SpaceX ma dziś wieczorem wystrzelić dwa statki kosmiczne na Księżyc

Zbliżenie / Statek kosmiczny Hakuto-R zapakowany w prezent Falcon 9.

iprzestrzeń

Druga połowa roku była pracowita dla Księżyca. Od końca czerwca trzy amerykańskie rakiety wystrzeliły ładunki na Księżyc, a kolejna wystartowała wczesnym piątkowym rankiem.

W ciągu tych czterech startów – dwóch na rakiecie SpaceX Falcon 9, jednej na Rocket Lab’s Electron i jednej na Space Launch System NASA – w sumie 15 statków kosmicznych zostało wysłanych, by przelecieć obok Księżyca, wejść na orbitę lub tam wylądować. Najbardziej zauważalną z nich jest oczywiście Statek kosmiczny Orion należący do NASAktóry ma powrócić na Ziemię 11 grudnia.

Oznaczało to niezwykły renesans eksploracji Księżyca. Należy pamiętać, że w latach 1973-2022 NASA i Stany Zjednoczone wysłały łącznie 15 statków kosmicznych na Księżyc w ciągu pięciu dekad. Teraz, dzięki połączeniu ładunków komercyjnych, akademickich i rządowych, amerykańskie rakiety wystrzelą na Księżyc 15 statków kosmicznych w ciągu około pięciu miesięcy.

Hakuto-R

Następna w kolejności jest rakieta Falcon 9, która ma wystartować o 3:37 rano ET (8:37 UTC) z Cape Canaveral na Florydzie w czwartek. Jego głównym ładunkiem jest komercyjny statek kosmiczny i lądownik znany jako misja Hakuto-R, nad którą pracuje japońska firma ispace.

Misja została opóźniona dzień po tym, jak SpaceX powiedział, że potrzebuje czasu na przeprowadzenie „dodatkowych kontroli”, slangowego terminu, którego firma używa, gdy potrzebuje więcej czasu na rozwiązanie różnych problemów technicznych związanych z uruchomieniem. Stosunkowo mały lądownik spędzi około trzech miesięcy na długiej trajektorii, aby dotrzeć do Księżyca, co pozwoli mu się tam dostać przy najmniejszym zużyciu paliwa.

Dzięki Hakuto-R ispace chce zostać pierwszą prywatną firmą, której udało się wylądować statkiem kosmicznym na innym świecie. A jeśli firmie się powiedzie, Japonia stanie się czwartym krajem (po Stanach Zjednoczonych, Związku Radzieckim i Chinach), który wyląduje na Księżycu.

READ  Ziemia miała najkrótszy dzień od wynalezienia zegara atomowego

Lądowanie na Księżycu to ogromne wyzwanie. W ostatnich latach wysiłki Indii i wspieranej przez Izrael organizacji SpaceIL mające na celu miękkie lądowanie na Księżycu zakończyły się niepowodzeniem.

Wśród ładunków przewożonych przez lądownik Hakuto-R znajduje się moduł księżycowy Rashid, zbudowany przez Zjednoczone Emiraty Arabskie. Ten łazik jest mały, jego masa wynosi około 10 kg i będzie przenosił dwie kamery o wysokiej rozdzielczości jako eksperyment mający na celu badanie lepkości pyłu księżycowego.

Nadchodzi więcej

NASA wysyła również statek kosmiczny na Księżyc w tym starcie Falcona 9 jako drugi pasażer. Ta mała księżycowa misja z latarką, CubeSat wielkości 6U wielkości walizki, jest przymocowana do prawie prostoliniowej orbity halo wokół Księżyca, podobnie jak w przestrzeni prywatnej. Statek kosmiczny CAPSTONE Wszedłem wcześniej tej jesieni.

Celem tej misji będzie poszukiwanie lodu na Księżycu. Cztery rodzaje laserów będą emitować światło bliskiej podczerwieni, które jest łatwo absorbowane przez lód wodny. Im większa absorpcja obserwowana w kraterach na Księżycu, tym bardziej prawdopodobne jest występowanie lodu. Ta misja powinna pomóc informować przyszłe wysiłki robotów i ludzi w celu zbadania złóż lodu na powierzchni Księżyca.

Jakkolwiek pracowity był ten okres dla Księżyca, czeka go o wiele więcej. W pierwszej połowie 2023 roku dwie amerykańskie firmy komercyjne – Intuitive Machines i Astrobotic – mają podjąć próbę lądowania na Księżycu dla NASA. Indie, Japonia, a być może nawet Rosja planują również rozpoczęcie misji na Księżyc w 2023 roku.

Oczywiście w dalszej części dekady NASA buduje cały program Artemis wokół eksploracji Księżyca, w tym misje załogowe i możliwe osadnictwo pod koniec dekady. Chiny również chcą stanąć na czele ambitnego programu na Księżyc, z perspektywą wylądowania własnych astronautów za około dekadę.

Po 50 latach księżyc powrócił.

READ  Na najnowszym zdjęciu Teleskop Webba wygląda bliżej domu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *