Ukraina zrywa stosunki z Iranem w związku z zaopatrywaniem Rosji w „złe” drony

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

(Reuters) – Ukraina powiedziała w piątek, że obniży stosunki dyplomatyczne z Iranem w związku z decyzją Teheranu o dostarczaniu dronów siłom rosyjskim, co prezydent Wołodymyr Zełenski nazwał „współpracą ze złem”.

Zełenski powiedział, że podczas konfliktu zestrzelono do tej pory osiem irańskich dronów.

Ukraina i Stany Zjednoczone oskarżyły Iran o dostarczanie Rosji dronów, czemu Teheran zaprzecza.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

„Dzisiaj armia rosyjska używała irańskich dronów w swoich atakach… świat pozna każdy przypadek współpracy ze złem i będzie to miało podobne konsekwencje” – powiedział Zełenski w wieczornym wystąpieniu wideo.

Władze wojskowe południowej Ukrainy poinformowały w oświadczeniu, że w piątek w pobliżu portu w Odessie zestrzeliły nad morzem cztery drony Shahed-136 „Kamikaze”.

Siły Powietrzne powiedziały osobno, że po raz pierwszy zestrzeliły Mohajer-6, większy irański dron, podała gazeta Okranska Prawda.

Ukraińskie MSZ poinformowało wcześniej, że dostawy dronów zadały poważny cios stosunkom dwustronnym.

„W odpowiedzi na tak nieprzyjazny czyn strona ukraińska zdecydowała się pozbawić ambasadora Iranu jego akredytacji, a także znacznie zmniejszyć liczbę personelu dyplomatycznego irańskiej ambasady w Kijowie” – podała w oświadczeniu na swojej stronie internetowej.

List został dostarczony do chargé d’affairs jako stały przedstawiciel Manouchehr Moradi nie przebywa obecnie na Ukrainie.

Eksperci wojskowi twierdzą, że drony przydadzą się Rosji zarówno do rozpoznania, jak i jako nieaktywna amunicja, która może poświęcić swój czas na identyfikowanie i atakowanie odpowiednich celów.

W sierpniu wysoki rangą urzędnik administracji USA powiedział, że Rosja miała do czynienia z „licznymi niepowodzeniami” w przypadku samolotów irańskich nabytych z Teheranu.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

(Raportowanie Davida Younggrena) Montaż przez Marka Pottera, Alistaira Bella i Billa Bercrota

READ  Korea Północna stoi w obliczu wybuchu choroby zakaźnej podczas walki z COVID

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *