Tłumacz: Jak działa podatek dochodowy od milionera?

WASZYNGTON (AP) – Budżet prezydenta Joe Bidena na rok podatkowy 2023 obejmuje „minimalny podatek dochodowy dla miliarderów”. Część wysiłków kierownictwa zmierzających do zmniejszenia deficytu federalnego w ciągu następnej dekady i sfinansowania nowych wydatków. Biały Dom mówi, że plan „eliminuje nieefektywne schronienie dochodów przez dziesięciolecia lub pokolenia”.

Podczas poniedziałkowej konferencji prasowej poświęconej budżetowi Biden powiedział, że jeden na 100 procent Amerykanów podlega opodatkowaniu. „Minimalny podatek dla miliarderów jest rozsądny i podnosi 360 miliardów dolarów, które są wykorzystywane do zmniejszenia wydatków gospodarstw domowych i zmniejszenia deficytu” – powiedział.

Ważnym pytaniem jest, czy Kongres zatwierdzi nakreślenie przez administrację jej nadziei na opodatkowanie najlepiej zarabiających w kraju.

Oto jak to działa:

Jak obowiązuje podatek?

W budżecie proponuje się, aby rodziny warte ponad 100 mln dolarów płaciły co najmniej 20% podatek zarówno od dochodu, jak i „nierealistycznych zysków” – wzrostu wartości niesprzedanych inwestycji. Zdaniem kierownictwa wielu bogatych ludzi „realny dochód” nigdy nie będzie opodatkowany, ponieważ może trwać przez dziesięciolecia, a czasem pokolenia.

Propozycja Bidena pozwoliłaby bogatym rodzinom rozłożyć część płatności na świadczenia, których nie otrzymywały od dziewięciu lat, a następnie przejść na nowe dochody przez pięć lat. Przedłużenie płatności na kilka lat oznacza dostosowanie się do rocznych różnic w zwrotach z inwestycji przy jednoczesnym zapewnieniu, że bogaci płacą minimalną stawkę podatkową w wysokości 20%. W rezultacie podatnicy miliarderów z minimalnymi dochodami są zobowiązani do płacenia podatków z góry, gdy rodziny te później realizują swoje korzyści.

To bardzo subtelna polityka. Podatek skierowany jest do bogatych. Podatek od zysków z ich bogactwa, ale jest to bardziej realny i niezrealizowany dochód niż podstawowe aktywa.

Dlatego David Gamage, profesor prawa podatkowego na Uniwersytecie Indiana, mówi: „To nie jest podatek majątkowy, to reforma podatku dochodowego”. Mówi, że jest to minimalny podatek dochodowy, który obejmuje rzeczywistą ekonomiczną wartość dochodu, który można utrzymać przez bardzo długi czas.

READ  Szalejący pożar zmusza Nowy Meksyk do ewakuacji górskiej doliny

Kto zobaczy wpływ?

Biały Dom szacuje, że obniżki podatków dotkną prawie 700 miliardów ludzi, przy czym osoby te zwiększą swój majątek o 1 bilion dolarów do 2021 r., płacąc około 8% swoich dochodów i płacąc zyski niepodlegające opodatkowaniu.

„Strażak i nauczyciel płacą dwa razy więcej niż milioner” – powiedział Biden na konferencji prasowej w poniedziałek.

Elon Musk, Bill Gates, Jeff Bezos, Warren Buffett i Michael Bloomberg to niektóre z dobrze znanych osób, których majątek zostanie opodatkowany, jeśli ta propozycja stanie się prawem.

Ile pieniędzy zostanie zebranych?

361 miliardów dolarów w ciągu 10 lat, według Białego Domu. Budżet obejmuje dodatkowe 1,4 biliona dolarów w dochodach, w tym wzrost wyższej stawki podatku od osób fizycznych do 39,6% i stawki podatku od osób prawnych do 28%.

Jak się czują wyborcy?

W ostatnich latach koncepcja uchylania się od płacenia podatków staje się coraz popularniejsza. Raport ProPublica z czerwca ubiegłego roku Jak opisano Jak bogaci Amerykanie mogą legalnie płacić podatek dochodowy, który jest częścią dochodu, który Amerykanie o średnich dochodach wpłacają do swoich dochodów. I badanie Pew Research Center w kwietniu zeszłego roku Większość Amerykanów – Około 59% – Niektóre firmy i bogaci twierdzą, że „bardzo się martwią”, że nie płacą sprawiedliwej części podatków.

2017 Ankieta Mówi, że osoby o dochodach powyżej sześciu na dziesięciu Amerykanów płacą najniższe podatki.

Czy Kongres zatwierdzi ten ruch?

„Kilka lat temu roześmiałbym się głośno” – powiedział Donald Williamson, profesor rachunkowości i podatków na American University w Waszyngtonie. Dziś jest to do pomyślenia.

Istnieje duże prawdopodobieństwo „kompromisu” – procesu budżetowego uchwalenia ustawy o finansach zwykłą większością głosów Senatu.

Wirginia Zachodnia Sen. Joe Machin i Arizona Sen. Będzie wymagało zakupów od Kirsten Cinema, z których każdy w przeszłości sprzeciwiał się propozycjom opodatkowania superbogatych.

READ  Westminster Dog Show 2022: Szczenięta i ludzie czekają na futrzany finał

Steve Wamhoff, dyrektor ds. polityki podatkowej w Instytucie Podatków i Polityki Gospodarczej, mówi, że Demokraci mają „ten instrument pojednania, którego mogą użyć do stanowienia prawa”.

„To krok w kierunku bardziej rozsądnego kodeksu podatkowego”.

___

Josh Bhog, dziennikarz Associated Press, przyczynił się do powstania raportu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.