Stany Zjednoczone ogłaszają dużą azjatycką umowę gospodarczą, aby podnieść swój profil przeciwko Chinom

Prezydent USA Joe Biden, przedstawiony na zdjęciu w czwartek, 21 kwietnia 2022 r., wraz z dwunastoma początkowymi partnerami wprowadza Indyjsko-Pacyficzne Ramy Gospodarcze (IPEF) na rzecz dobrobytu.

Jurij Gribas | Abhaga | Bloomberg | Obrazy Getty

TOKIO – Stany Zjednoczone ogłosiły w poniedziałek ramy gospodarcze regionu Indo-Pacyfik z partnerami azjatyckimi, w tym Australią, Japonią i Republiką Korei, aby wzmocnić profil gospodarczy i stworzyć kolejną równowagę dla Chin w Azji.

Jest to kompleksowy program mający na celu pomoc w rozwijaniu „przywództwa gospodarczego” USA w regionie Indo-Pacyfiku. Panel dąży do ustanowienia międzynarodowych zasad dotyczących gospodarki cyfrowej, łańcuchów dostaw, dekarbonizacji i pracochłonnych regulacji.

Prezydent USA Joe Biden powiedział, że walka z inflacją jest priorytetem i że ramy mają na celu obniżenie kosztów poprzez zwiększenie odporności łańcuchów dostaw na dłuższą metę.

Co ważne, IPEF nie jest umową o wolnym handlu. Biden napotyka polityczną presję zarówno z lewicy, jak i prawicy w Stanach Zjednoczonych, aby uniknąć umów o wolnym handlu.

Amerykański doradca ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan powiedział dziennikarzom w niedzielę, że nie jest to umowa o bezpieczeństwie, ale różni się od Rady Bezpieczeństwa Quad, która obejmuje Stany Zjednoczone, Japonię, Indie i Australię.

Biden spotyka się z regionalnymi liderami na temat IPEF i Quad w Tokio w tym tygodniu.

Zwiększ konkurencyjność

Oprócz umów handlowych USA chcą wzmocnić swoją pozycję w azjatyckiej strefie ekonomicznej, gdzie sojusznicy USA, Japonia i Korea Południowa, są głównymi gospodarkami, a Chiny, członek Quadu, dominują w Chinach mimo skoków.

Według Ali Vine, starszego analityka w Global Macro Practice Grupy Eurasia, Stany Zjednoczone „muszą zwiększyć swoją konkurencyjność gospodarczą w regionie”.

„Nawet kraje z poważnymi i rosnącymi obawami o politykę zagraniczną Chin i cele strategiczne doceniają, że nie można ich znacząco oddzielić od gospodarki w krótkim okresie, więc administracja Bidena będzie pracować nad maksymalizacją trakcji dla Indii” – powiedział Vine. Struktura gospodarcza Pacyfiku”.

Urzędnicy amerykańscy uważali, aby nie wspominać o Chinach w dyskusjach na temat IPEF i zaprzeczali, że jest to „zamknięta” grupa, jak powiedziały Chiny.

Chińskie państwowe media Global Times poinformowały w sobotę, że „głównym celem podróży Bidena do Korei Południowej i Japonii jest stworzenie nowego klimatu politycznego przeciwko Chinom poprzez ustanowienie sojuszu wokół Waszyngtonu w regionie Azji i Pacyfiku”.

Sullivan powiedział dziennikarzom w niedzielę, że „liczba krajów, które wyraziły zainteresowanie i zainteresowanie IPEF, nie jest zaskakująca, biorąc pod uwagę, że Chiny obawiają się różnorodności krajów”.

Ciężka wyprzedaż?

Yuki Datsumi, starszy kolega w Stimson Center w Waszyngtonie, powiedział Capital Link CNBC „zanim w poniedziałek ogłoszono szczegóły IPEF, że projekt będzie trudny do sprzedania w regionie.

Podobnie jak w przypadku Partnerstwa Transpacyficznego, z którego Stany Zjednoczone wycofały się za rządów Trumpa, kiedy kraje w regionie z trudem zakwalifikowały się, by stać się jego częścią.

Ponadto Datsumi powiedział, że Stany Zjednoczone zaostrzyły swoje podejście do Chin pod rządami byłych prezydentów Donalda Trumpa i Baracka Obamy.

„Więc bez względu na to, jakie nowe inicjatywy polityczne pochodzą z Waszyngtonu, strategiczna rywalizacja między USA a Chinami będzie się nasilać” – powiedział, dodając, że nowe ramy przyspieszą ten trend.

Vicky McGeever i Ravi Buddhavarapu z CNBC przyczynili się do powstania raportu

READ  Pracownik Taco Bell zastrzelony przez bandytę na otwartym podjeździe w South Los Angeles, LAPD

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.