Ukraina wznowi eksport zboża pomimo rosyjskiego strajku w Odessie

  • Rosja potwierdza atak na Odessę, mówi, że okręt został trafiony
  • Zełenski: Atak pokazuje, że nie można ufać Moskwie w sprawie transakcji
  • Doradca Zełenskiego: Przesyłki ucierpią, jeśli strajki będą kontynuowane
  • Moskwa i Kijów podpisały w piątek umowę na eksport zboża
  • Porozumienie miało na celu uniknięcie poważnego światowego kryzysu żywnościowego

Kijów (Reuters) – Ukraina w niedzielę kontynuowała wysiłki na rzecz wznowienia eksportu zboża z portów Morza Czarnego w ramach umowy mającej na celu złagodzenie globalnych niedoborów żywności, ale ostrzegła, że ​​dostawy zostaną naruszone, jeśli rosyjski strajk w Odessie będzie oznaką większego chodź. .

Prezydent Wołodymyr Zełenski potępił sobotni atak jako „barbarzyński”, który pokazał, że Moskwie nie można ufać, że wdroży porozumienie wynegocjowane zaledwie dzień temu przez Turcję i ONZ.

Publiczny nadawca Suspilne zacytował słowa ukraińskiego wojska po strajku, że pociski nie uderzyły w teren magazynów zboża portu i nie spowodowały znacznych szkód, a Kijów poinformował, że trwają przygotowania do wznowienia dostaw zboża.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

„Kontynuujemy przygotowania techniczne do uruchomienia eksportu produktów rolnych z naszych portów” – powiedział w sobotę na Facebooku minister infrastruktury Ołeksandr Kobrakow.

W niedzielę Rosja poinformowała, że ​​jej siły zbombardowały rakietami ukraiński okręt wojenny i skład broni w Odessie.

Porozumienie podpisane przez Moskwę i Kijów w piątek zostało okrzyknięte przełomem dyplomatycznym, który pomoże ograniczyć gwałtownie rosnące ceny żywności na świecie, ponieważ urzędnicy ONZ powiedzieli, że może przywrócić dostawy zboża na Ukrainę do przedwojennego poziomu 5 milionów ton miesięcznie. Czytaj więcej

Jednak doradca ekonomiczny Zełenskiego ostrzegł w niedzielę, że strajk w Odessie sugerował, że może być poza zasięgiem.

„Wczorajszy strajk wskazuje, że na pewno nie zadziała w ten sposób” – powiedział ukraińskiej telewizji Ole Ostenko.

READ  Hamas publikuje nagranie obywatela Izraela przetrzymywanego od 2015 roku | podniecenie

Powiedział, że Ukraina jest w stanie wyeksportować 60 milionów ton zboża w ciągu najbliższych dziewięciu miesięcy, ale potrwa to do 24 miesięcy, jeśli jej porty nie będą działać prawidłowo. Czytaj więcej

Wojna wchodzi w szósty miesiąc

Gdy w niedzielę wojna wkroczyła w szósty miesiąc, nic nie wskazywało na to, by walki ustały.

Ukraińskie wojsko poinformowało o rosyjskich bombardowaniach na północy, południu i wschodzie, a także o rosyjskich operacjach torujących drogę do ataku na Bachmut we wschodnim Donbasie.

Intensywne rosyjskie bombardowania skłoniły burmistrza Charkowa do wezwania mieszkańców drugiego co do wielkości miasta Ukrainy do unikania, jeśli to możliwe, transportu drogowego.

„Ubiegły tydzień pokazał, że agresor nie twierdzi już, że strzela do celów wojskowych” – napisał w niedzielę Ihor Terikov w Telegramie. „Korzystaj często z metra – na dzień dzisiejszy jest to najbezpieczniejszy sposób poruszania się”.

Dowództwo Ukraińskich Sił Powietrznych poinformowało, że jego siły we wczesnych godzinach porannych zestrzeliły trzy rosyjskie pociski manewrujące Kalibr wystrzelone z Morza Czarnego i wymierzone w zachodni obwód Chmielnicki.

Podczas gdy główny teatr walk znajdował się w Donbasie, Zełenski powiedział w sobotnim nagraniu wideo, że siły ukraińskie przemieszczają się „krok po kroku” do okupowanego regionu Chersonia na wschodnim Morzu Czarnym. Czytaj więcej

Strajki w Odessie spotkały się z potępieniem ze strony ONZ, Unii Europejskiej, Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Niemiec i Włoch. Czytaj więcej

Rosyjskie agencje informacyjne cytowały rosyjskie Ministerstwo Obrony, które twierdziło, że ukraiński okręt wojenny i rakiety przeciwokrętowe dostarczone przez Stany Zjednoczone zostały zniszczone. Czytaj więcej

Dodała, że ​​”ukraiński okręt wojenny zakotwiczony i zapas pocisków przeciwokrętowych Harpoon dostarczonych przez Stany Zjednoczone zostały zniszczone przez dalekosiężne, precyzyjnie naprowadzane pociski morskie w porcie Odessa na terenie zakładu naprawy statków”.

Minister obrony Turcji powiedział w sobotę, że rosyjscy urzędnicy powiedzieli Ankarze, że Moskwa „nie ma nic wspólnego” ze strajkami.

READ  Pentagon rzuca ukraińskie czołgi po tym, jak twierdzi, że USA nie mają dość

Według ukraińskich wojskowych, dwa pociski Kalibr wystrzelone z dwóch rosyjskich okrętów wojennych uderzyły w rejon przepompowni portu, podczas gdy siły obrony powietrznej zestrzeliły dwa inne.

bezpieczne przejście

Strajki wydawały się naruszać piątkowe porozumienie, które umożliwiłoby bezpieczne wjazdy i wyjazdy z ukraińskich portów.

Ukraina i Rosja są światowymi eksporterami pszenicy, a blokada ukraińskich portów przez rosyjską flotę czarnomorską od czasu inwazji na Moskwę 24 lutego pozostawiła na mieliźnie dziesiątki milionów ton zboża, pogłębiając wąskie gardła w globalnym łańcuchu dostaw.

Według Światowego Programu Żywnościowego, w połączeniu z zachodnimi sankcjami nałożonymi na Rosję, podsyciło to inflację cen żywności i energii, wpędzając około 47 milionów ludzi w „poważny głód”.

Moskwa odmawia odpowiedzialności za kryzys żywnościowy, obwiniając sankcje za spowolnienie eksportu żywności i nawozów, a Ukrainę za wydobycie w portach.

Ukraina wydobywała wodę w pobliżu swoich portów w ramach obrony wojennej, ale zgodnie z piątkową umową piloci będą prowadzić statki po bezpiecznych kanałach. Czytaj więcej

Wspólne centrum koordynacyjne obsadzone przez członków czterech stron porozumienia ma monitorować statki przepływające przez Morze Czarne do cieśniny Bosfor w Turcji oraz na rynki światowe. W piątek wszystkie strony zgodziły się nie przeprowadzać na nich ataków.

Putin opisuje wojnę jako „specjalną operację wojskową” mającą na celu rozbrojenie Ukrainy i wykorzenienie niebezpiecznych nacjonalistów. Kijów i Zachód nazywają to bezpodstawnym pretekstem do agresywnej grabieży ziemi.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

(Raportowanie Natalii Zenets i Maxa Hundera w Kijowie oraz Toma Balmfortha w Londynie i biurach Reuters). Pisanie autorstwa Simona Camerona Moore’a i Thomasa Janowskiego; Montaż przez Williama Mallarda, Angusa McSwana i Alexandrę Hudson

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *