańska, trzymają teraz linię między Bachmutem a Słowiańskiem, przygotowując się do odparcia dalszego rosyjskiego natarcia.

Burmistrz Słowiańska powiedział, że ciężki ostrzał w niedzielę zabił co najmniej sześć osób, w tym 10-letnią dziewczynkę. Czytaj więcej

Rosyjska agencja informacyjna TASS cytowała urzędników wojskowych w Donieckiej Republice Ludowej, którzy powiedzieli, że trzech cywilów zginęło, a 27 zostało rannych w wyniku bombardowań sił ukraińskich.

Reuters nie był w stanie zweryfikować relacji z pola bitwy.

READ  Nic nie wskazuje na to, że Putin przerwał swoją „drogę na wojnę”: były ambasador USA

Rob Lee z amerykańskiego Instytutu Badań nad Polityką Zagraniczną powiedział, że nowa ukraińska linia obrony powinna być łatwiejsza do obrony niż enklawa w opuszczonej prowincji Ługańska.

„To coś, co Putin może pokazać jako znak sukcesu” – powiedział. „Ale ogólnie rzecz biorąc, nie oznacza to, że Ukraina będzie musiała się poddać w najbliższym czasie”.

Rosja powiedziała, że ​​jej „specjalna operacja wojskowa” na Ukrainie ma na celu rozbrojenie jej południowego sąsiada i ochronę rosyjskich rzeczników przed tym, co określa jako nacjonalistów.

Ukraina i jej zachodni sojusznicy twierdzą, że jest to bezpodstawna wymówka dla rażącej agresji mającej na celu zajęcie terytorium.

Premier Ukrainy Denis Shmyal powiedział na konferencji w szwajcarskim mieście Lugano, że koszt odbudowy Ukrainy może sięgnąć 750 miliardów dolarów, a bogaci Rosjanie powinni pomóc w opłaceniu rachunku.

„Władze rosyjskie rozpętały tę krwawą wojnę. Spowodowały tak ogromne zniszczenia i muszą zostać za to pociągnięci do odpowiedzialności” – powiedział Szmigal. Czytaj więcej

kontratak

Melvin, ekspert od Federacji Rosyjskiej, powiedział, że decydująca bitwa o kontrolę nad Ukrainą prawdopodobnie nie będzie miała miejsca na wschodzie, gdzie Rosja rozpoczyna swoją główną ofensywę, ale na południu, gdzie Ukraina rozpoczęła kontratak w celu odzyskania terytorium.

„Tutaj widzimy postępy Ukraińców wokół Chersonia. Rozpoczynają się tam kontrataki i myślę, że prawdopodobnie zobaczymy, jak rozpęd wkracza na Ukrainę, gdzie następnie próbuje przeprowadzić kontratak na dużą skalę, aby odepchnąć Rosjan”.

Nadzieje Ukrainy na trwały kontratak zależą po części od otrzymania dodatkowej broni z Zachodu, w tym pocisków, które mogłyby zneutralizować ogromną przewagę Rosji w zakresie siły ognia, uderzając głęboko za linią frontu.

W zeszłym tygodniu Ukraina odniosła wielkie zwycięstwo, spychając siły rosyjskie z Snake Island, opustoszałej, ale strategicznej wychodni na Morzu Czarnym, którą Moskwa zdobyła pierwszego dnia wojny, ale nie była już w stanie bronić się przed ukraińskimi atakami.

READ  Meksykańskie władze poszukują dwóch zaginionych Amerykanów, w tym profesora NAU, w Zatoce Kalifornijskiej

Premier Szwecji Magdalena Andersson powiedziała, że ​​najlepszym sposobem zakończenia wojny jest zwiększenie poparcia dla Ukrainy i nasilenie presji na Rosję. „Jesteśmy otwarci na dalsze sankcje” wobec Rosji, powiedział Anderson na konferencji prasowej u boku ukraińskiego prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, dodając, że Moskwa nie powinna zyskać na inwazji na Ukrainę.

Szwecja wraz z sąsiednią Finlandią wystąpiła niedawno o członkostwo w NATO. Anderson powiedziała, że ​​może minąć rok, zanim jej kraj stanie się pełnoprawnym członkiem koalicji.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Raportowanie przez biura Reuters. Napisane przez Michaela Perry’ego, Petera Grafa i Paula Simau; Montaż przez Simona Camerona Moore’a i Allison Williams oraz

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *