Ukraina mówi, że Rosja przygotowuje się do kolejnego etapu ofensywy

  • Rosyjskie bombardowania „na całej linii frontu” – armia ukraińska
  • Kijów mówi, że Rosja przegrupowuje się do ataku na Słowiańsk
  • Moskwa nakazuje kroki w celu zapobieżenia ukraińskim strajkom na wschodzie
  • Rosja umacnia swoją pozycję na południu – Wielka Brytania

Kijów (Reuters) – Rosja przygotowuje się do kolejnego etapu ofensywy na Ukrainie, powiedział ukraiński urzędnik wojskowy po tym, jak Moskwa zapowiedziała, że ​​jej siły zintensyfikują operacje wojskowe we „wszystkich obszarach działania”.

Gdy zachodnie dostawy broni dalekiego zasięgu zaczynają pomagać Ukrainie na polu bitwy, rosyjskie pociski i rakiety uderzają w miasta w strajkach, które według Kijowa w ostatnich dniach zabiły dziesiątki.

„To nie tylko ataki rakietowe z powietrza i morza” – powiedział w sobotę rzecznik ukraińskiego wywiadu wojskowego Wadim Skipetsky. „Widzimy bombardowanie na całej linii kontaktu, na całej linii frontu. Aktywnie wykorzystuje się lotnictwo taktyczne i śmigłowce szturmowe.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Oczywiste jest, że trwają przygotowania do kolejnej fazy ataku”.

Ukraińskie wojsko poinformowało, że Rosja przegrupowuje swoje jednostki, by przeprowadzić atak na Słowiańsk, kontrolowane przez Ukrainę miasto o znaczeniu symbolicznym we wschodnim regionie Doniecka.

Brytyjskie Ministerstwo Obrony poinformowało w niedzielę, że Rosja wzmacnia swoją obronę na obszarach, które zajmuje na południu Ukrainy, po naciskach sił ukraińskich i obietnicach przywódców ukraińskich, aby zmusić Rosję do odejścia. Czytaj więcej

Ukraina twierdzi, że co najmniej 40 osób zginęło w rosyjskich bombardowaniach obszarów miejskich od czwartku, kiedy wojna rozpoczęta przez rosyjskiego prezydenta Władimira Putina 24 lutego się nasiliła.

Dziesiątki krewnych i okolicznych mieszkańców wzięło w niedzielę udział w pogrzebie 4-letniej dziewczynki Lisy Dmitrieva w Winnicy w centralnej Ukrainie. Ukraińskie władze poinformowały, że dziewczyna zginęła w czwartek w ataku rakietowym na centrum Winnicy, w którym zginęły 24 osoby.

READ  Pakistan twierdzi, że straszliwe powodzie wzmacniają potrzebę rekompensaty

Pociski uderzyły w północno-wschodnie miasto Czuhów w obwodzie charkowskim w piątek wieczorem, zabijając trzy osoby, w tym 70-letnią kobietę i raniąc trzy inne, powiedział gubernator regionu Ołeh Senhopow. Czytaj więcej

„Trzy osoby straciły życie, dlaczego? Dlaczego? Bo Putin oszalał?” Powiedziała, 83-letnia Risa Shapoval, oszołomiona mieszkanka siedząca na ruinach swojego domu.

Na południu ponad 50 rosyjskich rakiet Grad uderzyło w miasto Nikopol nad Dnieprem, zabijając dwie osoby odnalezione pod gruzami, powiedział gubernator Walentin Reznichenko.

osiem lat później

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział, że Rosja nadal sieje smutek i śmierć na ziemi ukraińskiej osiem lat po zestrzeleniu lotu MH17 przez linie lotnicze Malaysia Airlines nad wschodnią Ukrainą przez, zdaniem międzynarodowych śledczych, rosyjską rakietę ziemia-powietrze wystrzeloną przez Rosję. Milicje wspierane w regionie.

„Ale nic nie pozostanie bezkarne!” Powiedział. „Każdy przestępca zostanie pociągnięty do odpowiedzialności!”

Moskwa, która opisuje inwazję jako „specjalną operację wojskową” mającą na celu rozbrojenie sąsiada i wykorzenienie nacjonalistów, twierdzi, że używa precyzyjnej broni do podważania infrastruktury wojskowej Ukrainy i ochrony jej bezpieczeństwa. Rosja wielokrotnie zaprzeczała atakowaniu ludności cywilnej.

Kijów i Zachód twierdzą, że konflikt jest nieuzasadnioną próbą ponownego zajęcia kraju wyzwolonego spod władzy Moskwy wraz z rozwiązaniem Związku Radzieckiego w 1991 roku.

Rosyjski minister obrony Siergiej Szojgu nakazał jednostkom wojskowym zintensyfikowanie działań mających na celu zapobieżenie ukraińskim atakom na wschodnią Ukrainę i inne obszary kontrolowane przez Rosję, ponieważ powiedział, że Kijów może uderzyć w infrastrukturę cywilną lub ludność, zgodnie z oświadczeniem ministerstwa.

Jego komentarze wydawały się być bezpośrednią reakcją na to, co Kijów nazwał serią udanych ataków na 30 rosyjskich centrów logistycznych i amunicyjnych, przy użyciu kilku systemów rakiet wielokrotnego wystrzeliwania, które ostatnio dostarczył Zachód.

Rzecznik Ministerstwa Obrony Ukrainy powiedział w piątek, że strajki wywołały chaos w rosyjskich liniach zaopatrzeniowych i znacznie ograniczyły możliwości ofensywne Rosji. Czytaj więcej

READ  W St Barts Roman Abramowicz wyremontował boisko piłkarskie i pomógł odbudować go po huraganie. W miarę narastania sankcji wobec rosyjskich oligarchów wyspiarze mówią, że „nie chcą tego kończyć”.

Wspierani przez Rosję separatyści powiedzieli, że w sobotę Ukraina zbombardowała miasto Alczewsk na wschód od Słowińska sześcioma amerykańskimi pociskami HIMAR. Ługańska Republika Ludowa poinformowała, że ​​strajki zabiły cywilów i uszkodziły zajezdnię autobusową, obóz zdrowia i mieszkania.

Siły zbrojne Ukrainy poinformowały, że zbombardowały dworzec autobusowy, ponieważ posiadały informacje, że był on używany do stacjonowania sił rosyjskich.

Rosyjskie Ministerstwo Obrony poinformowało, że jego siły zniszczyły rampę startową i pojazd przeładunkowy dla jednego z systemów HIMARS rozmieszczonych w pobliżu wschodniego miasta Pokrovsk.

Oświadczył również, że zestrzelili ukraiński śmigłowiec MI-17 w pobliżu Słowiańska i SU-25 w rejonie Charkowa na północy oraz zniszczyli magazyn w Odessie na południu Ukrainy do przechowywania pocisków przeciwokrętowych Harpoon z krajów NATO.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Raportowanie z biur Reuters Pisanie przez Raju Gopalakrishnana i Philippę Fletcher Redagowanie przez Williama Mallarda i Frances Kerry

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *