Ukraiński dowódca nakazuje międzynarodową ewakuację w zakładzie w Mariupolu jako sytuacja „krytyczna”

Major Serhij Volina, dowódca 36. Oddzielnej Brygady Morskiej Ukrainy, rozmawiał telefonicznie z CNN z oblężonego miasta Mariupol we wtorek wieczorem i poprosił kraj trzeci o ewakuację żołnierzy i cywilów uwięzionych w hucie Azowstal podczas intensywnego rosyjskiego bombardowania.

„Mam oświadczenie dla świata” – powiedział Volina. „To może być moja ostatnia wypowiedź, bo mamy tylko kilka dni, a nawet godzin. Apelujemy do światowych przywódców o zastosowanie procedur wydobycia do armii garnizonu Mariupol, do cywilów, którzy są tu z nami w fabryki. Prosimy o przewiezienie nas na terytorium państwa trzeciego i zapewnienie nam bezpieczeństwa.”

Siły ukraińskie zjednoczyły się w oblężonym mieście wokół ogromnej huty Azowstal.

Ukraińscy urzędnicy twierdzą, że setki cywilów ukrywa się w piwnicach wielkich hut. Funkcjonariusz policji w Mariupolu powiedział CNN, że dostawy wody i żywności kurczą się pośród ciężkich bombardowań.

Zapytany, jak ułatwić ewakuację, Volina powiedział: „To powinno być na poziomie umów. Jeśli mówimy o praktyczności, może to być statek z helikopterami, który może nas przetransportować. Lub międzynarodowa misja humanitarna. przyjdź do nas”, gwarantuje nam bezpieczeństwo i towarzyszy nam w drodze do państwa, które będzie przestrzegać takich zobowiązań”.

Volina określiła sytuację w fabryce jako „krytyczną”, z dużą liczbą rannych żołnierzy i ograniczoną opieką medyczną.

„Jesteśmy całkowicie otoczeni” – powiedział. „Jest około 500 rannych żołnierzy, bardzo trudno jest im zapewnić opiekę medyczną. Dosłownie gniją. W okolicy są cywile. Cierpią też na eksplozje i eksplozje na nich i obok nich. [the Russians] Używając przeciwko nam ciężkich bomb lotniczych i uderzając w nas artylerią”.

„To się dzieje cały czas. Miasto jest zrujnowane. Grupy wrogów są dziesiątki razy przewyższające nas liczebnie, mają całkowitą przewagę w powietrzu, artylerii, sprzęcie i sile roboczej. Walczymy do końca, ale zostało nam bardzo mało czasu, ” powiedział. Kontynuowałem.

Ukraiński dowódca ocenił, że na terenie fabryki schroniły się „setki cywilów”.

„Apelujemy do absolutnie wszystkich światowych przywódców: kto będzie w stanie podjąć takie zobowiązania i komu uda się w krótkim czasie odnieść sukces, zgadzając się na takie działanie” – powiedział. „Wiemy, że są pewne wydarzenia i rozmowy ze stroną turecką, że występuje ona jako gwarant. Być może Stany Zjednoczone, ponieważ uważamy, że jest to bardzo silny kraj z silnym liderem, [President Joe] Bidena i że sam może rozwiązać ten problem w możliwie najkrótszym czasie. Albo ten problem można rozwiązać z jego pomocą w krótkim czasie.”

Volina odmówił komentarza na temat liczby żołnierzy rozmieszczonych w Azovstal.

READ  Co by się stało, gdyby Stany Zjednoczone wprowadziły na Ukrainie strefę zakazu lotów?

„Jeśli usłyszymy świat i jeśli usłyszymy światowych przywódców, mamy wielką nadzieję, że i procedury wydobywcze zostaną przeprowadzone, to wszyscy zrozumieją ilościowy skład ludzi, którzy byli w niewoli” – powiedział.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.