Teleskop Webba ujawnia szkodliwą atmosferę planety oddalonej o 700 lat świetlnych

Wizja artystyczna powierzchni WASP-39b.

Astrofizycy na Ziemi żadnych obcych do WASP-39b, egzoplanety krążącej wokół gwiazdy 700 lat świetlnych od Ziemi, chociaż tak naprawdę nie widzieli jej bezpośrednio. Teraz Kosmiczny Teleskop Webba dostarczył nowego wglądu w ten odległy świat: jego obserwacje ujawniły listę przepisów na toksyczną atmosferę planety.

WASP-39b to gazowy olbrzym o masie Saturna i wielkości Jowisza, ale okrąża swoją gwiazdę mniej więcej w tej samej odległości co Merkury od Słońca, co sprawia, że ​​zewnętrzna planeta jest bardzo gorąca. To była egzoplaneta Odkryta w 2011 roku; Na początku tego roku obserwacje teleskopem Webba otwarty Dwutlenek węgla czai się w jego atmosferze.

Zidentyfikowano więcej cząsteczek i związków chemicznych, w tym wodę, dwutlenek siarki, tlenek węgla, sód i potas. Wyniki są w trakcie przeglądu do publikacji i Już dostępny Na serwerze prepress arXiv.

Shang-Min Cai, naukowiec z University of Oxford, główny autor artykułu wyjaśniającego obecność dwutlenku siarki w atmosferze planety, powiedział w oświadczeniu. Uruchomienie Europejskiej Agencji Kosmicznej. „Postrzegam to jako naprawdę obiecującą perspektywę dla pogłębienia naszej wiedzy na temat zewnętrznych atmosfer egzoplanet [this mission]. „

Wąchanie chemikaliów unoszących się w atmosferze odległego świata to nie lada wyczyn. Najbliższa potwierdzona egzoplaneta znajduje się w odległości 24,9 bilionów mil. Jednak Webb był w stanie wykryć takie ultradrobne cząstki w WASP-39b.

Cztery rysunki przedstawiają obserwowane widma.

Webb obserwował planetę, czekając, aż przejdzie przed gwiazdą macierzystą; Kiedy to się stało, światło gwiazdy oświetliło planetę od tyłu. Webb uchwycił fale podczerwone tego światła, a naukowcy mogą wywnioskować, które substancje chemiczne są obecne w atmosferze na podstawie długości fal światła, które pochłaniają.

Możliwości Webba mają szersze implikacje dla zrozumienia różnorodności egzoplanet w naszej galaktyce, z naciskiem na ich potencjalną przydatność do zamieszkania. Ze względu na intensywne ciepło i gazowy skład, WASP-39b z pewnością nie jest gościnny dla żadnego znanego nam życia – ale pokazuje rodzaj analizy molekularnej, którą Webb mógłby zastosować do odległych światów.

„Nie mogę się doczekać, aby zobaczyć, co znajdziemy w atmosferach małych planet skalistych” – powiedział Mercedes Lopez-Morales, astronom z Centrum Astrofizyki. Harvard i Smithsonian oraz współautor ostatnich prac w wydaniu ESA.

Sugerowane dane dla badaczy Że chemikalia w atmosferze planety mogą rozpadać się w chmury, zamiast być równomiernie rozprowadzane w atmosferze. Opierając się na względnej obfitości chemikaliów w atmosferze, naukowcy uważają, że WASP-39b powstał z planetozymali zlepiających się razem w czasie.

Chociaż nie wiemy, gdzie Webb zwróci się do IR Następne spojrzenie, wiemy, że W pewnym momencie więcej Egzoplanety będą na porządku dziennym. Webb badał już atmosfery planet skalistych w układzie TRAPPIST-1 i być może z czasem wróci do tego układu. Możesz śledzić najnowsze cele Webba tutaj.

Więcej: Teleskop Webba raz uwydatni mglistą galaktykę

READ  Jak dziś oglądać zaćmienie Księżyca kwiatu księżyca w bezpłatnej transmisji na żywo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *