SIMON MAINA/AFP/Getty Images
Miejsce pobytu premiera Haiti Ariela Henry'ego budziło wątpliwości, dopóki nie pojawił się on ponownie w Puerto Rico.
Nowy Jork
CNN
—
Stany Zjednoczone wezwały do „pilnych” działań na rzecz przemian politycznych na Haiti, ponieważ gangi sieją spustoszenie w stolicy kraju, a grupy opozycyjne żądają dymisji premiera Ariela Henry’ego.
Henry przybył na terytorium Puerto Rico w USA we wtorek po dniach spekulacji na temat jego miejsca pobytu. W zeszłym tygodniu przebywał w Kenii, aby podpisać porozumienie mające na celu zabezpieczenie międzynarodowej misji pod przewodnictwem Kenii, mającej na celu przywrócenie bezpieczeństwa w kraju karaibskim.
Według „Miami Herald” Henryk miał zamiar wrócić na Haiti przez Stany Zjednoczone i Dominikanę, ale został skierowany do Portoryko po tym, jak rząd Dominikany zmienił zdanie. W raporcie wskazano również, że urzędnicy amerykańscy skontaktowali się z Henrym w połowie podróży, próbując przekonać go do ustąpienia na rzecz administracji tymczasowej.
Republika Dominikany odrzuciła w tym tygodniu nieformalne zapytania rządów USA i Haiti dotyczące możliwego „uziemienia na czas nieokreślony” samolotu Henry’ego, ogłosił w środę rzecznik prezydenta Dominikany. „W obu przypadkach rząd Dominikany został poinformowany o niemożliwości wspomnianego zatrzymania bez uzyskania konkretnego planu lotu” – powiedział w środę Homero Figueroa.
Zapytana w środę, czy Stany Zjednoczone poprosiły Henry'ego o rezygnację, ambasador USA przy ONZ Linda Thomas-Greenfield powiedziała: „Poprosiliśmy (Henry'ego), aby poczynił postępy w procesie politycznym, który doprowadzi do ustanowienia system prezydencki”. Rada przejściowa, która doprowadzi do wyborów.”
Rzecznik Departamentu Stanu Matthew Miller powiedział, że Stany Zjednoczone „nie nawołują do rezygnacji ani nie namawiają (Henry’ego) do rezygnacji”, ale dodał: „Nalegamy, aby przyspieszył przejście do wzmocnionej i włączającej struktury zarządzania”, aby przygotować się na bezpieczeństwo wielonarodowe. Misja i ostatecznie przeprowadzenie wyborów.
Od czasu podróży Henry'ego do Kenii w stolicę Haiti, Port-au-Prince, uderzyła fala wysoce skoordynowanych ataków gangów na organy ścigania i instytucje państwowe. Grupy zbrojne spaliły posterunki policji i wypuściły tysiące więźniów z dwóch więzień, co przywódca gangu Jimmy Scherizer określił jako próbę obalenia rządu Henryka.
Scherizer przyznał się do ataków i ostrzegł przed bardziej tragicznymi konsekwencjami, jeśli społeczność międzynarodowa w dalszym ciągu będzie wspierać Henryka.
„Jeśli Ariel Henry nie ustąpi i jeśli społeczność międzynarodowa będzie nadal wspierać Ariela Henry’ego, poprowadzą nas prosto w wojnę domową, która zakończy się ludobójstwem” – powiedział Chérizier we wtorek agencji Reuters w Port-au-Prince.
„Społeczność międzynarodowa, zwłaszcza Stany Zjednoczone, Kanada, Francja i Grupa Główna, będą odpowiedzialne za wszystkich ludzi, którzy zginą na Haiti”.
Poprzednik Henry'ego, były premier Claude Joseph, powiedział w środę CNN, że grupy opozycji politycznej omawiają możliwość przekazania władzy w Port-au-Prince. Dodał, że proces ten będzie prawdopodobnie zorganizowany w drodze wstępnego powołania trzyosobowej rady przejściowej, która wybierze tymczasowego prezydenta na stanowisko przywódcy kraju.
Joseph powiedział, że rezygnacja Henry'ego została „opóźniona” z 7 lutego tego roku, odnosząc się do obietnicy premiera zorganizowania wyborów w 2023 r. Wybory nigdy się nie odbyły, a administracja Henry'ego jako główną przeszkodę podała brak bezpieczeństwa w kraju.
Pośród ostatniej fali niepewności politycznej Stany Zjednoczone czynią przygotowania na możliwość masowego exodusu z Haiti w związku z obawami, że wiele osób może uciec w miarę pogorszenia się sytuacji, powiedział urzędnik Departamentu Bezpieczeństwa Wewnętrznego.
Urzędnik powiedział również, że tajne służby USA pomogły zapewnić Henry'emu ochronę podczas jego pobytu w Portoryko, zauważając, że jest to standardowa procedura stosowana w przypadku zagranicznego przywódcy w Stanach Zjednoczonych.
W środę zaplanowano posiedzenie Rady Bezpieczeństwa ONZ w sprawie Haiti. Przed spotkaniem Wysoki Komisarz ONZ ds. Praw Człowieka Volker Türk wezwał społeczność międzynarodową do „szybkiego i zdecydowanego działania, aby zapobiec pogrążeniu Haiti w dalszym chaosie”.
„Ta sytuacja jest nie do utrzymania dla mieszkańców Haiti” – dodał. – Po prostu kończy nam się czas.
Podmioty międzynarodowe z niepokojem obserwują pogarszającą się sytuację na Haiti. Rzecznik Sekretarza Generalnego ONZ Stephane Dujarric powiedział w środę, że pogarszająca się sytuacja zwiększa potrzebę wysłania misji wsparcia.
„Potrzebujemy społeczności międzynarodowej, aby pomogła władzom Haiti przywrócić prawo i porządek oraz uspokoić sytuację” – powiedział.
W październiku Rada Bezpieczeństwa ONZ zatwierdziła wielonarodową misję wsparcia bezpieczeństwa, której Kenia dobrowolnie miała przewodzić. Nie jest jednak jasne, w jaki sposób będzie działać misja pod przewodnictwem Kenii i harmonogram jej rozmieszczenia.
To rozwijająca się historia, która będzie aktualizowana.
„Avid bekonowy pionier. Niezależny rozwiązywacz problemów. Typowy myśliciel. Badacz podróży. Profesjonalny miłośnik zombie.