Nowe obserwacje za pomocą teleskopów kosmicznych i naziemnych ujawniły, co kryje się za tą różnicą w tonie.
Planety Neptun i Uran, najdalsze od Słońca w naszym Układzie Słonecznym, mają te same wymiary, masy i pozycje atmosferyczne. Neptun ma jasnoniebieski wygląd, gdy patrzy się na dwie możliwe planety obok siebie po tym, jak sonda kosmiczna NASA Voyager 2 przeleciała w latach 80. XX wieku. Uran to najjaśniejszy kolor błękitu cyjanowego.
Korzystając z teleskopu Gemini North na Hawajach oraz obiektu NASA Infrared Telescope i Hubble Space Telescope, astronomowie opracowali model zgodny z obserwacjami Neptuna i Urana.
Naukowcy ustalili, że powstawanie nadmiaru mgły w atmosferze Urana nadaje mu łagodny wygląd. Ta mgła jest gęstsza na Uranie niż warstwa atmosferyczna na Neptunie, więc naszym zdaniem wybiela ona wygląd Urana.
Poprzednie próby zrozumienia tej różnicy koncentrowały się na atmosferze górnych planet przy określonych długościach fal światła.
Patrick Irwin, wiodący profesor fizyki planetarnej na Uniwersytecie Oksfordzkim, powiedział w oświadczeniu: „To pierwszy model, który porównuje równoczesne obserwacje światła słonecznego od ultrafioletowego do podczerwonego”.
Oprócz chmur metanu i lodu z siarkowodoru, model zbadał również głębsze warstwy atmosfery zawierające cząsteczki mgły.
Nowe obserwacje teleskopu Gemini North, znajdującego się w pobliżu szczytu Mauna Kea na Hawajach, zostały włączone do innych archiwalnych danych teleskopu. Zespół zbadał trzy warstwy aerozoli na różnych wysokościach Urana i Neptuna. Kolor ma największy wpływ na środkową warstwę cząsteczek mgły.
Na obu planetach lód metanowy jest środkową warstwą przestrzeni, w której metan zamienia się w lód. Neptun ma turbulentną atmosferę, która jest bardziej aktywna niż powolna, matowa atmosfera Urana, co zapobiega tworzeniu się mgły nad Neptunem przez cząsteczki metanu i śniegu.
Naukowcy mają nadzieję, że ten model może pomóc wyjaśnić, dlaczego czarne kropki pojawiają się na Neptunie, ale w mniejszym stopniu na Uranie. Gdy głęboka warstwa atmosfery ciemnieje, Neptun staje się bardziej widoczny.
„Mamy nadzieję, że stworzenie tego modelu pomoże nam zrozumieć chmury i mgłę w atmosferze lodowego olbrzyma” – powiedział w oświadczeniu Mike Wong, astronom z University of California w Berkeley. „Wyjaśnienie różnicy kolorów między Uranem a Neptunem to nieoczekiwany bonus!”
Możemy dowiedzieć się więcej o tych tajemniczych światach, które Voyager 2 odwiedził dopiero podczas szybkiego lotu.
„Zły introwertyk. Fan mediów społecznościowych. Irytująco skromny myśliciel. Miłośnik kawy. Ekspert od alkoholu. Internetowy geek”.