Śmierć Darii Duginy: Stany Zjednoczone uważają, że elementy w ukraińskim rządzie pozwoliły na zamach pod Moskwą, podają źródła


Waszyngton
CNN

Społeczność wywiadowcza USA uważa, że Wybuch bomby w samochodzie zabija Darię DuginęŹródła zaznajomione z wywiadem powiedziały CNN, że córka prominentnego rosyjskiego polityka, Aleksandra Dugina, otrzymała pozwolenie od elementów w ukraińskim rządzie.

Według źródeł, Stany Zjednoczone nie były wcześniej świadome tego planu, i pozostaje niejasne, kto dokładnie według USA podpisał zamach. Nie jest też jasne, czy amerykańskie środowisko wywiadowcze w to wierzy Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski Był świadomy spisku lub autoryzował go.

Ale odkrycie inteligencji, Po raz pierwszy zgłoszony przez New York Timeswydaje się potwierdzać elementy ustaleń władz rosyjskich, że zamach samochodowy był „wcześniej zaplanowany”. Rosja Oskarżył obywateli Ukrainy o odpowiedzialność za zamach, któremu Ukraina stanowczo zaprzeczyła po wybuchu.

W odpowiedzi na prośbę o komentarz, urzędnik ukraińskiego wywiadu obronnego powiedział CNN w środę wieczorem po publikacji najnowszych doniesień, że ich agencja nie ma nowych informacji o śmierci Duginy. Niedługo po jej śmierci ten sam urzędnik powiedział CNN, że Ukraina nie ma z tym nic wspólnego.

Rada Bezpieczeństwa Narodowego, CIA i Departament Stanu odmówiły komentarza.

Jedno ze źródeł podało, że urzędnicy amerykańskiego wywiadu uważają, że Dugina prowadziła samochód ojca tej nocy, kiedy zginęła, i że jej ojciec był faktycznym celem operacji. Dugin jest rosyjskim nacjonalistą i filozofem, który był zagorzałym zwolennikiem wojny Rosji na Ukrainie. Koleżanka Duginy powiedziała również państwowej rosyjskiej agencji prasowej TASS wkrótce po wybuchu, że samochód, którym jechała, należy do jej ojca.

Kilka dni po śmierci Duginy władze rosyjskie oskarżyły Ukrainkę o zdetonowanie zdalnego materiału wybuchowego podłożonego w Toyocie Land Cruiser Prado w Duginie, a następnie przejechanie jej samochodem przez region Pskowa do Estonii w celu ucieczki.

Ołeksij Daniłow, sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego Ukrainy, natychmiast zaprzeczył temu roszczeniu. „Nie mamy nic wspólnego z morderstwem tej pani – to robota rosyjskich służb specjalnych” – powiedział powiedział w sierpniu. Doradca Zełenskiego Michajło Podolak powiedział wówczas również, że rosyjskie oskarżenia odzwierciedlają „wyimaginowany świat”, w którym działa rosyjski rząd.

READ  Brytyjscy turyści przeżyli lawinę w górach Tian Shan w Kirgistanie | Kirgistan

Jeśli informacje wywiadowcze związane z interwencją Ukrainy są dokładne, oznaczałoby to śmiałe rozszerzenie tajnych operacji Ukrainy na znaną postać polityczną poza Moskwą.

Do tej pory ukraińskie strajki w Rosji ograniczały się w dużej mierze do ataków na składy paliw i bazy wojskowe w miastach wzdłuż granicy rosyjsko-ukraińskiej, takich jak Biełgorod. Ale źródła powiedziały CNN, że USA nie mają dobrego obrazu wszystkich planowanych strajków na Ukrainie.

Ukraiński urzędnik powiedział CNN, że ustalenia amerykańskiego wywiadu nie zostały poruszone podczas spotkania doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego USA Jake’a Sullivana z szefem sztabu Zełenskiego Andriejem Jermakiem w Stambule na początku tego tygodnia. Nie jest jasne, czy kwestia ta została niedawno podniesiona przez prezydenta Joe Bidena w rozmowie telefonicznej z Zełenskim we wtorek.

Rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego odmówił komentarza.

Dugina, która miała 29 lat, gdy została zamordowana, była samodzielną osobą publiczną, często występującą jako komentator w rosyjskich sieciach telewizyjnych promujących antyzachodnie narracje nacjonalistyczne.

Tak jak zrobił to CNN Wcześniej wspomnianeDugina prowadziła również stronę internetową w języku angielskim i tureckim o nazwie United World International, która sama była częścią szerszego przedsięwzięcia reklamowego znanego jako „Projekt Lakhta”. Departament Stanu oskarżył Projekt Lakhta o rozpowszechnianie „trolli” w Internecie w celu ingerencji w wybory w USA.

Stany Zjednoczone nałożyły sankcje na Dugina i Doginę po rosyjskiej inwazji w lutym, oskarżając ich o szerzenie propagandy i działania na rzecz destabilizacji Ukrainy.

Ta historia została zaktualizowana o dodatkowe raporty w środę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *