Świadkowie twierdzą, że w rasistowskim ataku w Etiopii zginęło ponad 200 osób

Świadkowie z Etiopii twierdzą, że w niedzielnym ataku w regionie Oromia zginęło ponad 200 osób z Amhary, obwiniając grupę rebeliantów za zaprzeczanie temu.

Jest to jeden z najbardziej śmiercionośnych ataków w niedawnej pamięci, ponieważ napięcia etniczne trwają w drugim pod względem zaludnienia kraju Afryki.

„Naliczyłem 230 ciał. Obawiam się, że jest to najbardziej śmiertelny atak cywilów, jaki kiedykolwiek widzieliśmy w naszym życiu” – powiedział Associated Press Abdul-Sayed Tahir, mieszkaniec hrabstwa Kimby po ucieczce z sobotniego ataku. „Chowamy ich w masowych grobach i nadal zbieramy ciała. Jednostki Armii Centralnej już przybyły, ale obawiamy się, że ataki mogą się kontynuować, jeśli odejdą”.

Inny świadek, który podał tylko swoje imię, Shambell, ze strachu o swoje bezpieczeństwo, powiedział, że lokalna społeczność Amhary aktywnie stara się teraz przenieść „przed kolejną rundą masowych zabójstw”. Powiedział, że Amhara, która osiedliła się na tym obszarze około 30 lat temu, jest teraz „zabijana jak kurczaki” w projektach przesiedleńczych.

Obaj świadkowie obwiniali za ataki Armię Wyzwolenia Oromo. W swoim oświadczeniu regionalny rząd Oromii obwinił również OLA, mówiąc, że rebelianci „nie mogli się oprzeć akcji podjętej przez (federalne) siły bezpieczeństwa”.

Rzeczniczka OLA Odaa Tarbii zaprzeczyła zarzutom.

„Atak, o którym mówisz, został dokonany przez armię reżimu i lokalnych bojowników, którzy wycofali się ze swojego obozu w Kimbi po naszym niedawnym ataku” – powiedział w komunikacie do AP. „Uciekli do Dole, gdzie zaatakowali miejscową ludność i zniszczyli ich mienie w odwecie za wsparcie OLA. Nasi bojownicy nie dotarli w okolice, gdy doszło do ataków”.

Etiopia doświadcza powszechnych napięć etnicznych w wielu regionach, z których większość wynika z historycznych wad i napięć politycznych. Amhara, druga co do wielkości grupa etniczna w Etiopii z populacją ponad 110 milionów, często jest celem ataków na obszarach takich jak Oromia.

READ  Dow zamknął się najgorszym dniem od trzech miesięcy, spadając o ponad 700 punktów w miarę narastania obaw o recesję

Powołana przez rząd Etiopska Komisja Praw Człowieka wezwała w niedzielę rząd federalny do znalezienia „trwałego rozwiązania” w sprawie zabijania cywilów i ochrony ich przed takimi atakami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *