UBS zbliża się do transakcji kupna innego szwajcarskiego banku Credit Suisse

Praca

18 marca 2023 | 19:06

Według wielu raportów szwajcarski bank UBS Group jest bliski sfinalizowania transakcji przejęcia rywala Credit Suisse w trakcie gorączkowych negocjacji w weekend.

Szwajcarski rząd i inne władze światowe, w tym niektóre władze USA, pracują w niedzielę nad porozumieniem w nadziei na zwiększenie zaufania do systemu bankowego przed otwarciem rynków w poniedziałek.

Walka o zawarcie umowy rozpoczęła się po tym, jak Szwajcarski Bank Narodowy i największy regulator w kraju, Fenma, powiedzieli swoim międzynarodowym odpowiednikom, że uważają umowę z UBS za jedyną opcję zapobieżenia upadkowi Credit Suisse, — poinformował „Financial Times”..

Będzie to pierwsze połączenie dwóch globalnych banków o znaczeniu systemowym od czasu kryzysu finansowego z lat 2008-2009, Według wiadomości Bloomberga.

Pełna fuzja stworzyłaby jedną z największych instytucji finansowych w Europie.

Financial Times poinformował, że Szwajcaria przygotowuje się do zastosowania środków nadzwyczajnych w celu przyspieszenia zawarcia umowy.

Krajowe organy regulacyjne zaproponowały odstąpienie od zasad, które zwykle wymagają sześciotygodniowego wypowiedzenia i głosowania akcjonariuszy w sprawie przejęcia, aby szybko doprowadzić do sprzedaży.

Credit Suisse, lat 167, odebrał w tym tygodniu ponad 50 miliardów dolarów od Szwajcarskiego Banku Narodowego, ponieważ wzrosły obawy o jego wypłacalność po szoku dla systemu bankowego spowodowanym upadkiem Silicon Valley Bank z siedzibą w Kalifornii.

Będzie to pierwsze połączenie dwóch globalnych banków o znaczeniu systemowym od czasu kryzysu finansowego z lat 2008-2009.
Bloomberga za pośrednictwem Getty Images

Ale wyciek nie powstrzymał inwestorów przed sprzedażą akcji banku ani nie spowolnił deponentów, którzy wypłacali pieniądze z kont w tempie 10,8 miliarda dolarów dziennie, donosi Financial Times.

Trwająca panika zmusiła Narodowy Bank Szwajcarii i krajowy organ nadzoru finansowego do zorganizowania w weekend rozmów na temat możliwego przejęcia przez UBS, który ma aktywa o wartości 1,1 biliona dolarów, około dwa razy większe niż Credit Suisse. — poinformował Wall Street Journal.

READ  Akcje BUD: Anheuser-Busch zarabia lepiej, ale bojkot Bud Light powoduje ból głowy

UBS prosi szwajcarski rząd o pokrycie około 6 miliardów dolarów kosztów związanych z potencjalnym przejęciem, poinformował Reuters. Pokryje to zarówno wydatki związane z likwidacją niektórych operacji banku z problemami, jak i rachunki prawne.

Wciąż nie wiadomo, jak dokładnie odbędzie się sprzedaż. UBS prawdopodobnie przejmie cały Credit Suisse, ale według raportów los detalicznego giganta ma jedno pytanie – a jego schorowany bank inwestycyjny drugie.

UBS, który odnotował zysk w wysokości 7,6 miliarda dolarów w 2022 roku, prawdopodobnie zdobędzie biznes zarządzania majątkiem Credit Suisse, który będzie pochodził z drogich klientów w Azji i na Bliskim Wschodzie.

Credit Suisse odnotował w zeszłym roku stratę w wysokości 7,9 miliarda dolarów.

Pod koniec 2022 roku Credit Suisse zatrudniał około 50 000 pracowników, w tym ponad 16 000 w Szwajcarii.

Jej globalne operacje obejmują jednostkę bankowości inwestycyjnej w Nowym Jorku oraz centrum operacyjne w pobliżu Raleigh w Karolinie Północnej.

UBS zatrudnia około 74 000 pracowników na całym świecie.

Nawet 10 000 miejsc pracy może zostać zlikwidowanych, jeśli oba banki się spotkają, ale nie było jasne, która część banków ucierpi na jakichkolwiek cięciach.

Credit Suisse ogłosił w zeszłym roku plan redukcji 9 000 miejsc pracy, ponieważ walczył o reorganizację.

Gazeta podała, że ​​nadal możliwe jest, że transakcja nie dojdzie do skutku, ponieważ podobno w mieszance są również inni gracze finansowi.

z drutem
Załaduj więcej…

https://nypost.com/2023/03/18/ubs-closing-in-on-deal-to-buy-fellow-swiss-bank-credit-suisse/?utm_source=url_sitebuttons&utm_medium=site%20buttons&utm_campaign=site%20buttons

Skopiuj udostępniony adres URL

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *