Ukraina błaga o obronę przeciwlotniczą, gdy Rosja zwraca wzrok na Łysjansk

  • Żeleński mówi, że Ukraina potrzebuje nowoczesnego systemu obrony powietrznej
  • Przywódcy G7 mają nadzieję podkreślić jedność
  • Siły rosyjskie zaatakowały Łysjansk

KIJÓW, 27 czerwca (Reuters) – Prezydent Ukrainy Wołodymyr Żeleński wezwał zachodnich przywódców do zapewnienia przeciwlotniczych sił bezpieczeństwa dla jego kraju, ponieważ siły rosyjskie atakują ostatnie duże miasto we wschodniej prowincji Ługańsk pod kontrolą wojsk ukraińskich, Łysjansk.

Przemawiając za pośrednictwem łącza wideo do szczytu Siedmiu Grup w Alpach Bawarskich, Zhelensky wezwał do pomocy w eksporcie zboża z Ukrainy i nałożeniu dodatkowych sankcji na Rosję, powiedział jeden z urzędników europejskich.

Kiedy przywódcy się spotkali, siły rosyjskie zbombardowały bezpośrednią głowicę Kremla, Lisjansk, po upadku sąsiedniego Siwerodoniecka w weekend.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Gubernator Ługańska Serhij Gajdai powiedział, że miasto doznało „katastrofalnych” zniszczeń w wyniku ostrzału i wezwał społeczeństwo do natychmiastowej ewakuacji.

„Sytuacja w mieście jest bardzo trudna” – napisał Guido w aplikacji informacyjnej Telegram.

Przed przemówieniem na spotkaniu przywódców G7 w kurorcie Schloss Elmaua Zełenski podkreślił pilną potrzebę większej ilości broni.

„Jeśli partnerzy są naprawdę sojusznikami, powinni iść szybko, a nie widzami. Opóźnienia w przekazywaniu broni do naszego państwa, wszelkie ograniczenia – to naprawdę wezwanie do powtórnych ataków na Rosję” – powiedział w ostatnich codziennych komunikatach prasowych. Tym samym mobilizuje swoich towarzyszy.

Wysoki rangą urzędnik USA powiedział, że kraje G7 zobowiążą się do podjęcia nowego zestawu skoordynowanych środków w celu wywarcia presji na Rosję i sfinalizowania planów ograniczenia cen rosyjskiej ropy.

Według urzędnika europejskiego, w swoim przemówieniu do G7 Gelensky poprosił o gwarancje bezpieczeństwa wraz z systemami obrony powietrznej.

Przywódcy podejmą długoterminowe zobowiązania w zakresie bezpieczeństwa, aby zapewnić Ukrainie wsparcie finansowe, humanitarne, wojskowe i dyplomatyczne, w tym zaawansowaną broń – powiedział Biały Dom.

READ  Desmond Tutu, którego głos pomógł zabić rasizm, zmarł w wieku 90

Źródło bliskie tej sprawie powiedziało Reuterowi w tym tygodniu, że Stany Zjednoczone prawdopodobnie ogłoszą zakup zaawansowanej obrony przeciwrakietowej średniego i dalekiego zasięgu dla Ukrainy. Czytaj więcej

Prezydent USA Joe Biden powiedział wcześniej sojusznikom, że „musimy stanąć razem” w obliczu rosyjskiej agresji w piątym miesiącu Ukrainy.

Sankcje skutecznie odcięły Rosję od globalnego systemu finansowego, ale wojna stworzyła trudności dla krajów poza jej granicami, zmniejszając dostawy żywności i energii uderzające w światową gospodarkę. Czytaj więcej

Obejmuje to ukraiński eksport zboża, który obecnie utknął w portach, które zazwyczaj karmią miliony ludzi na Bliskim Wschodzie, w Afryce i gdzie indziej.

Jednak prezydent Rosji Władimir Putin nie wykazał żadnych oznak zmiany kursu, gdy jego wojska walczyły o zdobycie kolejnego ukraińskiego miasta.

Przerażenie

Cywile Sił Zbrojnych Ukrainy poinformowali w poniedziałek, że siły rosyjskie używają artylerii, aby odciąć Łysjansk od południa. Rosyjskie samoloty bojowe również uderzyły w pobliżu miasta, poinformowali urzędnicy w codziennej aktualizacji.

W niedzielę agencja informacyjna DOS zacytowała popieranego przez Moskwę separatystów, który powiedział, że siły rosyjskie wkraczają do Łysjanska z pięciu kierunków i izolują ukraińskich strażników.

Reuters nie mógł potwierdzić raportu i nie wspomniał o wjeździe separatystów do miasta w aktualizacji urzędników państwowych.

„Łysychańsk, to był horror w zeszłym tygodniu”, powiedziała Elena, starsza kobieta z miasta, która była jedną z kilkudziesięciu ewakuowanych, którzy przyjechali autobusem z linii frontu do kontrolowanego przez Ukraińców miasta Pokrovsk.

„Powiedziałam już mojemu mężowi, że jeśli umrę, pochowaj mnie za domem” – powiedziała.

W porażce dla Ukrainy, gdy wojska ukraińskie wycofały się po tygodniach bombardowań i walk ulicznych w weekend, w weekend siły rosyjskie przejęły pełną kontrolę nad bliźniaczym miastem Swierdłowsk, na wschodnim brzegu rzeki Shivarsky Doniec.

READ  Pożar parlamentu w Kapsztadzie, Republika Południowej Afryki

Ługańsk i sąsiednia prowincja Donieck tworzą wschodni region Donbasu Ukrainy – przemysłowe centrum kraju.

Po niepowodzeniu wojsk rosyjskich w zdobyciu stolicy, Kijowa, na początku wojny Donbas stał się głównym celem Kremla.

Siły rosyjskie kontrolują obszar na południu, w tym portowe miasto Mariupol, które upadło kilka tygodni po oblężeniu i jest teraz w ruinie.

Rosyjskie rakiety uderzyły w Kijów w niedzielę po raz pierwszy od tygodni.

Rosja zaatakowała Ukrainę 24 lutego, nazywając Kreml „specjalną operacją wojskową” mającą na celu odsunięcie kraju od skrajnie prawicowych nacjonalistów i zapewnienie rosyjskiego bezpieczeństwa.

Kijów i Zachód odrzucają wojnę agresywną jako bezpodstawną wymówkę, która zabiła tysiące, wysiedliła miliony z Ukrainy, zniszczyła miasta i podniosła ceny żywności i energii.

Brak podziału

Zachodnie narody zgromadziły się wokół Kijowa, gdy Rosja najechała Ukrainę w lutym, ale ta jedność jest obecnie testowana, gdy rosnąca inflacja i niedobory energii powracają na ich własnych obywateli.

Podczas szczytu Biden podkreślił potrzebę jedności w obliczu obaw, że europejskie stolice mają różne poglądy na to, jak poradzić sobie z tą sytuacją.

„Putin od początku myślał, że w jakiś sposób NATO i G7 się rozdzielą, ale my tak nie jest, nie zamierzamy iść” – powiedział.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

raport Biura Reutera; Napisane przez Angusa MacSwana; Montaż przez Franka Jacka Daniela

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.