Uznanie przez Putina obaw Chin o Ukrainę jest oznaką tarć

  • Rosjanie kopią na wschodzie – oficjalnie
  • Mówi, że trudno będzie się ich pozbyć
  • Putin podziękował Xi za stanowisko wobec Ukrainy
  • Prezydent UE w Kijowie
  • Badacze zbrodni wojennych rozpoczynają pracę na wyzwolonym terytorium

KIJÓW, 15 września (Reuters) – Prezydent Rosji Władimir Putin powiedział w czwartek, że rozumie zaniepokojenie chińskiego Xi Jinpinga sytuacją na Ukrainie.

„Wysoce cenimy zrównoważoną pozycję naszych chińskich przyjaciół, jeśli chodzi o kryzys na Ukrainie” – powiedział Putin Xi podczas ich pierwszego spotkania od początku wojny.

„Rozumiemy Państwa pytania i obawy dotyczące tego. Podczas dzisiejszego spotkania z pewnością wyjaśnimy nasze stanowisko.”

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Xi nie wspomniał o Ukrainie w swoich wystąpieniach publicznych ani nie pojawił się w chińskiej wersji ich spotkania w Uzbekistanie na marginesie szczytu regionalnego.

Poparcie Pekinu jest powszechnie postrzegane jako kluczowe dla Moskwy, której rynki eksportu energii i źródeł importu towarów zaawansowanych technologii podlegają sankcjom nałożonym przez Zachód.

Ostatnim razem, gdy obaj się spotkali, podpisali traktat o przyjaźni „bez ograniczeń” między dwoma krajami. Trzy tygodnie później Rosja zaatakowała Ukrainę. Od tego czasu Chiny poszły w ich ślady, krytykując zachodnie sankcje gospodarcze wobec Rosji i powstrzymując się od popierania lub wspomagania kampanii wojskowej.

W Kijowie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen przeprowadziła rozmowy z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim, w których stwierdziła, że ​​proces akcesji Ukrainy do UE przebiega pomyślnie.

Rzecznik Białego Domu John Kirby powiedział, że Chiny powinny odrzucić rosyjską inwazję: „Cały świat powinien przeciwstawić się temu, co robi Putin”, powiedział Kirby CNN. „To nie jest czas na jakiekolwiek interesy, jak zwykle z Putinem”.

Tydzień po najszybszych ukraińskich zdobyczach od pierwszych tygodni wojny ukraińscy urzędnicy powiedzieli, że siły rosyjskie wzmacniają teraz obronę i że żołnierzom Kevina trudno będzie utrzymać tempo natarcia.

READ  Boris Epstein, były doradca kampanii Trumpa, przyznał, że rok 2020 jest częścią spisku fałszywych wyborców.

Putin nie skomentował publicznie niepowodzeń, jakich doświadczyły jego siły po tym, jak wojska ukraińskie dokonały szybkiego przebicia się przez linię frontu w zeszłym tygodniu. Wojska rosyjskie pośpiesznie porzuciły dziesiątki czołgów i innych pojazdów opancerzonych.

Jaskinia twierdzi, że odzyskała 8000 km2 (3000 mil kwadratowych), mniej więcej wielkości wyspy Cypr. Tempo postępu podniosło morale Ukrainy, zadowoliło zachodnich zwolenników, którzy dostarczali broń, wywiad i szkolenia, i wzbudziło nadzieje na bardziej znaczące zyski przed nadejściem zimy.

Serhiy Gaidai, gubernator wschodniego obwodu Ługańskiego na Ukrainie, powiedział, że wyrwanie kontroli nad jego regionem Rosji, którą uznaje za niepodległe państwo kontrolowane przez separatystów, będzie jeszcze trudniejszą walką.

„Natychmiastowa scena w Charkowie już się nie powtórzy. Będziemy musieli ciężko walczyć o nasze terytorium. Rosjanie przygotowują się do obrony” – powiedział Keidai ukraińskiej telewizji, gdy Rosjanie kopali w osiedlach Swatow i Troitske.

Ołeksij Daniłow, sekretarz Rady Obrony Narodowej i Bezpieczeństwa Ukrainy, powiedział w internetowym poście: „Musimy unikać euforii. Jest jeszcze wiele do zrobienia, aby wyzwolić nasze ziemie, a Rosja ma mnóstwo broni”.

Dzień po wystrzeleniu pocisków manewrujących na tamę na zbiorniku w pobliżu Krzywego Rogu, rodzinnego miasta prezydenta Zełenskiego, codzienny atak rakietowy Rosji na Ukrainę nie ustał.

Urzędnicy z Charkowa poinformowali, że rosyjskie bomby uderzyły w gazociąg wysokiego ciśnienia, a w mieście Pakmut, gdzie podejrzewano, że cztery osoby zostały uwięzione w gruzach po strajku, trwa akcja ratunkowa, doniecki gubernator regionu Pavlo Kirilenko powiedział. powiedział.

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy poinformował w czwartek, że w ciągu ostatnich 24 godzin siły rosyjskie przeprowadziły ataki na kilka osiedli na froncie w Charkowie.

READ  Super Bowl 2022 Half Time Show: 5 ważnych punktów za występy po Eminemie i Kendrick Lamar Show

Ale brytyjskie Ministerstwo Obrony poinformowało w aktualizacji, że siły ukraińskie nadal konsolidują swoją kontrolę nad nowo wyzwoloną ziemią w regionie.

Oczekuje się, że Stany Zjednoczone, które przekazały Ukrainie miliardy dolarów pomocy, mają wkrótce dostarczyć nowy pakiet pomocy dla bezpieczeństwa, powiedział sekretarz prasowy Białego Domu Kirby w wywiadzie dla MSNBC w czwartek.

Rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa ostrzegła Waszyngton, by postępował ostrożnie, mówiąc, że każda decyzja o dostarczaniu Kijowowi rakiet dalekiego zasięgu dla amerykańskich systemów HIMARS przekroczy „czerwoną linię” i uczyni z USA „bezpośrednią stronę konfliktu”. Czytaj więcej

Szybki postęp Ukrainy od czasu wyparcia wojsk rosyjskich ze stolicy w marcu odwrócił losy wojny sześciomiesięcznej.

Dochodzenie w sprawie zbrodni wojennych

W środę pierwsze zespoły ukraińskich i międzynarodowych prokuratorów ds. zbrodni wojennych uzyskały wstępny dostęp do zbadania ogromnych połaci niedawno wyzwolonego terytorium.

Wstępne raporty sugerują, że wydaje się, że miały miejsce powszechne okrucieństwa.

Nigel Bowes, brytyjski prawnik, który odwiedził nowo odzyskane terytorium w ramach międzynarodowego zespołu pomagającego Ukrainie w śledztwach dotyczących zbrodni wojennych, powiedział, że okrucieństwa spowodowane przedłużającą się okupacją tak dużego obszaru przez Rosję „mogły osiągnąć bezprecedensowy poziom przerażający”. ”.

„Wydaje się, że powszechne tortury i egzekucje wśród ludności cywilnej miały miejsce w prowizorycznych ośrodkach zatrzymań w całym regionie, na przykład w Palaglia i Isium” – powiedział. Jedyne jak dotąd dowody „podążania za podobnym strasznym wzorem” znajdowały się w miastach zajętych przez wojska rosyjskie pod Kijowem na początku wojny.

Rosja zaprzecza, że ​​jej siły popełniły zbrodnie wojenne, nazywając zarzuty fabrykacjami mającymi na celu splamienie reputacji jej sił zbrojnych.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Raporty Biura Reutera Pisanie Andrew Osborne’a Dodatkowe raporty Anthony’ego Deutscha, Petera Grafa i Franka Jacka Daniela Edytowanie Alexandry Hudson

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *