Teleskop Webb NASA wykryje egzoplanety, a Ty masz szansę je nazwać

Wśród cudów, które odkrywa i obserwuje, są układy egzoplanet, z których każdy składa się z planety poza Układem Słonecznym i jego gwiazdy macierzystej, z których wiele wymaga nazwy.

IAU chce, aby było to przedsięwzięcie oparte na współpracy, więc uczestnicy powinni stworzyć zespół złożony z nauczycieli, studentów, entuzjastów astronomii lub astronomów zawodowych lub amatorów.

Gdy zespół wybierze preferowane nazwy egzoplanety i jej gwiazdy gospodarza, zostanie poproszony o zorganizowanie wydarzenia uświadamiającego społeczność, które informuje opinię publiczną o egzoplanetach. Dopiero wtedy zespół może przesłać pisemną i wideo propozycję zawierającą nazwiska i uzasadnienie swoich wyborów.

Długość filmu nie może przekraczać trzech minut, a artykuł nie powinien przekraczać 300 słów. Zespół jest również proszony o napisanie raportu zawierającego nie więcej niż 300 słów na temat ich publicznej inicjatywy informacyjnej, którym może być rozmowa z naukowcem o odkryciach egzoplanet, oraz o przesłanie zdjęć lub filmów z wydarzenia.

Wnioski można składać przez Kto to jest.

Instrukcje dotyczące etykietowania

Jeśli masz nadzieję nazwać planetę swoim imieniem, nie będziesz miał tyle szczęścia.

Nazywanie zewnętrznego układu planetarnego to ogromna odpowiedzialność, dlatego Międzynarodowa Unia Astronomiczna przedstawiła listę wytycznych, których należy przestrzegać.

Przede wszystkim nazwy muszą mieć wieloletnie znaczenie kulturowe, geograficzne lub historyczne. Zachęcamy do używania nazw Aborygenów, ale każdy zespół, który proponuje nazwę, musi być kierowany przez członka społeczności Aborygenów.

Ponadto nazwa egzoplanety i jej gwiazdy macierzystej muszą mieć ten sam temat, co oznacza, że ​​muszą być w jakiś sposób powiązane.

Zespoły nie mogą przesyłać nazwisk osób, zwierząt ani organizacji. Nie są również dozwolone żadne terminy związane z działalnością polityczną, wojskową lub religijną.

Opinia publiczna może zgłaszać swoje nazwiska za pośrednictwem 11 listopada 2022.

Audyty krajowe odbędą się między 15 listopada a 15 grudnia 2022 r., a każdy kraj wybierze jedną propozycję z dwiema kopiami zapasowymi. Następnie międzynarodowy panel oceni zgłoszenia i wybierze jedną dla każdej egzoplanety między 16 grudnia 2022 a 16 marca 2023.

READ  NASA wciąż „naciska” rosyjskiego kosmonautę, aby poleciał na następną misję SpaceX

Zwycięskie nazwiska zostaną ogłoszone 20 marca 2023 roku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.