Tajwan donosi o rekordowym wtargnięciu chińskich bombowców


Hongkong
CNN

Chiny Wysłał 18 bombowców atomowych H-6 do Tajwan strefy obrony powietrznej, poinformowało we wtorek ministerstwo obrony wyspy, podczas gdy Pekin nadal zwiększa presję na samorządną wyspę.

18 bombowców było częścią łącznie 21 chińskich samolotów bojowych wysłanych do strefy identyfikacji obrony powietrznej południowo-zachodniego Tajwanu – strefy buforowej przestrzeni powietrznej powszechnie określanej jako ADIZ – w okresie 24 godzin od poniedziałku rano do wtorku rano, zgodnie z Tajwańską Obroną Ministerstwo.

Ministerstwo poinformowało, że monitoruje sytuację i wykorzystuje swoje myśliwce i naziemne systemy rakietowe do śledzenia chińskich samolotów.

Loty te reprezentują największą liczbę lotów bojowych H-6 w ciągu 24 godzin, odkąd Tajpej zaczęło publikować codzienne dane o chińskich uderzeniach myśliwców w 2020 roku.

ADIZ jest jednostronnie narzucony i odrębny od suwerennej przestrzeni powietrznej, która zgodnie z prawem międzynarodowym jest zdefiniowana jako rozciągająca się na 12 mil morskich od linii brzegowej terytorium.

Rządząca Komunistyczna Partia Chin uważa Tajwan – demokratycznie zarządzaną wyspę zamieszkałą przez 24 miliony ludzi – za część swojego terytorium, chociaż nigdy go nie kontrolowała. Od dawna obiecywał „ponowne zjednoczenie” wyspy z Chinami kontynentalnymi, w razie potrzeby siłą.

Napięcia wokół Tajwanu znacznie wzrosły w tym roku. Wizyta na wyspie amerykańskiej przewodniczącej Izby Reprezentantów Nancy Pelosi w sierpniu wywołała oburzenie Chińczyków i natychmiastową falę ćwiczeń wojskowych.

Od tego czasu Pekin zintensyfikował taktykę militarnego nacisku na wyspę, wysyłając myśliwce przez środkową linię Cieśniny Tajwańskiej, akwenu oddzielającego Tajwan od Chin.

Przez dziesięciolecia linia środkowa służyła jako nieoficjalna linia demarkacyjna między nimi, a najazdy wojskowe na nią były rzadkie.

W listopadzie prezydent USA Joe Biden po raz pierwszy osobiście spotkał się z chińskim przywódcą Xi Jinpingiem podczas jego prezydentury na szczycie G20 w Indonezji. Później Biden nazwał trzygodzinne spotkanie „otwartym i szczerym”, podając w wątpliwość rychłą inwazję na Tajwan.

READ  NATO wyklucza strefę zakazu lotów na Ukrainie: „bolesna decyzja”

Oczekuje się wznowienia formalnych rozmów dwustronnych na temat współpracy klimatycznej, a także części szerszego zestawu porozumień między Bidenem a Xi – rozmów wcześniej wstrzymanych przez Chiny w ramach odwetu za wizytę Pelosi na Tajwanie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *