Somalijscy bojownicy atakują hotel w Mogadiszu, zabijając co najmniej 12

MOGADISHU, 20 sierpnia (Reuters) – Bojownicy Al-Kaidy zabili co najmniej 12 osób w ataku na hotel w stolicy Somalii Mogadiszu, poinformował w sobotę urzędnik wywiadu, 24 godziny po tym, jak władze nadal walczyły o uwolnienie zakładników.

Napastnicy eksplodowali w hotelu Hyatt w piątek wieczorem dwoma bombami samochodowymi, po czym otworzyli ogień. Rebelianci Al Shabaab w Somalii biorą na siebie odpowiedzialność. Czytaj więcej

„Do tej pory potwierdziliśmy 12 zgonów, głównie cywilów” – powiedział Reuterowi Mohammad, podając tylko jedno nazwisko.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Mohammed powiedział, że bandyci przetrzymywali nieznaną liczbę zakładników na drugim piętrze budynku, uniemożliwiając funkcjonariuszom użycie ciężkiej broni.

Powiedział, że zbombardowali klatki schodowe, aby utrudnić dostęp do niektórych pięter.

Gdy oblężenie rozpoczęło się drugiego dnia w sobotni wieczór, władze zabezpieczyły 95% budynku, podała państwowa telewizja Somali National Television. Nadawca nie podał zaktualizowanej liczby zgonów.

Wśród walczących z bojownikami wewnątrz hotelu byli Kashan, paramilitarna siła specjalizująca się w zwalczaniu rebelii, powiedział Reuterowi były funkcjonariusz bezpieczeństwa zaznajomiony z tymi siłami.

Eksplozje wysłały ogromne pióropusze dymu nad ruchliwym skrzyżowaniem w piątek wieczorem, aw sobotni wieczór w stolicy wciąż rozlegały się ostrzały.

Naoczni świadkowie powiedzieli, że słyszeli eksplozje, gdy siły rządowe próbowały uwolnić hotel od bojowników w piątek wieczorem.

Powiedzieli, że duża część hotelu została zniszczona podczas walk.

Piątkowy atak był pierwszym poważnym takim incydentem od czasu objęcia urzędu przez prezydenta Hassana Szejka Mohamuda w maju.

Potępiając atak, Stany Zjednoczone oświadczyły, że są zaangażowane we „wspieranie wysiłków podejmowanych przez Somalię i Unię Afrykańską w walce z terroryzmem”.

READ  Pojmany więzień i policjant z Alabamy: film pokazuje aresztowanie Casey White i funkcjonariuszkę więzienną Vicky White wyciągniętą z samochodu przez policję.

„Przekazujemy nasze szczere kondolencje rodzinom, które straciły bliskich, życzymy rannym pełnego powrotu do zdrowia i wyrażamy uznanie dla sił bezpieczeństwa Somalii” – powiedział w oświadczeniu rzecznik Departamentu Stanu USA Ned Price.

Powiązana z Al-Kaidą al Shabaab przyznała się do ataku, według SITE Intelligence Group, która monitoruje raporty grup dżihadystycznych.

Al Shabaab walczy o obalenie somalijskiego rządu od ponad 10 lat. Chce ustanowić własne zasady oparte na ścisłej interpretacji prawa islamskiego.

Hotel Hyatt jest popularnym miejscem wśród prawodawców i innych urzędników państwowych. Nie było żadnego bezpośredniego komunikatu, czy któryś z nich został złapany podczas oblężenia.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Zgłoszone przez Abdi Shaikha; Dodatkowe raporty Michaela Martiny w Waszyngtonie; Napisane przez Duncana Miriri; Montaż przez Sama Holmesa, Christinę Fincher, Frances Kerry i Cynthię Osterman

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.