Stany Zjednoczone udzielają firmie Chevron ograniczonego zezwolenia na pompowanie ropy w Wenezueli po zawarciu umowy humanitarnej


Waszyngton
CNN

Stany Zjednoczone udzieliły firmie Chevron ograniczonego upoważnienia do wznowienia wydobycia ropy z Wenezueli po tym, jak rząd Wenezueli i ugrupowania opozycyjne ogłosiły w sobotę, że osiągnęły porozumienie w sprawie pomocy humanitarnej i kontynuowały negocjacje w celu rozwiązania długotrwałego kryzysu gospodarczego i politycznego w tym kraju. Skupienie Wybory 2024.

Senior Biden jest dyrektorem wykonawczym Opisał sobotnie zapowiedzi jako „ważne kroki we właściwym kierunku”, ale zauważył, że pozostaje jeszcze wiele do zrobienia, ponieważ obie strony pracują nad trwalszym rozwiązaniem obecnego kryzysu. Urzędnik podkreślił ograniczony charakter licencji, dodając, że nie spodziewają się, że będzie ona miała namacalny wpływ na międzynarodowe ceny ropy i że ruch ten jest traktowany jako impuls do negocjacji, a nie jako reakcja na wysokie ceny ropy na świecie.

Biuro Kontroli Aktywów Zagranicznych Departamentu Skarbu wydało w sobotę ogólną licencję Wenezueli nr 41, która upoważnia firmę Chevron do „wznowienia ograniczonej działalności związanej z wydobyciem zasobów naturalnych w Wenezueli”, zgodnie z komunikatem prasowym Departamentu Skarbu. Jest to licencja na 6 miesięcy, a Stany Zjednoczone mogą ją cofnąć w dowolnym momencie. Ponadto wszelkie wypracowane zyski będą spłacać dług wobec Chevron, a nie reżimu Maduro, według wysokiego urzędnika, który twierdzi, że rząd USA będzie nadal wymagał od Chevron znacznych raportów na temat jego działalności finansowej.

„GL 41 zezwala jedynie na działalność związaną ze spółkami joint venture Chevron w Wenezueli i nie zezwala na inne działania z PdVSA. Inne sankcje i ograniczenia nałożone przez USA związane z Wenezuelą pozostają w mocy; Stany Zjednoczone będą energicznie egzekwować te sankcje i ścigać każdego podmiotu w Wenezueli, która angażuje się w korupcję, łamie prawo USA lub prawa człowieka”.

Dyrektor generalny Chevron, Mike Wirth, powiedział Bloomberg TV na początku tego roku, że w przypadku krachu odbudowa pól naftowych zajmie krajowi miesiące i lata i nie będzie „natychmiastowego” wpływu na produkcję ropy.

READ  Aktualizacje na żywo ze Sri Lanki: Prezydent Rajapakse ucieka na Malediwy

Urzędnik powiedział, że przyszłe ukierunkowane złagodzenie sankcji jest możliwe, jeśli reżim wenezuelski będzie nadal podejmował konkretne kroki w celu osiągnięcia wynegocjowanego porozumienia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *