„Światło nadziei”: Ukraina i Rosja podpisują umowę na eksport zboża

STAMBUŁ (AP) — Rosja i Ukraina podpisały w piątek odrębne umowy z Turcją i Organizacją Narodów Zjednoczonych dotyczące trasy eksportu milionów ton ukraińskiego zboża — a także niektórych rosyjskich zbóż i nawozów — przez Morze Czarne. Długo oczekiwana umowa kończy konflikt w czasie wojny Zagroziło to bezpieczeństwu żywnościowemu na całym świecie.

ONZ-owski plan pomocy Ukrainie – jednemu z głównych spichlerzy na świecie – w eksporcie 22 milionów ton zboża i innych produktów rolnych, które z powodu rosyjskiej inwazji utknęły w portach Morza Czarnego.. Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres nazwał to „latarnią nadziei” dla milionów głodnych ludzi, którzy doświadczyli ogromnych wzrostów cen żywności.

Robert Martini, dyrektor generalny Czerwonego Krzyża, powiedział: „Umowa pozwalająca zbożowi opuszczać porty Morza Czarnego uratuje życie ludziom na całym świecie. Zauważył, że tylko w kilku krajach ceny żywności wzrosły o 187% w Sudanie, 86% w Syrii i 60% w Jemenie w ciągu ostatnich sześciu miesięcy.

Rosyjski minister obrony Siergiej Szojgu i ukraiński minister infrastruktury Ołeksandr Kubrakow podpisali podobne umowy z Guterresem i tureckim ministrem obrony Hulusi Agarem w piątek podczas ceremonii w Stambule. Rosja i Ukraina nie podpisały bezpośrednio żadnej umowy.

„Dzisiaj na Morzu Czarnym jest latarnia morska” – powiedział Guterres. „Światło nadziei, latarnia możliwości, latarnia ulgi w świecie, który potrzebuje tego bardziej niż kiedykolwiek”.

„Pokonujesz bariery, odsuwasz na bok różnice i torujesz drogę inicjatywie, która służy wspólnemu dobru wszystkich” – powiedział ambasadorom.

Guterres opisał porozumienie jako bezprecedensowe między dwiema stronami w krwawym konflikcie. Erdogan miał nadzieję, że będzie to „nowy punkt zwrotny, który odnowi nadzieję na pokój”.

Jeszcze w Kijowie minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kuleba zabrzmiał bardziej ponuro.

„Nie otworzyłem butelki szampana z powodu tej umowy” – powiedział Kuleba The Associated Press. „Trzymam kciuki, żeby to zadziałało, żeby statki przywoziły zboże na rynki światowe, żeby ceny spadły, żeby ludzie mieli jedzenie. Ale jestem bardzo ostrożny, bo nie ufam Rosji, ” powiedział.

READ  Biden ogłasza plan relokacji, zamyka szczyt sponsorowany przez USA

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powtórzył obawy Kuleby w swoim wieczornym przemówieniu wideo, mówiąc: „Dla wszystkich jest jasne, że może dojść do prowokacji ze strony Rosji, próby zdyskredytowania ukraińskich i międzynarodowych wysiłków. Ale ufamy ONZ.

UE i Wielka Brytania natychmiast z zadowoleniem przyjęły tę wiadomość.

„To ważny krok w wysiłkach na rzecz przezwyciężenia globalnego braku bezpieczeństwa żywnościowego spowodowanego agresją Rosji na Ukrainę” – powiedział szef polityki zagranicznej UE Joseph Borrell.

Brytyjska minister spraw zagranicznych Liz Truss pochwaliła Turcję i ONZ za pośrednictwo w tej umowie.

„Obserwujemy, jak działania Rosji pasują do jej słów” – powiedział Truss. „Dla trwałego powrotu do globalnego bezpieczeństwa i stabilności gospodarczej (prezydent Rosji Władimir) Putin musi zakończyć wojnę i wycofać się z Ukrainy”.

Przywódcy afrykańscy, którzy importują żywność i nawozy z Ukrainy i Rosji, również z zadowoleniem przyjęli umowę, a prezydent Republiki Południowej Afryki Cyril Ramaphosa powiedział, że „zajęło to zbyt długo”.

Ukraina jest jednym z największych światowych eksporterów pszenicy, kukurydzy i oleju słonecznikowego, ale rosyjska inwazja na ten kraj i morska blokada jej portów wstrzymały eksport. Część ukraińskiego zboża jest transportowana przez Europę koleją, drogą i rzeką, ale ceny podstawowych produktów, takich jak pszenica i jęczmień, wzrosły w czasie wojny.

Pomimo międzynarodowych sankcji wobec Rosji Eksport żywności nie był ukierunkowany, a wojna zakłóciła eksport rosyjskich produktów, ponieważ firmy transportowe i ubezpieczeniowe nie chciały mieć do czynienia z Rosją.

Projekt, znany jako Inicjatywa Czarnomorska, otwiera drogę do znaczącego komercyjnego eksportu żywności z trzech głównych ukraińskich portów: Odessy, Czernomorska i Jużnyj.

