Ukraiński wywiad wojskowy: rosyjskie grupy stojące za najazdem

KIJÓW (Reuters) – Ukraiński wywiad wojskowy Hromadski oskarżył w poniedziałek o przeprowadzenie operacji zbrojnej w rosyjskim obwodzie biełgorodzkim „opozycyjnych obywateli rosyjskich” z dwóch grup paramilitarnych, podała państwowa agencja informacyjna Hromadski.

Gubernator Biełgorodu Wiaczesław Gładkow powiedział, że „grupa sabotażowa” armii ukraińskiej wkroczyła na terytorium Rosji w regionie Griworon graniczącym z Ukrainą.

Hromadsk zacytował rzecznika wywiadu wojskowego Andrieja Jusowa, który powiedział, że za wtargnięcie odpowiada Rosyjski Korpus Wolności i Rosyjski Korpus Ochotniczy. Nie wyjaśnił, czy przedstawił jakiekolwiek dowody na poparcie tego twierdzenia.

„Odpowiedzialność za te wydarzenia ponoszą obywatele (Rosji), zwłaszcza RDK i legion „Wolność Rosji”” – powiedział, używając akronimu Rosyjskiego Legionu Ochotniczego.

„Myślę, że wszyscy nie możemy nie powitać zdecydowanych działań opozycyjnych obywateli rosyjskich, którzy są gotowi do walki zbrojnej przeciwko przestępczemu reżimowi (prezydenta) Władimira Putina”.

Jusow powiedział, że operacja Biełgorod stworzy „strefę bezpieczeństwa” w celu ochrony Ukraińców przed transgranicznymi atakami Rosji.

(Reportaż autorstwa Dana Belichuka; montaż przez Timothy Heritage)

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

READ  Największy sojusznik Putina powiedział, że Rosja walczy teraz z NATO na Ukrainie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *