UE zatwierdza jeden przenośny port ładowania w ciosie dla Apple

  • Apple ma czas do 2024 r. na wprowadzenie zmian
  • Firma twierdzi, że zmiana zaszkodzi innowacjom
  • Apple może uzyskać wzrost sprzedaży dzięki sprzedaży nowych telefonów

BRUKSELA, 7 czerwca (Reuters) – Apple Inc (AAPL.O) Złącze w iPhone’ach sprzedawanych w Europie musi zostać zmienione do 2024 r. po tym, jak kraje Unii Europejskiej i prawodawcy we wtorek zatwierdzili jeden port ładowania dla telefonów komórkowych, tabletów i aparatów pierwszego świata.

Interwencja polityczna, która według Komisji Europejskiej ułatwi życie konsumentom i zaoszczędzi im pieniądze, nastąpiła po tym, jak firmy nie znalazły wspólnego rozwiązania.

Bruksela od ponad dekady naciska na jeden przenośny port ładowania, pod wpływem skarg użytkowników iPhone’a i Androida na konieczność zmiany ładowarek do swoich urządzeń.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

iPhone’y ładują się za pomocą kabla Lightning, a urządzenia z systemem Android korzystają ze złączy USB-C.

Firma, która nie odpowiedziała od razu na prośbę o komentarz, wcześniej ostrzegała, że ​​propozycja zaszkodzi innowacyjności i stworzy górę odpadów elektronicznych.

Mimo to jego akcje wzrosły o 0,9% w porannym handlu w Nowym Jorku.

Analitycy twierdzą, że ruch ten może stać się motorem sprzedaży dla Apple w 2024 roku, zachęcając więcej Europejczyków do kupowania najnowszych urządzeń zamiast tych bez USB-C.

To może przekonać konsumentów do wcześniejszego przejścia na nowy telefon, powiedział Angelo Zino, analityk ds. badań CFRA.

„Obecni konsumenci mogą nadal korzystać z kabla Lightning, ale prawdopodobnie będzie mniej zakupów starszych produktów na platformach innych firm” – powiedział.

Bloomberg poinformował w zeszłym miesiącu, że Apple już pracuje nad iPhonem z portem ładowania USB-C, który może zostać uruchomiony w przyszłym roku.

Telefony iPhone 12 można zobaczyć w nowym sklepie Apple Store na Broadwayu w centrum Los Angeles, Kalifornia, USA, 24 czerwca 2021 r. REUTERS / Lucy Nicholson

Kiedy Apple wypuszcza nowe iPhone’y, telefony starszej generacji są zwykle dyskontowane, co powoduje, że miliony klientów wybierają tańsze warianty.

READ  Dyson Airwrap otrzyma tego lata duże ulepszenie

Jeśli Unia Europejska zabroni sprzedaży starszych modeli, grozi to rozgniewaniem wielu konsumentów, a rząd zmusi konsumentów do większego dumpingu, powiedział Jitesh Ubrani, dyrektor ds. badań w firmie badawczej IDC.

Badanie przeprowadzone przez komisję w 2019 r. wykazało, że połowa ładowarek sprzedawanych z telefonami komórkowymi w 2018 r. miała złącze USB micro-B, podczas gdy 29% miało złącze USB-C, a 21% miało złącze Lightning.

„Jesień 2024 r. USB typu C stanie się powszechnym portem ładowania dla wszystkich telefonów komórkowych, tabletów i aparatów w Unii Europejskiej” – powiedział Parlament Europejski w oświadczeniu.

Szef unijnego przemysłu, Thierry Breton, powiedział, że transakcja pozwoli zaoszczędzić około 250 milionów euro (267 milionów dolarów) dla konsumentów.

„Pozwoli również na pojawienie się i dojrzewanie nowych technologii, takich jak ładowanie bezprzewodowe, bez dopuszczenia, by innowacje stały się źródłem segmentacji rynku i irytacji konsumentów” – powiedział.

Laptopy muszą być zgodne z przepisami w ciągu 40 miesięcy od ich wejścia w życie. W przyszłości władza wykonawcza UE będzie miała możliwość koordynowania bezprzewodowych systemów ładowania.

Umowa obejmuje również e-czytniki, słuchawki i inne technologie, co oznacza, że ​​wpłynie również na Samsunga (005930.KS)oraz Huawei (HWT.UL) i innych producentów urządzeń, twierdzą analitycy.

„Jesteśmy dumni, że mamy laptopy, e-czytniki, słuchawki, klawiatury, myszy komputerowe i przenośne urządzenia nawigacyjne” – powiedział przedstawiciel Alex Agios Saliba, który prowadził debatę w Parlamencie Europejskim.

(1 dolar = 0,9364 euro)

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

(raporty Fu Yunchi w Brukseli); Dodatkowe reportaże autorstwa Subanty Mukherjee w Sztokholmie i Evy Matthews w Bengaluru, montaż autorstwa Louise Heavens, Matta Skovhama, Marka Pottera i Davida Goodmana

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.