„Trudno uwierzyć, że to się naprawdę dzieje”: Szanghaj usuwa blokadę rządową

  • Ogrodzenia w Szanghaju, policja usuwa taśmę
  • Blokada kończy się o północy dwa miesiące później
  • Wielu obawia się złapać zatoczkę, kolejne niebezpieczeństwo zablokowania

SZANGHAJ, 31 maja (Reuters) – We wtorek władze Szanghaju rozpoczęły usuwanie ogrodzeń wokół obszarów mieszkalnych, burzenie publicznych placów i budynków taśmą policyjną oraz zapewnienie pomocy 25 milionom mieszkańców miasta.

W poniedziałkowy wieczór część osób wyszła ze swoich lokali na krótki spacer i zebrała się, aby zjeść piwo i lody na opustoszałych ulicach, korzystając z utwardzonego ruchu, ale wśród mieszkańców panowało ostrzeżenie i napięcie.

Joseph Mack, który pracuje w edukacji, powiedział: „Czuję się trochę zdenerwowany. „Trudno uwierzyć, że to się naprawdę dzieje”.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Większość z nich jest ponownie sparaliżowana w domu z powodu lokautu, który był bezlitośnie egzekwowany przez ostatnie dwa miesiące, powodując, że miliony ludzi, którzy stracili dochody, depresję i frustrację, walczą o żywność lub opiekę medyczną w nagłych wypadkach.

Przedłużająca się izolacja wywołała publiczne oburzenie i rzadkie protesty w Szanghaju, zakłócając produkcję i gospodarkę miasta zorientowaną na eksport, zakłócając łańcuch dostaw w Chinach i na całym świecie oraz spowalniając handel międzynarodowy.

Przepustki dostarczane przez budynki mieszkalne dla ludzi na kilkugodzinne wyjścia zostaną usunięte, komunikacja miejska zostanie wznowiona, a mieszkańcy będą mogli jechać do pracy, a od środy życie wróci do normy.

„To dzień, o którym marzyliśmy od dawna” – powiedział dziennikarzom Yin Chin, rzecznik rządu w Szanghaju.

Yin powiedział, że codzienne internetowe konferencje prasowe zostaną przerwane, ponieważ jego koledzy, którzy mieszkali na stronie przez ostatnie dwa miesiące, wrócą do domu po północy, zgodnie z rządowymi przepisami.

„Wszyscy ponieśli wiele poświęceń. Ten dzień został ciężko wygrany i musimy go pielęgnować i witać z powrotem w naszym znajomym i zaginionym Szanghaju”.

READ  Pod naciskiem Trumpa Benz zagroził odwołaniem wyborów, pyta komisja

Po drugiej stronie potoku w Szanghaju we wtorek, uzupełniając półki w sklepie z kaczkami z marynatą; Pasek robił aktualizacje w ostatniej chwili; Sprzątacze sprzątali witryny sklepowe.

Bariery zostaną złagodzone dla około 22,5 mln osób na obszarach niskiego ryzyka. Mieszkańcy powinni nadal nosić maski i unikać tłumów. Jedzenie w restauracjach jest zabronione. Sklepy mogą działać z wydajnością 75%. Siłownie zostaną ponownie otwarte później. Czytaj więcej

Mieszkańcy muszą sprawdzać co 72 godziny, aby korzystać z transportu publicznego i wejść do miejsc publicznych. Wciąż istnieje poważna izolacja dla każdego, kto lubi COVID i ich bliskie kontakty.

Ostrzeżenie o blokadzie

Chiny są osamotnione wśród kluczowych krajów wdrażających politykę „zero COVID” polegającą na eliminowaniu eksplozji za wszelką cenę.

Prawdopodobnie powtórzy się wysoce zakaźny wariant Omigron.

Julian McCormack, prezes Brytyjskiej Izby Handlowej w Chinach, powiedział, że Szanghaj opanował COVID „bardzo znaczącymi kosztami osobistymi i ekonomicznymi”.

„Co się zmieniło, aby to się nie powtórzyło?” On zapytał. „Jest niepewność”.

Todd Pearson, dyrektor zarządzający Camel Hospitality Group, która prowadzi restauracje, bary i siłownie w Szanghaju i okolicach, jest ostrożny.

Jego restauracje mogą realizować tylko dostawy, co przynosi 5% przychodów, co nie wystarcza na pensję i czynsz. Jego pracownicy, którzy śpią na budowie co najmniej od północy, mogą wreszcie wrócić do domu.

„Mam nadzieję, że będą się spieszyć z ponownym uruchomieniem gospodarki” – powiedział Pearson. „Mam nadzieję, że nie dzieje się to kosztem większej liczby eksplozji. Nie wiem, czy wiele firm lub ludzi może sobie poradzić z większą liczbą”.

Aktywność gospodarcza w Chinach nieco ożyła od złego kwietnia w maju, gdy sankcje COVID na kluczowe ośrodki produkcyjne zostały stopniowo złagodzone, chociaż ograniczenia w ruchu nadal ograniczają popyt i produkcję. Czytaj więcej

READ  Ukraińcy usuwają co najmniej 2 mosty pontonowe w pobliżu Pilohoriwki, widać zdjęcia satelitarne i dronowe

Zabawa z flagami

Szanghaj odnotował 31 przypadków na dzień 30 maja, w porównaniu z 67 dzień wcześniej, co stanowi spadek do mniej niż 200 infekcji w całym kraju w Chinach, obszarze zgłoszonym w innych krajach.

Decyzja o zamknięciu w Szanghaju nie oznacza powrotu do przedrządowego stylu życia.

Powiedział, że niektórzy urzędnicy bankowi powinni nosić pełne ubrania Hazmat i osłony twarzy, kiedy zaczną zwracać się do publiczności od środy. Jeden z urzędników powiedział, że gdyby współpracownik miał pozytywny wynik testu, a personel musiałby zostać odizolowany w biurze, zabrałby do pracy kilka podstawowych rzeczy.

Blokowanie wywołało rzadkie protesty, a ludzie czasami wyrażali swoje niezadowolenie z surowych środków, wyrzucając garnki i patelnie przez okna, a wielu z nich dzieli się nienawistnymi kontaktami z władzami w mediach społecznościowych.

Publiczne sceny nienawiści nadejdą w kluczowym roku dla prezydenta Xi Jinpinga, który tej jesieni ma objąć trzecią prezydenturę.

Przed ponownym otwarciem zawieszono złożoną chińską flagę, aby mieszkańcy mogli sfotografować się w kolejce na kolejny test PCR.

„Warto to uczcić” – powiedział jeden z ochotników na stronie testowej, który był bardziej optymistycznie nastawiony do COVID niż ci, którzy ocierali nosy. „Może nie odzyskamy go do końca naszego życia”.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Dodatkowe reportaże autorstwa Davida Stanwaya, Vinniego Cho, Brendy Ko, Yifana Wanga, Davida Girtona, Alby Zhanga, Stelli Q oraz konsol w Pekinie i Szanghaju; Napisane przez Mariusa Zaharię; Montaż przez Michaela Perry

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.