Unijne embargo na ropę „w ciągu kilku dni” – izolacja Ukrainy zbliża Rosję do Chin

  • Unia Europejska spotyka się z krytyką za zbyt powolne zajmowanie się rosyjską energią
  • Rosja widzi wzrost relacji gospodarczych z Chinami
  • Wschodni Donbas pozostaje w centrum działań na polu bitwy

Lwów, Ukraina/Berlin (Reuters) – Unia Europejska prawdopodobnie zgodzi się na zakaz importu rosyjskiej ropy „w ciągu kilku dni”, według największego członka UE, Niemiec, ponieważ Moskwa stwierdziła, że ​​jej powiązania gospodarcze rosną wraz z izolacją Chiny. przez Zachód z powodu inwazji na Ukrainę.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział w poniedziałek światowym liderom biznesu w Davos, że świat powinien zaostrzyć sankcje wobec Rosji, aby zniechęcić inne kraje do użycia „brutalnej siły” w celu osiągnięcia swoich celów.

Wiele z 27 państw członkowskich Unii Europejskiej jest w dużym stopniu uzależnionych od rosyjskiej energii, co wywołało krytykę Kijowa, że ​​blok nie poruszał się wystarczająco szybko, aby wstrzymać dostawy.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Węgry trzymały się w poniedziałek swoich żądań, aby inwestować w energię, zanim zgodziły się na taki zakaz, i starły się z krajami Unii Europejskiej, które lobbowały o szybkie zatwierdzenie. Unia Europejska zaoferowała do 2 miliardów euro (2,14 miliarda dolarów) krajom środkowo-wschodnim, które nie mają dostaw spoza Rosji.

„W ciągu kilku dni dojdziemy do przełomu” – powiedział niemiecki minister gospodarki Robert Habeck w telewizji ZDF.

Powiedział, że Komisja Europejska i Stany Zjednoczone pracują równolegle nad propozycją obniżenia światowych cen ropy.

„To wyraźnie nadzwyczajna miara, ale to są niezwykłe czasy” – powiedział.

Rosyjska inwazja sprzed trzech miesięcy, największy atak na kraj europejski od 1945 roku, spowodowała ucieczkę ponad 6,5 miliona ludzi za granicę, obrócenie w gruzy całych miast i wywołanie bezprecedensowych zachodnich sankcji przeciwko Rosji.

W innym symbolicznym nawiązaniu do swojego odosobnienia, amerykańska sieć kawiarni Starbucks (SBUX.O) Stała się najnowszą zachodnią marką, która w poniedziałek ogłosiła wycofanie się z kraju. Czytaj więcej

READ  Ukraiński dowódca nakazuje międzynarodową ewakuację w zakładzie w Mariupolu jako sytuacja „krytyczna”

Minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow powiedział, że Kreml skupi się na rozwijaniu więzi z Chinami, jednocześnie zrywając więzi gospodarcze ze Stanami Zjednoczonymi i Europą.

„Jeśli oni (Zachód) chcą coś zaoferować w zakresie wznowienia stosunków, poważnie zastanowimy się, czy będziemy tego potrzebować”, powiedział w przemówieniu, zgodnie z tekstem na stronie internetowej Departamentu Stanu.

„Teraz, gdy Zachód zajął pozycję dyktatora, nasze stosunki gospodarcze z Chinami będą rosły jeszcze szybciej”.

Komentarze pojawiły się, gdy prezydent USA Joe Biden odbył podróż po Azji, gdzie powiedział, że byłby skłonny użyć siły, aby bronić Tajwan przed chińską agresją – komentarz, który wydawał się poszerzać granice niejednoznacznej polityki USA wobec samorządnej wyspy. Czytaj więcej

Walka z Donbasem

Na froncie Rosja próbuje otoczyć siły ukraińskie i zająć prowincje Ługańska i Doniecka, które tworzą wschodni region Donbasu, gdzie Moskwa wspiera siły separatystyczne.

Serhiy Gaidai, gubernator obwodu ługańskiego, powiedział, że w sumie 12500 Rosjan próbowało zdobyć obwód ługański.

Gaidai powiedział, że miasto Siewierodonieck zostało zniszczone, ale Ukraina zmusiła siły rosyjskie do opuszczenia Toszkiwki na południe.

Gubernator obwodu donieckiego Pawło Kirilenko powiedział lokalnej telewizji, że ostrzał odbywa się wzdłuż linii frontu, a celem jest całodobowe ostrzeliwanie kopalni węgla kamiennego Awdijewka.

Wschodnia Ukraina była w centrum jego uwagi od czasu wypędzenia pod koniec marca wojsk rosyjskich z regionu wokół stolicy, Kijowa i północy.

Zełenski ujawnił najgorsze straty wojskowe na Ukrainie w pojedynczym ataku w czasie wojny w poniedziałek, mówiąc, że 87 osób zginęło w zeszłym tygodniu, gdy siły rosyjskie zbombardowały koszary w bazie szkoleniowej na północy.

„Za każdym razem, gdy mówimy naszym partnerom, że potrzebujemy nowoczesnej broni do zwalczania rakiet balistycznych i nowoczesnych samolotów wojskowych, nie składamy tylko pustych wniosków” – powiedział w przemówieniu późnym poniedziałkowym wieczorem.

READ  Siły rosyjskie prawdopodobnie otrzymały „duże dawki” promieniowania w elektrowni jądrowej w Czarnobylu, mówi operator

„Te prośby są życiem wielu ludzi, którzy nie zginęliby, gdybyśmy otrzymali całą broń, o którą prosiliśmy”.

Zobowiązanie Danii do wysłania na Ukrainę pocisków przeciwokrętowych Harpoon i wyrzutni, które Stany Zjednoczone ogłosiły w poniedziałek, jest pierwszym od czasu rosyjskiej inwazji w lutym sygnałem, że Kijów otrzyma broń produkcji amerykańskiej, która znacznie zwiększy jego zasięg. Czytaj więcej

Myśliwce wykonane przez Boeing (zakaz)aby odepchnąć rosyjską marynarkę wojenną z ukraińskich portów nad Morzem Czarnym, umożliwiając wznowienie eksportu zboża i innych produktów rolnych.

Rosja twierdzi, że jest zaangażowana w „specjalną operację” na Ukrainie, aby rozbroić sąsiada i wykorzenić niebezpiecznych nacjonalistów. Zachód i Kijów nazywają to fałszywym pretekstem do inwazji.

Dowództwo wojskowe ukraińskich Połączonych Sił Zadaniowych poinformowało w swoim nocnym raporcie, że rosyjskie siły ostrzelały w poniedziałek 38 obwodów w obwodzie donieckim i ługańskim, zabijając siedem osób i raniąc sześć.

Reuters nie mógł od razu zweryfikować informacji.

Gubernator obwodu ługańskiego Serhij Gajdai powiedział w Telegramie, że Rosja bombarduje z powietrza miasto Siewierodonieck w Donbasie.

„Wróg szuka miejsc, w których ukrywają się ludzie” – napisał.

Dodał, że inne obszary w regionie również są nieustannie atakowane.

Według strony internetowej prokuratury, Ukraina prowadzi śledztwo w sprawie rzekomych zbrodni wojennych ponad 13 000 Rosjan.

Rosja zaprzeczyła, jakoby celowała w ludność cywilną lub była zamieszana w zbrodnie wojenne.

(1 dolar = 0,9363 euro)

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Reportaż Oleksandra Kozhuchara we Lwowie, Pawła Politiuka i Natalii Zinets w Kijowie oraz reporterów Reutera w Mariupolu. Montaż przez Rosalbę O’Brien

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.