Tureckie wybory prawdopodobnie zmierzają do drugiej tury; Erdogan ma przewagę Aktualności

Ani prezydent, ani czołowy kandydat opozycji Kilicdaroglu nie przekroczyli progu 50 procent potrzebnego do uniknięcia drugiej tury 28 maja.

Turcja prawdopodobnie przystąpi do drugiej tury po tym, jak udział prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana w głosowaniu spadł nieco poniżej progu 50 procent potrzebnego do zwycięstwa przy prawie wszystkich policzonych głosach, podczas gdy kandydat opozycji Kemal Kilicdaroglu, który według sondaży wygrałby, zdołał wyprzedzić. wygrana. Zdobył 45 procent głosów.

69-letni Erdogan powiedział, że uszanuje decyzję narodu, jeśli wyścig odbędzie się w drugiej turze zaplanowanej na 28 maja. Jego główny pretendent w niedzielnych wyborach, 74-letni Kilicdaroglu, przyznał, że druga tura wydaje się nieunikniona.

Urzędnik, który w tych wyborach stanął przed największym wyzwaniem swojego 20-letniego panowania, powiedział, że wciąż może wygrać w pierwszej turze. Udało mu się zdobyć 49,4 proc. głosów po przeliczeniu ponad 99 proc. głosów.

Nie wiemy jeszcze, czy wybory zakończyły się w pierwszej turze. „Jeśli nasz naród zdecyduje się na drugą turę, jest to również mile widziane” – powiedział Erdogan w poniedziałek, zauważając, że głosy obywateli tureckich mieszkających za granicą nadal muszą zostać policzone. Zdobył 60 procent głosów za granicą w 2018 roku.

„Już wyprzedzamy naszego najbliższego rywala o 2,6 miliona głosów” – powiedział Erdogan w stolicy, Ankarze. „Spodziewamy się, że liczba ta wzrośnie wraz z oficjalnymi wynikami”.

Zwolennicy Erdogana i Partii Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP) machają flagami przed siedzibą partii rządzącej w Ankarze [Umit Bektas/Reuters]

Wyniki przerastają oczekiwania

Kilicdaroglu, rozmawiając z dziennikarzami na początku poniedziałku, wyraził zaufanie do drugiej tury.

„Jeśli nasz naród ogłosi drugą turę, na pewno ją wygramy” – powiedział. „Chęć zmiany w społeczeństwie przekracza 50 procent”.

Tegoroczne wybory w dużej mierze koncentrowały się na gospodarce, prawach obywatelskich i lutowym trzęsieniu ziemi, które zabiło ponad 50 000 osób.

Sonar Cagaptay, starszy wykładowca z The Washington Institute, powiedział, że wyniki zakłóciły oczekiwania, w tym awans trzeciego kandydata w wyścigu, Sinana Ogana, który jest „wrogo nastawiony do uchodźców i imigrantów”.

READ  Badania sugerują, że delfiny wykorzystują lecznicze właściwości raf koralowych

„Erdogan prowadzi o około trzy punkty procentowe lub więcej” – powiedział z Ankary. „To zaskakujące”. Jeszcze bardziej zaskakujące jest pojawienie się trzeciego kandydata w wyborach. To nie było dużo głosowania,… ale wystarczające, by być spoilerem”.

Cagaptay powiedział, że obaj liderzy będą musieli zabiegać o względy 55-letniego Ogana, aby spróbować zapewnić sobie zwycięstwo w możliwej teraz drugiej rundzie i przyznać mu ustępstwa.

Ogan został wyrzucony z ultra-nacjonalistycznej partii, która dołączyła do Erdogana. Wszedł do kampanii na kilka miesięcy przed głosowaniem.

„Nie powiemy, czy poprzemy tego czy innego kandydata” – powiedział Ogan w niedzielę. „Przeprowadzimy konsultacje z ich przedstawicielami, a następnie podejmiemy decyzję”.

W raporcie z południowo-środkowego miasta Gaziantep Zeina Khader z Al-Dżaziry powiedziała, że ​​większość zdobyta przez koalicję Erdogana w parlamencie daje mu przewagę w drugiej turze.

Powiedziała: „Nawet jeśli opozycja wygra drugą turę, trudno będzie jej dotrzymać obietnic, takich jak zmiana systemu rządów z prezydenckiego na parlamentarny”.

Khadr powiedział, że zwolennicy opozycji wyrazili rozczarowanie wynikami.

„Są członkowie opozycji, którzy byli rozczarowani, ponieważ uważali, że Kilicdaroglu był niewłaściwym kandydatem, ponieważ nie był w stanie związać się z partią i utrzymać konserwatywnych głosów z dala od partii” – powiedziała.

Kemal Kilicdaroglu, kandydat na prezydenta głównego tureckiego sojuszu opozycyjnego, pojawia się na scenie w siedzibie Republikańskiej Partii Ludowej (CHP) w Ankarze 15 maja 2023 r., podczas gdy głosy są nadal liczone. [Yves Herman/Reuters]

Proces głosowania

Turecki organ wyborczy, Najwyższa Komisja Wyborcza, powiedział, że „natychmiast” przekazuje dane konkurującym partiom politycznym i ogłosi wyniki, gdy liczenie zostanie zakończone i zakończone. Nieoficjalne zarzuty Opiera się na państwowej agencji prasowej Anadolu.

Rada stwierdziła, że ​​większość z 3,4 miliona uprawnionych zagranicznych wyborców nadal wymaga policzenia. Dodał, że druga tura 28 maja nie została potwierdzona.

Po przeliczeniu 93 procent głosów Sojusz Ludowy, kierowany przez Partię Sprawiedliwości i Rozwoju Erdogana, był na dobrej drodze do zdobycia 324 miejsc w 600-osobowym parlamencie. Nation Alliance kierowany przez Kilicdaroglu, składający się z sześciu partii opozycyjnych, w tym świeckiej Republikańskiej Partii Ludowej (CHP), miał zdobyć 211 mandatów.

READ  Rosja przygotowuje się do aneksji terytorium Ukrainy; Zachód ostrzega przed nowymi sankcjami

Erdogan rządzi Turcją jako premier lub prezydent od 2003 roku.

Gdy w niedzielę wieczorem zaczęły pojawiać się wstępne wyniki, rywale wymienili się oskarżeniami, a Kilicdaroglu twierdził, że jego rywale „uniemożliwiają” liczenie głosów, podczas gdy rzecznik rządzącej Partii Sprawiedliwości i Rozwoju Omer Celik powiedział, że CHP jest winna sabotażu.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *