Szeryf z Teksasu DeSantis wysyła osadników do Martha’s Vineyard

Szeryf z Teksasu zbada loty zorganizowane przez gubernatora Florydy Rona DeSantisa (R), aby przetransportować dziesiątki wenezuelskich migrantów z Teksasu do Martha’s Vineyard z fałszywymi obietnicami pracy i innych usług.

Biuro szeryfa hrabstwa Bexar ogłosiło w zeszłym tygodniu, że wszczęło dochodzenie w sprawie incydentu, w którym imigranci zostali zwabieni z „centrum zasobów dla imigrantów” w ich hrabstwie – w tym w San Antonio – i polecieli na Florydę, a następnie do Martha’s Vineyard. Tam zostali „pozostawieni sami sobie”.

„Ponadto współpracujemy z prywatnymi prawnikami reprezentującymi ofiary i organizacje wspierające w związku z tym incydentem” – powiedział w oświadczeniu szeryf Javier Salazar (D). „Jeśli zajdzie taka potrzeba, jesteśmy przygotowani do współpracy z dowolnymi agencjami federalnymi, które mają jednoczesną jurysdykcję”.

DeSantis Zaskoczyło to urzędników centralnych i państwowych W środę wysyłając migrantów, którzy niedawno przekroczyli granicę amerykańsko-meksykańską, na zamożną wyspę kurortu Massachusetts. Posunięcie to jest częścią kampanii DeSantis i innych republikańskich gubernatorów w Teksasie i Arizonie, aby wysłać imigrantów do miast demokratycznych, takich jak Waszyngton, Nowy Jork i Chicago, aby promować w tym roku większą liczbę przepraw wzdłuż południowej granicy.

Migranci z Florydy do Martha’s Vineyard powiedzieli, że byli zaskoczeni, gdy przybyli na wyspę 15 września. (Wideo: Reuters)

Około 50 migrantów – w tym mężczyźni, kobiety i dzieci – wsiadło na pokład samolotów wahadłowych z San Antonio do Martha’s Vineyard, z krótkim międzylądowaniem na Florydzie. Wielu z nich obiecało później prawnikom i prawnikom imigracyjnym, że zaoferują im pracę i inne świadczenia, jeśli wyjadą do Massachusetts. To nie było tak.

„Byli zapewnieni, że wiele ich problemów zostanie rozwiązanych” – powiedział Salazar w poniedziałek. „Zostali zabrani do Martha’s Vineyard, z tego, co mogliśmy zebrać, z sesji zdjęciowej, wideo, a potem niespodziewanie zostali uwięzieni w Martha’s Vineyard”.

Prośby o komentarz złożone pod koniec dnia do biura komunikacji DeSantis nie zostały zwrócone.

Demokraci i zwolennicy imigracji potępili ten incydent jako polityczny wyczyn; Biały Dom skrytykował DeSantis i innych republikańskich gubernatorów za „wykorzystywanie imigrantów jako pionków politycznych” jako „haniebne… nieodpowiedzialne i po prostu złe”.

READ  Huragan w Gaylord w stanie Michigan zabija jednego, powodując obrażenia i rozległe szkody

„Istnieje proces. To, co robią, jest nielegalnym wyczynem, wyczynem politycznym”, powiedziała w zeszłym tygodniu sekretarz prasowy Białego Domu Karine Jean-Pierre. „To naprawdę brak szacunku dla ludzkości”.

Jean-Pierre zwrócił uwagę na pytania o to, czy administracja Bidena podejmie kroki prawne w Departamencie Sprawiedliwości.

Dan Rosenzweig-Ziff, Maria Sacchetti i Lori Rozsa przyczynili się do powstania tego raportu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.