Ukraina twierdzi, że Rosja porwała zastępcę szefa elektrowni atomowej w Zaporożu

Kijów (Reuters) – Ukraińska państwowa firma energetyki jądrowej Energoatum poinformowała we wtorek, że siły rosyjskie porwały zastępcę szefa okupowanej przez Rosję elektrowni atomowej Zaporożża na Ukrainie i przetrzymywały go w nieznanym miejscu.

W poście w aplikacji do przesyłania wiadomości Telegram Energoatom powiedział, że urzędnik, Walerij Martyniuk, został zatrzymany w poniedziałek. Rosyjskie Ministerstwo Obrony nie odpowiedziało od razu na prośbę o komentarz.

Energoatom wezwał szefa Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej Rafaela Grossiego do podjęcia „wszelkich możliwych środków” w celu uwolnienia Martiniuka. Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej nie odpowiedziała od razu na prośbę o komentarz. Według Kremla Grossi miał spotkać się we wtorek z prezydentem Rosji Władimirem Putinem.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Do incydentu doszło po aresztowaniu 1 października ówczesnego szefa stacji Ihora Murashova. Grossi ogłosił swoje zwolnienie 3 października, po czym Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej oświadczyła, że ​​Muraszow nie wróci do obowiązków szefa stacji.

Rosja przejęła obiekt, największą elektrownię jądrową w Europie, w pierwszych dniach inwazji na Ukrainę, ale ukraińscy pracownicy nadal nią zarządzają.

Rosja ogłosiła w zeszłym tygodniu plany przejęcia kontroli nad fabryką przez swoich obywateli, co zostało odrzucone przez szefa Energoatomu Petro Kotina. Kotin mianował się dyrektorem stacji i zapowiedział, że decyzje dotyczące jej funkcjonowania zapadną w Kijowie.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

(Sprawozdania Maxa Hundera i Francois Murphy); Montaż przez Mathiasa Williamsa

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.

READ  Powołując się na „ciemną godzinę”, ponad 100 000 osób zbiera się w Tel Awiwie na największy jak dotąd protest

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *