Komisja Europejska (UE), organ zarządzający UE, nałożyła w środę nowe sankcje na Kreml, w tym sześciomiesięczny zakaz importu rosyjskiej ropy naftowej.
Okupacja Ukrainy bez rosyjskiego podżegania, oraz dowody zbrodni wojennych skłoniły UE do podjęcia odważnych działań w sprawie sankcji energetycznych. Jednak narzucenie środków, które mogłyby ograniczyć lub całkowicie ograniczyć dostawy energii z Rosji do UE, pozostaje złożonym zadaniem dla obozu.
Wynika to z faktu, że region jest uzależniony od Rosji w zakresie wielu źródeł energii, w tym ropy naftowej. Do 2020 roku import rosyjskiej ropy stanowi około 25% zakupów ropy naftowej w obozie. Regionalny Urząd Statystyczny.
„Niech będzie jasne: to nie jest łatwe” – powiedziała przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula van der Leyen w przemówieniu w Parlamencie Europejskim w środę.
„Niektóre państwa członkowskie są silnie uzależnione od rosyjskiej ropy, ale musimy nad tym popracować. Teraz proponujemy zakaz rosyjskiej ropy.
Wyjątki
Embargo było tematem gorąco dyskutowanym w UE, ale ruch nabrał tempa po tym, jak Niemcy poparły ten pomysł. Dwa kraje UE – Zarówno Słowacja, jak i Węgry są silnie uzależnione od rosyjskiej potęgi – domagają się zwolnień.
Von der Leyen zdecydował się nie podawać żadnych szczegółów dotyczących wyjątków podczas swojego przemówienia, ale trzech unijnych urzędników, którzy nie chcieli zostać wymienieni ze względu na delikatność sprawy, potwierdziło CNBC, że propozycja Komisji zawierała tę elastyczność – długie wydalenie Słowacji Węgier i rosyjskiej ropy.
Dwóch anonimowych urzędników powiedziało, że oba kraje będą miały czas do końca 2023 roku na zawieszenie importu rosyjskiej ropy naftowej.
Przemawiając w środę, Van der Leyen wyjaśnił, że w większości krajów UE okres sześciu miesięcy da im czas na dostosowanie się do rynków towarowych.
„Zwiększamy presję na Rosję, jednocześnie zmniejszając wspólne szkody wyrządzone nam i naszym sojusznikom na całym świecie, ponieważ aby pomóc Ukrainie, nasza własna gospodarka musi być silna” – dodał.
Wojna na Ukrainie przyniosła UE nowe obawy gospodarcze. Zaczęło się pozytywnie w tym roku, dwa lata po uporaniu się z zakażeniem koronawirusem, ale zakończyło się nagle, gdy konflikt na Ukrainie nabrał eskalacji.
„Zły introwertyk. Fan mediów społecznościowych. Irytująco skromny myśliciel. Miłośnik kawy. Ekspert od alkoholu. Internetowy geek”.