Ukraina otrzymuje nową obronę przeciwlotniczą, a sojusznicy pogłębiają swoją determinację po rosyjskich atakach

BRUKSELA (Reuters) – Na środowym spotkaniu w kwaterze głównej NATO sojusznicy Ukrainy ogłosili dostawę nowej obrony przeciwlotniczej i ponownie zobowiązali się do silnej i trwałej pomocy wojskowej, mówiąc, że rosyjskie ataki rakietowe zaledwie dwa dni temu zjednoczyły ich.

Siedzący obok swojego ukraińskiego odpowiednika sekretarz obrony USA Lloyd Austin otworzył spotkanie ponad 50 krajów, potępiając śmiertelne ataki rakietowe prezydenta Rosji Władimira Putina na „cele, które nie mają celów militarnych” na całej Ukrainie.

„Cały świat po raz kolejny był świadkiem złośliwości i okrucieństwa wybranej przez Putina wojny, zakorzenionej w agresji i prowadzonej z głęboką pogardą dla reguł wojny” – powiedział Austin publiczności siedzącej obok ministra obrony Ukrainy Ołeksija Reznikowa.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

„Ale niedawne rosyjskie ataki tylko pogłębiły determinację narodu ukraińskiego i dalszych zjednoczonych krajów dobrej woli z każdego regionu na ziemi” – dodał.

W rosyjskich atakach powietrznych zginęło 19 osób na Ukrainie, ponad 100 zostało rannych, a dostawy prądu w całym kraju zostały wstrzymane.

Szef NATO Jens Stoltenberg określił rosyjskie ataki rakietowe jako oznakę słabości, po tygodniach ukraińskich zdobyczy wywołał rzadką krytykę w Rosji wobec jej wysiłków wojennych.

„Prawda jest taka, że ​​nie są w stanie zrobić postępu na polu bitwy” – powiedział Stoltenberg – „Rosja już przegrywa na polu bitwy”.

„Ukraina ma rozmach i nadal osiąga znaczące zyski, podczas gdy Rosja coraz częściej ucieka się do przerażających i masowych ataków na ludność cywilną i infrastrukturę krytyczną”.

Niemcy poinformowały, że na Ukrainę przybyły pierwsze cztery systemy obrony powietrznej IRIS-T. Minister obrony Niemiec Christine Lambrecht określiła to jako „bardzo ważne wsparcie dla Ukrainy w walce z atakami rakietowymi”.

Wysoki rangą urzędnik obrony USA, wypowiadając się pod warunkiem zachowania anonimowości, powiedział, że niemiecki system IRIS-T jest kolejnym znakiem zaangażowania w zapewnienie Ukrainie obrony przeciwlotniczej, przed niedawnymi atakami rakietowymi Putina na ten kraj.

READ  Kolejna fala upałów uderza w Europę, powodując alarmy

„Ponownie jest to przerażająca kombinacja okoliczności, co się stało” – powiedział urzędnik. Nie dziwi jednak fakt, że Rosja ma tę zdolność i chce ją wykorzystać, w tym przeciwko infrastrukturze cywilnej i celom cywilnym.

Spotkanie w Brukseli jest pierwszym ważnym spotkaniem NATO od czasu aneksji kilku ukraińskich prowincji, ogłoszenia mobilizacji i zawoalowanych zagrożeń nuklearnych, które sojusz scharakteryzował jako wyraźną eskalację wojny, która rozpoczęła się wraz z inwazją 24 lutego na Ukrainę.

Wysoki rangą urzędnik NATO powiedział, że rosyjski atak nuklearny zmieni przebieg konfliktu i prawie na pewno wywoła „materialną odpowiedź” ze strony sojuszników Ukrainy – „i prawdopodobnie samego NATO”. Czytaj więcej

Urzędnik nie wyjaśnił, co może oznaczać fizyczna reakcja.

infrastruktura krytyczna

Ataki na rurociągi Nord Stream biegnące pod Morzem Bałtyckim zwiększyły napięcie, chociaż nie wiadomo, kto stał za wybuchami.

NATO ostrzegło Moskwę we wtorek, że stanie w obliczu ataków na infrastrukturę krytycznych sojuszników z „zjednoczoną i stanowczą reakcją”.

Stoltenberg zobowiązał się do wzmocnienia ochrony infrastruktury krytycznej, mówiąc, że NATO już podwoiło swoją obecność na Morzu Bałtyckim i Morzu Północnym do ponad 30 okrętów wspieranych przez samoloty i działania na morzu.

Wypowiadając się przed dwudniowym spotkaniem ministrów obrony NATO, Stoltenberg powiedział, że chociaż Sojusz nie zaobserwował żadnych zmian w postawie nuklearnej Rosji, jest czujny i będzie kontynuował coroczne ćwiczenia gotowości nuklearnej w przyszłym tygodniu.

Miał na myśli ćwiczenie „Noon Clash”, w którym siły powietrzne NATO używają amerykańskich bomb nuklearnych stacjonujących w Europie podczas lotów szkolnych bez żywej broni.

Stoltenberg powiedział, że odwołanie ćwiczeń z powodu wojny na Ukrainie wyśle ​​”bardzo zły sygnał”.

„To ćwiczenie, które ma zapewnić, że nasz nuklearny odstraszacz pozostanie bezpieczny i skuteczny” – powiedział, dodając, że siły wojskowe NATO są najlepszym sposobem zapobiegania eskalacji napięć.

READ  Prawie milion dzieci w Londynie poddało się leczeniu polio po wykryciu wirusa w ściekach

Moskwa, która swoje działania na Ukrainie określa jako „specjalną operację wojskową” mającą na celu wyeliminowanie niebezpiecznych nacjonalistów i ochronę ludności rosyjskojęzycznej, oskarżyła Zachód o eskalację konfliktu poprzez wspieranie Kijowa.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

(Raportowanie Sabine Siebold i Philipa Blinkinsopa) Dodatkowe raporty Johna Chalmersa i Jana Struchevsky’ego. Montaż przez Alexa Richardsona, Nicka McPhee i Jonathana Otis

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.