Transmisje na żywo z Eurowizji 2023: Wielki finał konkursu piosenki w Liverpoolu

Fani stoją z pomnikiem Beatlesów w Liverpoolu w Anglii.kredyt…Mary Turner dla The New York Times

Liverpool, który w tym roku organizuje Eurowizję z ramienia Ukrainy, jest jednym z najważniejszych miast w historii muzyki pop, i to nie tylko dlatego, że jest kolebką Beatlesów.

To nadmorskie miasteczko, położone nad brzegiem ujścia rzeki Mersey, a jego wyjątkowa mieszanka dźwięków pochodzi z napływu ludzi na przestrzeni wieków, w tym żeglarzy i niewolników, według Paula Skellina, autora Scouse Pop i wykładowcy na University of Chester. „Stało się tyglem kultur i wpływów muzycznych, co sprawiło, że Liverpool różni się od wszystkich innych miast w Wielkiej Brytanii” – powiedział.

Merseybeat to gatunek muzyczny określany jako brytyjska interpretacja amerykańskiego rock and rolla, wywodzący się z Liverpoolu na przełomie lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych. The Beatles i inne lokalne zespoły, takie jak Gerry and the Pacemakers, były jednymi z najpopularniejszych zespołów muzycznych tamtych czasów, zarówno w Wielkiej Brytanii, jak iw Stanach Zjednoczonych.

Holly Tesler, starszy wykładowca muzyki na Uniwersytecie w Liverpoolu, powiedziała, że ​​era Merseybeat była pierwszym wielkim nadejściem brytyjskiej muzyki popularnej. „To był pierwszy raz, kiedy miasto poza Londynem, z pewnością na północy, z pewnością w społecznościach robotniczych, miało własną muzykę, własną tożsamość, własne dźwięki” – powiedziała.

W latach 80., w czasach kryzysu gospodarczego w całej Wielkiej Brytanii, Liverpool ponownie tętnił nowym brzmieniem, znanym później jako Nowa Fala. „To było naprawdę coś innowacyjnego i dało przestrzeń do wzrostu i rozwoju poza głównym nurtem Londynu” – powiedziała. Frankie Goes to Hollywood, popularny lokalny zespół z tamtej epoki, znany z utworów „Relax” i „Two Tribes”, Spotkali się ponownie w niedzielę Na ceremonię otwarcia Eurowizji.

READ  Streszczenie „Fire Country”: Sezon 1, odcinek 1 – Max Thieriot CBS Dramat

W 2008 roku Liverpool został wybrany jako Europejska Stolica KulturyA siedem lat później otrzymał imię Miasto Muzyki UNESCOi dołącz do szeregów Glasgow; Kingston, Jamajka; i Sewilla w Hiszpanii.

Uznanie Liverpoolu dla muzyki jest również widoczne w jego architekturze. sala Świętego Jerzego, Neoklasyczna sala koncertowa W sercu miasta, został otwarty w latach 50. XIX wieku i jest gospodarzem pokazu finałowego Eurowizji. W mieście znajdują się dziesiątki teatrów, sal koncertowych i klubów, W tym teatr Argylegdzie wystąpił Charlie Chaplin i Klub Erykamiejsce, w którym gościły zespoły punkowe.

W mieście pojawił się duch gościnności, gdy Liverpool przygotowuje się do organizacji Eurowizji, która odbyłaby się w tym roku na Ukrainie, gdyby nie trwający tam konflikt.

„W ciągu ostatnich dwóch tygodni wszystko rozkwitło z dnia na dzień” – powiedział Tesler. „Mamy ukraińskie flagi i ukraińskie ptaki śpiewające” – dodała. 12 dużych rzeźb Rozsiane po całym mieście.

„Naprawdę fajnie było zobaczyć, jak to się dzieje” – powiedziała.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *