Ukraińscy bojownicy utrzymali się, gdy Putin ogłosił zwycięstwo w Mariupolu

  • Walka o Mariupol była największą bitwą wojny
  • Putin mówi, że Rosja „wyzwoliła” miasto
  • Stany Zjednoczone wysyłają na Ukrainę nowo opracowane drony „stealth”

Kijów (Reuters) – Ukraińscy bojownicy trzymają się swojej ostatniej twierdzy w Mariupolu w piątek po tym, jak prezydent Rosji Władimir Putin ogłosił zwycięstwo w największej bitwie wojny i ogłosił wyzwolenie miasta portowego po tygodniach nieustannych bombardowań.

Ale Stany Zjednoczone zakwestionowały twierdzenia Putina i stwierdziły, że uważają, że siły ukraińskie nadal kontrolują miasto. Putin nakazuje swoim żołnierzom oblężenie gigantycznej fabryki stali, w której Ukraińcy stoją niezłomnie, po tym, jak odrzucili ultimatum, by poddać się lub zginąć.

Ukraina powiedziała, że ​​Putin chciał uniknąć ostatecznej konfrontacji ze swoimi siłami w Mariupolu, ponieważ brakowało mu sił do ich pokonania. Ale ukraińscy urzędnicy zaapelowali także o pomoc w ewakuacji rannych cywilów i żołnierzy.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Podczas telewizyjnego spotkania na Kremlu Putin pogratulował swojemu ministrowi obrony i siłom rosyjskim „wysiłku bojowego w celu wyzwolenia Mariupola” i powiedział, że nie ma potrzeby szturmowania strefy przemysłowej, w której znajduje się huta Azowstal.

„Nie ma potrzeby wspinania się do katakumb i czołgania się pod ziemią przez te obiekty przemysłowe… Zamknij tę strefę przemysłową, aby nawet mucha nie mogła przejść” – powiedział Putin.

Mariupol, duży port we wschodnim Donbasie na Ukrainie, leży między regionami zajętymi przez rosyjskich separatystów a Krymem, który Moskwa zdobyła w 2014 roku. Zdobycie miasta pozwoliłoby Rosji połączyć oba regiony. Czytaj więcej

Nawet gdy Putin wygrywa swoją pierwszą wielką nagrodę od czasu, gdy w zeszłym miesiącu wypędził swoje wojska ze stolicy, Kijowa i północnej Ukrainy, nie jest to jasne zwycięstwo, o które Moskwa zabiegała przez miesiące walk w obróconym w gruzy mieście.

READ  Finlandia zdecyduje, czy przystąpić do NATO w najbliższych tygodniach, a nie miesiącach

W nocnym przemówieniu ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski powiedział, że Rosja robi wszystko, co w jej mocy, aby „rozmawiać o przynajmniej niektórych zwycięstwach”, w tym mobilizując nowe batalionowe grupy taktyczne.

„Mogą tylko odłożyć to, co nieuniknione – czas, kiedy najeźdźcy będą musieli opuścić nasze ziemie, w tym z Mariupola, miasta, które nadal opiera się Rosji bez względu na to, co mówią okupanci” – powiedział Zełenski.

Kompleks stalowy to jedna z największych konstrukcji metalurgicznych w Europie, zajmująca powierzchnię 11 kilometrów kwadratowych masywnych budynków, podziemnych bunkrów i tuneli.

Brytyjski wywiad wojskowy powiedział, że pełnoprawny atak Rosji na stację prawdopodobnie oznaczałby duże straty dla Rosjan, a decyzja Putina o blokadzie uwolniłaby siły w innych miejscach na wschodzie.

Rosja zintensyfikowała w tym tygodniu ataki na wschodniej Ukrainie i rozpoczęła dalekosiężne ataki na inne cele, w tym na Kijów i zachodnie miasto Lwów.

Ukraiński Sztab Generalny poinformował, że siły rosyjskie nasiliły ataki na całej linii frontu na wschodzie i próbują rozpocząć ofensywę w rejonie Charkowa na północnym wschodzie.

Brytyjski wywiad wojskowy doniósł również o ciężkich walkach na wschodzie, gdy siły rosyjskie próbowały posuwać się naprzód w kierunku osiedli, ale poinformowały, że poniosły straty na początku wojny i wysyłają sprzęt do Rosji do naprawy.

Rosja opisuje swoją inwazję jako „specjalną operację wojskową” mającą na celu rozbrojenie i „rozbrojenie” Ukrainy. Kijów i jego zachodni sojusznicy odrzucają to jako fałszywy pretekst do rozpoczęcia wojny, która zabiła tysiące i przesiedliła jedną czwartą ludności Ukrainy.

W czwartek Stany Zjednoczone zatwierdziły kolejne 800 milionów dolarów pomocy wojskowej dla Ukrainy, w tym ciężką artylerię i nowo ujawnione drony „Ghost”, które zostały zniszczone po zaatakowaniu ich celów. Czytaj więcej

„Jesteśmy teraz w krytycznym okresie, kiedy przygotują grunt pod kolejną fazę tej wojny” – powiedział prezydent USA Joe Biden.

READ  Rosja najechała na Ukrainę, zaatakowała Mariupol od Morza Azowskiego

Zapytany o ogłoszenie zwycięstwa Putina w Mariupolu, rzecznik Departamentu Stanu USA Ned Price powiedział, że to „więcej dezinformacji ze starych reguł gry”.

Mariupol, niegdyś dom dla 400 000 ludzi, doświadczył nie tylko najzacieklejszych bitew wojny, która rozpoczęła się wraz z inwazją wojsk rosyjskich 24 lutego, ale także największej katastrofy humanitarnej.

Ukraina szacuje, że zginęło tam dziesiątki tysięcy cywilów. Organizacja Narodów Zjednoczonych i Czerwony Krzyż zabiły co najmniej tysiące cywilów.

Dziennikarze, którzy przybyli do Mariupola w czasie oblężenia, zastali ulice zaśmiecone trupami, prawie wszystkie budynki zniszczone, a mieszkańcy stłoczeni do piwnic, wyruszających gotować resztki lub grzebać zwłoki w ogrodach.

Burmistrz Mariupola, Vadim Boychenko, powiedział agencji Reuters, że tylko Putin może decydować o losie 100 000 cywilów uwięzionych w mieście.

„Dusze, które wciąż są w rękach tylko jednej osoby, Władimira Putina. Wszystkie zgony, które od tej pory będą miały miejsce, również będą w jego rękach” – powiedział Boychenko w wywiadzie. Czytaj więcej

Wicepremier Ukrainy Irina Vereshuk powiedziała, że ​​1000 cywilów i 500 rannych żołnierzy powinno zostać natychmiast usuniętych z fabryki, obwiniając siły rosyjskie za nieutworzenie bezpiecznego przejścia, które, jak powiedziała, zostało uzgodnione.

Rosja twierdzi, że w ramach humanitarnej ewakuacji przyjęła 140 000 cywilów z Mariupola. Ukraina twierdzi, że niektórzy wyjechali siłą, co może stanowić zbrodnię wojenną.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Relacja przez dziennikarzy Reutera. Pisanie przez Stephena Coatesa, Roberta Percelle; Montaż przez Himani Sarkar i Kim Coogill

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *