Teleskopy ujawniają, dlaczego Neptun jest bardziej niebieski niż Uran

Nowe obserwacje za pomocą teleskopów kosmicznych i naziemnych ujawniły, co kryje się za tą różnicą w tonie.

Planety Neptun i Uran, najdalsze od Słońca w naszym Układzie Słonecznym, mają te same wymiary, masy i pozycje atmosferyczne. Neptun ma jasnoniebieski wygląd, gdy patrzy się na dwie możliwe planety obok siebie po tym, jak sonda kosmiczna NASA Voyager 2 przeleciała w latach 80. XX wieku. Uran to najjaśniejszy kolor błękitu cyjanowego.

Korzystając z teleskopu Gemini North na Hawajach oraz obiektu NASA Infrared Telescope i Hubble Space Telescope, astronomowie opracowali model zgodny z obserwacjami Neptuna i Urana.

Naukowcy ustalili, że powstawanie nadmiaru mgły w atmosferze Urana nadaje mu łagodny wygląd. Ta mgła jest gęstsza na Uranie niż warstwa atmosferyczna na Neptunie, więc naszym zdaniem wybiela ona wygląd Urana.

Astronomowie uważają, że bez tej mgły w atmosferze obu planet obie planety miałyby niemal identyczny kolor niebieski. Badanie opisujące wyniki opublikowane we wtorek Dziennik badań geofizycznych: Planety.

Poprzednie próby zrozumienia tej różnicy koncentrowały się na atmosferze górnych planet przy określonych długościach fal światła.

Patrick Irwin, wiodący profesor fizyki planetarnej na Uniwersytecie Oksfordzkim, powiedział w oświadczeniu: „To pierwszy model, który porównuje równoczesne obserwacje światła słonecznego od ultrafioletowego do podczerwonego”.

Oprócz chmur metanu i lodu z siarkowodoru, model zbadał również głębsze warstwy atmosfery zawierające cząsteczki mgły.

Nowe obserwacje teleskopu Gemini North, znajdującego się w pobliżu szczytu Mauna Kea na Hawajach, zostały włączone do innych archiwalnych danych teleskopu. Zespół zbadał trzy warstwy aerozoli na różnych wysokościach Urana i Neptuna. Kolor ma największy wpływ na środkową warstwę cząsteczek mgły.

Na obu planetach lód metanowy jest środkową warstwą przestrzeni, w której metan zamienia się w lód. Neptun ma turbulentną atmosferę, która jest bardziej aktywna niż powolna, matowa atmosfera Urana, co zapobiega tworzeniu się mgły nad Neptunem przez cząsteczki metanu i śniegu.

READ  Raquel Lewis powiedziała, że ​​romans z Tomem Sandovalem zaczął się po trasie koncertowej Vanderpump Rules.

Naukowcy mają nadzieję, że ten model może pomóc wyjaśnić, dlaczego czarne kropki pojawiają się na Neptunie, ale w mniejszym stopniu na Uranie. Gdy głęboka warstwa atmosfery ciemnieje, Neptun staje się bardziej widoczny.

„Mamy nadzieję, że stworzenie tego modelu pomoże nam zrozumieć chmury i mgłę w atmosferze lodowego olbrzyma” – powiedział w oświadczeniu Mike Wong, astronom z University of California w Berkeley. „Wyjaśnienie różnicy kolorów między Uranem a Neptunem to nieoczekiwany bonus!”

Możemy dowiedzieć się więcej o tych tajemniczych światach, które Voyager 2 odwiedził dopiero podczas szybkiego lotu.

Opublikowany w kwietniu Planetary Decade Survey został początkowo zalecony do poświęcenia Uranus Orbiter and Probe kolejna duża misja NASA. Autorzy raportu postrzegają orbiter Uranus i Probe jako sposób na przekazanie astronomom wiedzy o gigantach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *