Uzbekistan rezygnuje z planów ograniczenia autonomii Karakałpaku po proteście

Prezydent Uzbekistanu Shavkat Mirziyoyev bierze udział w konferencji prasowej ze swoim kazachskim odpowiednikiem Kassym-Jomartem Tokayevem w Taszkencie, Uzbekistan 15 kwietnia 2019 r. REUTERS / Mukhtar Kholdorbekov // Archiwum zdjęć

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Ałmaty (Reuters) – Biuro uzbeckiego prezydenta Szawkata Mirzijojewa poinformowało w sobotę, że anulowało plany ograniczenia autonomii prowincji Karakalpakstan po rzadko spotykanym publicznym proteście w północno-zachodnim regionie.

Władze Uzbekistanu poinformowały, że piątkowy wiec miał protestować przeciwko planom reformy konstytucyjnej, która miałaby zmienić status Karakalpakstanu, autonomicznej republiki zamieszkałej przez Karakalpaków, mniejszość etniczną posługującą się własnym językiem.

Przedstawiciele władz lokalnych i rządowych powiedzieli, że policja rozproszyła protestujących po tym, jak niektórzy z nich próbowali szturmować budynki samorządowe w Nukus, stolicy regionu, po wiecu i wiecu na centralnym rynku miasta.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Mirzijojew wydał później dekret ogłaszający stan wyjątkowy w Karakalpakstanie na miesiąc „w celu zapewnienia bezpieczeństwa obywateli, obrony ich praw i wolności oraz przywrócenia rządów prawa i porządku” w regionie.

Zgodnie z obowiązującą konstytucją Uzbekistanu Karakalpakstan jest określany jako suwerenna republika w Uzbekistanie i ma prawo do secesji w drodze referendum.

Nowa wersja konstytucji, w sprawie której Uzbekistan planuje w najbliższych miesiącach referendum, nie wspomina już o suwerenności Karakalpakstanu ani o jego prawie do secesji.

Jednak w szybkiej reakcji na protest Mirzijojew powiedział w sobotę podczas wizyty w Karakalpakstanie, że zmiany jego statusu powinny zostać wycofane z proponowanej reformy, podał w oświadczeniu jego urząd.

Władze Karakalpakstanu poinformowały w oświadczeniu z soboty, że policja aresztowała przywódców piątkowych protestów i kilku innych protestujących, którzy stawiali opór.

Zmiany związane z Karakalpakstanem były częścią szerszej reformy konstytucyjnej zaproponowanej przez Mirzijojewa, która obejmuje także wzmocnienie praw obywatelskich i wydłużenie kadencji prezydenckiej do siedmiu lat z pięciu.

READ  Rosja twierdzi, że intensyfikuje działalność w ukraińskich miastach

Jeśli reforma zostanie zatwierdzona w planowanym referendum, zresetuje Mirzijojewa liczbę kadencji i pozwoli mu ubiegać się o dwie kolejne kadencje.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Raportowanie: Olgas Oyezov. Montaż przez Garetha Jonesa, Helen Popper i Daniela Wallisa

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.