Skookum Jim, którego odkrycie doprowadziło do gorączki złota w Klondike, zdobył asteroidę o tej samej nazwie

Legendarny Yukoner otrzymał pośmiertnie hołd nie z tego świata.

Skookum Jim, znany również jako Jim Mason, odkrył złoto w Bonanza Creek w 1897 roku, co doprowadziło do gorączki złota w Klondike. Kiedy zmarł w 1916 roku, zainwestował swoją fortunę w fundusz powierniczy, aby pomóc poprawić życie rdzennej ludności Jukonu.

W zeszłym tygodniu, zgodnie z zaleceniem Towarzystwa Astronomicznego Jukon, jego imieniem nazwano asteroidę między Marsem a Jowiszem.

„Myślę, że to całkiem fajne”, powiedziała Zina McClain, starsza siostrzenica Skookum Jima Masona, która nie znała imienia swojego przodka.

„Wszystko, co zachowuje imię Skookum Jim Mason w publicznej historii Yukonu, jest ważne dla reszty jego siostrzeńców, siostrzeńców i rodziny”.

Centrum Przyjaźni Skookum Jim w Whitehorse. (Philip Morin/CBC)

Skookum Jim Mason był Tagish z klanu Duck La Wede. Zaufanie, które stworzył w swoim testamencie, istnieje do dziś, według Centrum Przyjaźni Whitehorse, które nosi jego imię. Odsetki generowane z funduszu są wykorzystywane do rozpoznawania rdzennych mieszkańców, którzy pomogli swojej społeczności.

Maria Benoit, Ha Cha Do Hin lub prezes Carcross/Tagish First Nation i była dyrektor generalna Centrum Przyjaźni Skookum Jim, była bardzo szczęśliwa, słysząc tę ​​wiadomość. Jej pradziadkiem był siostrzeniec Skookum, Jim Mason.

„Pochodząc z pierwszego narodu”, powiedziała, „to historia w trakcie tworzenia”.

Asteroida Skookum Jim

Skookum Jim to główna asteroida w pasie. Krąży wraz z innymi asteroidami pomiędzy orbitami Marsa i Jowisza.

„Pełne okrążenie Słońca zajmuje niewiele ponad pięć lat” – wyjaśniła Christa van Larhoeven, prezes Towarzystwa Astronomicznego Yukon. „Jego orbita nie jest idealnie kołowa. Nie jest tym, co nazywamy ekscentrycznym. Nie jest bardzo nieokrągła, ale tylko nieznacznie. Jest nachylona względem orbity Ziemi o około 15 stopni”.

Według wiedzy van Larhoevena jest to druga asteroida, której nazwa kojarzy się z Jukonem.

„Jedyną inną asteroidą, jaką mogę znaleźć z połączeniem z Yukonem, jest Klondike”, powiedziała, dodając, że została nazwana na cześć dwóch braci, którzy przybyli na gorączkę złota w Klondike, zarobili fortunę i przekazali pieniądze uniwersytetowi w Finlandii, który zbudował bibliotekę. .

READ  Gwiazda Earndela: Kosmiczny Teleskop Hubble'a widzi najdalszą gwiazdę w historii, 28 miliardów lat świetlnych od nas

Van Larhoeven powiedział ze zdumieniem o losie, że to właśnie na uniwersytecie odkryto asteroidę Skookum Jim.

Jeśli jednak masz nadzieję zobaczyć asteroidę Skookum Jim, van Larhoeven powiedział, że będziesz potrzebować teleskopu.

„Coś trochę dużego”, powiedziała, „na tyle dużego, że nie byłoby łatwo go wyjąć na swoim podwórku”.

McLean powiedziała, że ​​ma nadzieję, że pewnego dnia nauka będzie w stanie określić składniki asteroidy.

„Czy nie byłoby fajnie, gdyby był naładowany złotem?” Zaśmiała się.

proces nazewnictwa

Nazewnictwo rozpoczęło się od e-maila od Królewskiego Kanadyjskiego Towarzystwa Astronomicznego do Towarzystwa Astronomicznego w Jukonie, w którym stwierdzono, że mają możliwość nadania niektórych nazw Międzynarodowej Unii Astronomicznej (IAU), która jest odpowiedzialna za nazewnictwo obiektów w kosmosie.

Jak powiedział van Larhoeven, sposób sformułowania e-maila sprawiał wrażenie, jakby IAU chciała uhonorować kogoś, kto dobrze służył społeczeństwu.

„Naprawdę czuliśmy, że jeśli zamierzamy uhonorować Yukonera, chcielibyśmy uhonorować Skookum Jima” – powiedziała.

„Naprawdę czuliśmy, że jego obecność w historii Yukonu jest na tyle duża, że ​​gdybyśmy mieli zdobyć asteroidę o nazwie Yukoner, to naprawdę powinien to być on”.

9:30Badania! wysoko w niebie! To Skookum Jim. asteroida

Obecnie istnieje asteroida o oficjalnej nazwie Yukoner Skookum Jim. Krista van Larhoeven z Yukon Astronomical Society wyjaśnia, jak to się stało. 9:30

Propozycja została przedstawiona w 2018 roku.

Towarzystwo Astronomiczne Jukonu zostało powiadomione o tym wyróżnieniu w zeszłym tygodniu, 11 kwietnia.

„Jestem dość zaskoczony, że IAU przyjęła naszą propozycję” – powiedział van Larhoeven.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *