Szczyt G7: rosyjskie rakiety uderzają w Kijów, gdy w Europie rozpoczyna się szczyt

Jedna osoba zginęła, a co najmniej sześć zostało rannych w wyniku rosyjskiego uderzenia rakietowego w budynek mieszkalny w Kijowie. Zastępca burmistrza miasta, Wołodymyr Bondarenko, powiedział, że czterech rannych zostało zabranych do szpitala w związku z kontynuowaniem akcji poszukiwawczo-ratowniczych.

Bondarenko powiedział też, że uderzenie rakietowe w przedszkole, ale nikt nie został ranny, a wideo z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Ukrainy pokazuje masową rozprawę rakietową na podwórku przedszkola.

Zespół CNN na miejscu rozmawiał z babcią rannej dziewczyny, Natalią Nikitiną, która odkryła atak w Internecie i pobiegła do budynku mieszkalnego, gdzie płakała, gdy zespoły próbowały uratować jej synową.

„Nie ma nic gorszego niż utrata bliskich. Dlaczego na to zasługujemy?” Powiedziała. Dwie godziny po nalocie z budynku nadal wydobywał się kłębek dymu, podczas gdy prawie każde okno na piętrze zostało rozbite, pokrywając podłogę gruzem i poskręcanym metalem.

Rzecznik ukraińskich sił powietrznych Jurij Henat powiedział, że „strategiczne wyrzutnie” zostały użyte do uderzenia w stolicę, wystrzeliwując „cztery do sześciu pocisków”. Dodał, że Rosja użyła w sobotę po raz pierwszy w ukraińskim nalocie bombowców dalekiego zasięgu Tu22M3 z białoruskiej przestrzeni powietrznej.

Burmistrz Kijowa Witalij Kliczko powiedział na Telegramie, że w mieście doszło do kilku eksplozji. Szewczenkowski Akcja poszukiwawczo-ratownicza rozpoczęła się po wybuchu pożaru, który trafił w budynek mieszkalny z pociskiem rakietowym.
Ratownicy ewakuują osobę z budynku mieszkalnego zniszczonego w wyniku rosyjskiego nalotu w rejonie Szewczenkiwskim w Kijowie 26 czerwca 2022 r.

„Pod gruzami są uwięzieni ludzie. Niektórzy mieszkańcy zostali ewakuowani, a dwie ofiary trafiły do ​​szpitala. Ratownicy kontynuują swoją pracę” – powiedział.

Kliczko powiedział w wywiadzie dla CNN na stronie Wojna Rosji z Ukrainą To było „bez znaczenia” i tysiące cywilów zginęło, dodał: „Musimy zrobić wszystko, aby zatrzymać tę wojnę”.

Ukraińskie Państwowe Służby Ratunkowe poinformowały, że pożar został spowodowany „wrogimi bombardowaniami” i miał miejsce na powierzchni 300 metrów kwadratowych w „9-piętrowym bloku z częściowym zniszczeniem na siódmym, dziewiątym i dziewiątym piętrze”.

READ  Nowe szczegóły dotyczące rosyjskiego planu „fałszywej flagi” skłaniają USA do przygotowania się na najgorsze na Ukrainie

Ta sama okolica została uderzona rakietą na początku maja, a także w marcu.

Wadim Denisenko, doradca ministra spraw wewnętrznych, powiedział w ukraińskiej telewizji, że „w okręgu szewczenkowskim stolicy Ukrainy znajduje się szereg obiektów infrastruktury wojskowej. Dlatego Rosjanie zbombardowali ten obszar”.

Prezydent USA Joe Biden określił niedzielny atak jako „więcej niż… [Russian] barbarzyństwo”. Odmówił odpowiedzi na pytanie, czy strajki były celową prowokacją podczas szczytu G7.

Rosyjska ofensywa trwa na wschodniej Ukrainie

Po tym, jak było głównym miastem Severodonetsk Potwierdzone przez Ukrainę Wschodni region Ługańska znajdzie się pod prawie w całości rosyjską kontrolą, by w sobotę znaleźć się „całkowicie pod rosyjską okupacją”. Jednak siły ukraińskie nadal bronią sąsiedniego miasta Łysiczańsk, które znajduje się pod nasileniem rosyjskich ataków artylerii i rakiet.
Walka o Słowiańsk może być kolejną kluczową bitwą.  Wojna Rosji na Ukrainie

W niedzielę szef administracji wojskowej sąsiedniego obwodu donieckiego Pawło Kirilenko poinformował, że siły rosyjskie gromadzą się, by przeprowadzić nowe ataki w regionie, z którego około połowa jest pod kontrolą Ukrainy.

„Teraz jesteśmy świadkami gromadzenia się siły roboczej, ciężkich pojazdów opancerzonych i artylerii w kierunku Słowiańska” – powiedział Kirilenko w ukraińskiej telewizji.

„Wróg stosuje swoją dobrze znaną taktykę, próbując zbliżyć się do naszej linii obrony, aby ostrzeliwać miasta z artylerii wroga. Artyleria wroga dociera już do niektórych części Słoweńska. To kolejne potwierdzenie konieczności ewakuacji ludzi”.

Podczas ofensywy na wschodzie siły rosyjskie użyły intensywnego ostrzału artyleryjskiego i rakietowego przed próbą zdobycia ziemi. Atakują regiony Doniecka z trzech stron.

Kirilenko powiedział, że atak rakietowy i ataki rakietowe wymierzone były w miasto Kurachow w Doniecku na południowej linii frontu, które od ponad dwóch miesięcy jest celem rosyjskich ataków. Powiedział, że Awdijewka również została trafiona pociskami.

Mieszkańcy szukają rzeczy pod gruzami swoich domów po tym, jak 1 czerwca zamach zniszczył trzy domy w mieście Slovensk w regionie Donbasu we wschodniej Ukrainie.

Gdy siły rosyjskie przyspieszyły ofensywę na wschodniej Ukrainie, miasto Charków i jego okolice ponownie znalazły się pod zwiększonym ostrzałem artyleryjskim.

Minister Obrony Rosji Siergiej Szojgu Według Ministerstwa Obrony odwiedziły również rosyjskie siły uczestniczące w tzw. specjalnej operacji wojskowej na Ukrainie.

Klip wideo opublikowany przez agencję informacyjną RIA Novosti pokazuje Shoigu wysiadającego z helikoptera w nieznanym miejscu i spotykającego się z oficerami w czymś, co wydaje się być stanowiskiem dowodzenia.

READ  Mariupol: Ocaleni i nagrania z drona ujawniają rozmiary zniszczeń

Kanał Telegram rosyjskiego Ministerstwa Obrony powiedział, że Szojgu „słyszał raporty od dowódców o obecnej sytuacji i ruchach rosyjskich sił zbrojnych w głównych obszarach operacyjnych stanowisk dowodzenia”.

Shoigu był również widziany, gdy wręczał medale kilku żołnierzom, w tym „Medale Złotej Gwiazdy Bohatera Federacji Rosyjskiej i Medal za odwagę”, jak donosi Telegram. Nie jest jasne, które strony odwiedził Shoigu i czy znajdują się na Ukrainie.

Putin mówi, że Rosja dostarczy Białorusi rakiety zdolne do przenoszenia broni jądrowej

Prezydent Rosji Władimir Putin powiedział prezydentowi Białorusi, że w najbliższych miesiącach Rosja przekaże Białorusi systemy rakietowe Iskander-M z potencjałem jądrowym. Aleksander Łukaszenko Na spotkaniu w Petersburgu w sobotę.
Rosja dostarczy Białorusi rakiety zdolne do przenoszenia broni jądrowej

„W ciągu najbliższych kilku miesięcy przeniesiemy na Białoruś taktyczne systemy rakietowe Iskander-M, które, jak wiadomo, mogą wykorzystywać zarówno pociski balistyczne, jak i manewrujące, zarówno w wersji konwencjonalnej, jak i nuklearnej” – powiedział Łukaszence Putin. .

W stenogramie ze spotkania Łukaszenko wyraził wobec Putina swoje „niepokój” i zaniepokojenie tym, co, jak twierdził, było lotami samolotów USA i NATO „szkolących się do przenoszenia głowic nuklearnych” w pobliżu granicy z Białorusią.

Łukaszenka poprosił Putina o rozważenie „odwrotnej reakcji” na loty lub przekształcenie rosyjskich myśliwców Su-35, obecnie rozmieszczonych na Białorusi, aby „mogły przenosić głowice nuklearne”.

Putin odpowiedział, że chociaż loty amerykańskie mogą być dopasowane, „nie ma takiej potrzeby” i zasugerował, że ponieważ białoruska armia dysponuje dużą liczbą Su-25, które można zamiast tego przerobić na samoloty zdolne do przenoszenia ładunków jądrowych.

Iskander-M to rosyjski system rakiet balistycznych krótkiego zasięgu, który może przenosić głowice konwencjonalne lub nuklearne o zasięgu do 500 km (310 mil), według Guinness Defense.

Ukraina powiedziała w sobotę, że tak było Ataki go uderzyły Po raz pierwszy został wystrzelony z białoruskiej przestrzeni powietrznej.

Grupa Siedmiu ogłasza zakaz importu rosyjskiego złota

Prezydent Biden i brytyjski premier Boris Johnson oficjalnie ogłosili w niedzielę, że kraje G7 wprowadzą zakaz importu surowców Rosyjskie złotoJest to drugi co do wielkości eksport kraju po energii.
Putin ma garnek złota.  Republikanie i Demokraci chcą się jej pozbyć

Biden napisał na Twitterze niedzielne ogłoszenie w Niemczech: „Stany Zjednoczone nałożyły na Putina bezprecedensowe koszty, aby odmówić mu dochodów potrzebnych do sfinansowania wojny z Ukrainą. Wspólnie G7 ogłosi, że zabronimy importu rosyjskiego złota, co jest głównym eksport, który przynosi Rosji dziesiątki miliardów dolarów”.

READ  Pilot British Airways uwięziony za sfingowanie lotu testowego

Biden skomentował także jedność G7 i NATO w sprawie Ukrainy i rosyjskiej inwazji, mówiąc kanclerzowi Niemiec Olafowi Schulzowi, że G7 i NATO pozostaną razem, a nie „dysydenci”.

Kanclerz Niemiec Olaf Schultz, z prawej, wita prezydenta USA Joe Bidena, z lewej, na dwustronnym spotkaniu w zamku Elmau w Kruen, niedaleko Garmisch-Partenkirchen w Niemczech, w niedzielę 26 czerwca 2022 r.

Brytyjski premier Boris Johnson powiedział, że cena za pozwolenie rosyjskiemu prezydentowi Władimirowi Putinowi na „kontynuowanie programu inwazji” jest znacznie wyższa niż obecny koszt.

„Cena wycofania się, cena za pozwolenie Putinowi na sukces, infiltrację ogromnych obszarów Ukrainy i kontynuowanie jego programu inwazji, ta cena będzie znacznie wyższa. Wszyscy tutaj to rozumieją” – powiedział Johnson. Wywiad dotyczący kulis szczytu G7 w Niemczech.

Ally Malloy z CNN, Maria Knight, Johnny Hallam, Josh Pennington i Tillie Rayban przyczynili się do powstania tego raportu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.