Uzyskane przez AP porozumienie przewiduje, że w Stambule urzędnicy z Ukrainy, Rosji i Turcji powołają wspólne centrum koordynacyjne pod przewodnictwem ONZ, obejmujące planowanie przylotów i odlotów statków towarowych.

Inspektorzy reprezentujący wszystkie strony Bosforu w Turcji będą sprawdzać statki wchodzące i wychodzące z ukraińskich portów, aby upewnić się, że nie zawierają broni ani żołnierzy.

READ  Orzeczenie Sądu Najwyższego Wirginia Zachodnia przeciwko. EPA chłodzi agendę klimatyczną Bidena

Zgodnie z umową „wszystkie operacje na ukraińskich wodach terytorialnych będą podlegać władzy i odpowiedzialności Ukrainy”, a strony zgadzają się nie atakować statków i obiektów portowych objętych inicjatywą. Jeśli rozminowanie jest konieczne do zabezpieczenia szlaków żeglugowych, rozminowująca maszyna z innego kraju oczyści podejścia do ukraińskich portów.

Strony zdalnie monitorują ruch statków i nie ma statków wojskowych. Samoloty lub drony będą mogły zbliżyć się do „morskiego korytarza humanitarnego” poza odległość wyznaczoną przez Centrum. Umowa jest ważna przez 120 dni i może zostać automatycznie przedłużona.

Według zastępcy rzecznika ONZ Farhana Haqa, Guterres ma nadzieję, że eksport zboża rozpocznie się „w ciągu najbliższych dwóch tygodni”. Wysoki rangą urzędnik ONZ powiedział, że Ukraina potrzebowała około 10 dni na przygotowanie portów i czasu na „zidentyfikowanie i wyjaśnienie tych bezpiecznych korytarzy”. Celem jest eksport 5 mln ton zboża miesięcznie do ukraińskich silosów na czas przed tegorocznymi zbiorami.

Zełenski początkowo wyeksportuje prawie 20 mln ton zboża, potem część z bieżących zbiorów.

Podczas spotkań z Putinem w Moskwie pod koniec kwietnia i Zełenskim w Kijowie, Guterres najpierw zwiększył produkcję rolną Ukrainy oraz rosyjskie dostawy zboża i nawozów na rynki światowe, a następnie zaproponował porozumienie w obawie przed eskalacją wojny. 181 milionów ludzi jest głodnych.

Peter Mayer, szef analizy zbóż i nasion oleistych w S&P Global Platts, powiedział, że umowa „nie oznacza, że ​​globalny kryzys dostaw się skończył”.

Handlowcy oczekiwali na transakcję od kilku tygodni, więc jej efekt może już być widoczny w cenach zbóż. Umowa obejmuje tylko zbiory z 2021 roku. Nadal istnieje duża niepewność co do produkcji ukraińskiej w tym i przyszłym roku, powiedział burmistrz.

Przed zawarciem porozumień urzędnicy rosyjscy i ukraińscy obwiniali się wzajemnie za zakazany eksport zbóż. Moskwa oskarżyła Ukrainę o nieusunięcie min morskich w swoich portach, wezwała ją do sprawdzania przypływających statków pod kątem uzbrojenia i zniesienia ograniczeń w eksporcie rosyjskiego zboża i nawozów.

READ  6 osób zginęło w katastrofie małego samolotu w Kalifornii

Ukraina argumentowała, że ​​rosyjska blokada portów i wystrzeliwanie rakiet z Morza Czarnego uniemożliwiają bezpieczny transport morski. Domagał się międzynarodowych gwarancji, że Kreml nie użyje bezpiecznych korytarzy do ataku na Odessę i oskarżył Rosję o kradzież zboża ze wschodniej Ukrainy i celowe podpalanie ukraińskich pól.

Volodymyr Sidenko, ekspert kijowskiego think tanku Centrum Razumkowa, powiedział, że Ukraina nie poruszała podczas rozmów kwestii kradzieży zboża.

„Jest to część porozumienia: Kijów nie podniósł kwestii kradzieży zboża, a Moskwa nie nalegała na sprawdzanie ukraińskich statków. Kijów i Moskwa zostały zmuszone do zawarcia porozumienia i kompromisu” – powiedział.

Analityk zaznaczył, że porozumienie ma również znaczenie dla stosunków geopolitycznych Rosji.

„Rosja postanowiła nie prowokować nowego kryzysu w Afryce i prowokować tam głód i zmiany rządowe” – powiedział Sidenko. „Unia Afrykańska prosi Putina o jak najszybsze złagodzenie kryzysu dzięki dostawom zboża”.

__

Raporty Frasera z Ankary w Turcji. Wkłady przyczynili się Edith Lederer z ONZ, Erika Kinets w Kijowie na Ukrainie, Raf Cassert w Brukseli, Jill Lawless w Londynie i Keir Molson w Berlinie.

___

Śledź relację AP z wojny rosyjsko-ukraińskiej na https://apnews.com/hub/russia-ukraine

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *