SpaceX jest na dobrej drodze do pobicia rekordów startów w USA. wielokrotnie

Ostatni zaplanowano na piątek wieczorem z 53 startem SpaceX Satelity internetowe Starlink Z bazy sił kosmicznych Vandenberg w Kalifornii. Będzie to dwunasta premiera Starlink w tym roku, a w weekend może nastąpić kolejna misja, która ma wystartować z Florydy.

Do tej pory był to rok niesamowitej aktywności, która ugruntowała dominację SpaceX w branży komercyjnych lotów kosmicznych. Kierowana przez SpaceX branża jest na dobrej drodze do przebicia corocznych szczytów startów kosmicznego wyścigu w połowie XX wieku, kiedy większość startów przeprowadzały rządy, a nie sektor prywatny. 2021 ustanowił już nowy rekord, łącznie 145 startów, w porównaniu do 129 w 1984 r., poprzednim rekordowym roku, według danych firmy badawczej Quilty Analytics.

Jeśli SpaceX utrzyma obecne tempo, może wystrzelić ponad 52 rakiety tylko w tym roku, znacznie przekraczając ubiegłoroczny rekord 31..

„Nawet 10 lat temu premiery były rzadkie”, powiedział CNN Business Chris Quilty, założyciel Quilty Analytics.

Zauważył, że w 2001 roku łączna liczba startów na świecie wyniosła tylko 51.

„Więc umieść to w kontekście samego startu SpaceX 52 razy” – powiedział. „To niesamowite.”

Większość startów SpaceX w 2022 r. koncentrowała się na Starlink, jego konsumenckiej firmie internetowej, która opiera się na konstelacji satelitów na orbicie, którą firma rozwinęła, odkąd zaczęła wypuszczać konstelacje satelitów internetowych w połowie 2019 r. Konstelacja ma teraz więcej niż 2200 satelitów Na orbicie, od marca, 250 000 abonentów korzysta z usługi na całym świecie, firma Prezes powiedział na niedawnej konferencji.

Chociaż SpaceX wyróżnia się na tle swoich rakietowych konkurentów, nie oznacza to, że firma będzie lub pozostanie niekwestionowana.

Dwie nowe rakiety, które mogą konkurować z Falconami SpaceX – podstawowymi rakietami, których firma używa do transportu satelitów, a ostatnio astronautów na orbitę – mają zostać wystrzelone w przyszłym roku. Są to New Glenn, który jest rozwijany przez wspieranego przez Jeffa Bezosa Blue Origin, oraz Vulcan Centaur, grupa rakietowa ze starej firmy United Launch Alliance, wspólnego przedsięwzięcia Boeinga i Lockheed Martin.

Ogromna liczba satelitów, które wszystkie te pojazdy mogą wystrzelić, w tym tysiące satelitów, które mają zostać dodane do konstelacji Starlink SpaceX i Konkurujące firmy Internetu satelitarnego, wywołał nagłą dyskusję o zatłoczeniu w kosmosie. Jeśli satelity się zderzą, mogą stworzyć niebezpieczne pióropusze gruzu. Ten zdarzyło się w przeszłościZamknięcie połączeń jest częstym zjawiskiem.
akademicy dawno temu Próba podniesienia świadomościUwaga, w tej sprawie.

Inni są bardziej optymistyczni, że SpaceX i inni traktują to ryzyko na tyle poważnie, aby uniknąć katastrofy.

READ  NASA udostępnia piękny obraz galaktyki wirowej, Internet mówi, że „nie można odwrócić oczu”

„Firmy, które mogą tworzyć śmieci kosmiczne, będą bezpośrednio i bezpośrednio dotknięte tym śmieciem” – powiedziała Carissa Christensen, dyrektor generalna BryceTech Space Research Group, zauważając, że szczątki kolizyjne zagrażają ich satelitom – ich własnym inwestycjom.

Gdy wszystkie te pociski są aktywne – a kilka mniejszych pojazdów nośnych ma rozpocząć starty z wybrzeża Florydy, które jest głównym miejscem startu SpaceX – SpaceX może również napotkać wąskie gardła w wyrzutni. Każdy start wymaga naziemnego zespołu wsparcia, w tym wojskowego personelu meteorologicznego, aby zapewnić bezpieczny start. I jest wiele uruchomień, które mogą obsłużyć w dowolnym momencie.

„Nie ma nieskończonej liczby dni, wyrzutni lub miejsc startowych, w których można zabrać rzeczy na orbitę” – zauważył Quilty.

Amazon ogłasza ogromny kontrakt na rakiety, aby wystrzelić konstelację internetu satelitarnego

Christensen dodał jednak, że wsparcie naziemne wybrzeża kosmicznego okazało się odporne, o czym świadczy zdolność SpaceX do powrotu grupy astronautów z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej u wybrzeży Florydy w zeszły piątek, a następnie wystrzelenia misji Starlink z wyrzutni kilka mil po kilku godzinach.

Kapitan Jonathan Eno, zastępca dyrektora operacyjnego Sił Kosmicznych USA, którego zadaniem jest monitorowanie pogody i inne potencjalne interwencje przed startem, powiedział, że załogi wsparcia naziemnego na Florydzie pracowały przez lata, aby przygotować się na ogromny wzrost liczby startów z kosmodromu . Z kolei w roku, w którym został oddany do użytku, w 2019 r., Space Coast, w którym mieści się Centrum Kosmiczne im. Kennedy’ego i Cape Canaveral, obsłużyło zaledwie 18 startów. W tym roku jest na dobrej drodze do wsparcia ponad 60, Zwłaszcza w tym pierwszy start nowej rakiety księżycowej NASA, zwanej Space Launch System. Jego zespół jest teraz gotowy do obsługi wielu uruchomień tego samego dnia, nawet w ciągu kilku minut od siebie.

„SpaceX sprawia, że ​​wiadomości są bardzo popularne”, powiedział CNN Business. „To oni robią teraz tak wiele pojazdów startowych”. „Oczywiście przygotowujemy się tylko na inną rzeczywistość”.

READ  Oglądaj za darmo transmisję internetową misji Artemis 1 NASA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.