W debacie telewizyjnej kandydaci do brytyjskiego premiera kłócą się o obniżki podatków

  • Pięć wyzwań, aby zastąpić Borisa Johnsona na stanowisku premiera Wielkiej Brytanii
  • Druga z trzech telewizyjnych debat w niedzielę
  • Plany podatkowe w centrum gorącego konkursu
  • Sondaże pokazują sprzeczny obraz tego, kto jest zwycięzcą

LONDYN (Reuters) – Pięciu kandydatów Partii Konserwatywnej wciąż walczących o następnego premiera Wielkiej Brytanii walczyło o obniżki podatków w drugiej telewizyjnej debacie w niedzielę, gdy dwaj faworyci – Rishi Sunak i Liz Truss – nasilili walkę o gospodarkę. .

Bez wyraźnego kandydata na następcę Borisa Johnsona ustępującego po serii skandali, walka o zostanie kolejnym przywódcą pozostaje coraz bardziej nieprzewidywalna i rozproszona, ujawniając podziały w rządzącej Partii Konserwatywnej.

Były minister finansów Rishi Sunak okazał się faworytem wśród 358 konserwatywnych posłów, którzy w tym tygodniu oddadzą więcej głosów, aby zredukować liczbę pretendentów do dwóch najniższych poziomów.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

W niedzielę wieczorem powiedział, że jego priorytetem będzie walka z inflacją i nie pogarszanie jej przed wprowadzeniem obniżek podatków.

Minister spraw zagranicznych Liz Truss, która zaproponowała plany likwidacji podwyżek płac i podatków od osób prawnych kosztem ponad 30 miliardów funtów (36 miliardów dolarów) rocznie, powiedziała, że ​​Sunak podniósł podatki do 70-letniego maksimum.

„Podwyżka podatków w tej chwili zdusi wzrost gospodarczy” – powiedziała podczas debaty prowadzonej przez telewizję ITV.

Sunak odpowiedział, że „lubi ciąć podatki”, ale odbywałoby się to kosztem wyższej inflacji. „Ekonomia tej rzeczy za nic nie jest konserwatywna, to socjalizm” – powiedział.

Młodsza minister Penny Mordaunt, która obecnie zajmuje trzecie miejsce, również zaatakowała Sunaka, mówiąc, że społeczeństwo potrzebuje „natychmiastowych działań”, aby przeciwdziałać rosnącym kosztom życia.

Wyścig jest nadal otwarty

Sondaż partnerów JL dla Sunday Telegraph sugerował, że prawie połowa wyborców konserwatystów uważa, że ​​Sunak byłby dobrym premierem, wyprzedzając Trussa i Mordaunta.

READ  Liczba ofiar śmiertelnych z powodu osuwisk w Brazylii osiągnęła 117, policja: 116 zaginęło

Jednak Truss cieszy się również szerokim poparciem, w tym wśród najbardziej lojalnych wobec Johnsona, a Mordaunt prowadzi sondaże wśród 200 000 członków partii, którzy ostatecznie wybiorą, kto zostanie przywódcą konserwatystów, a tym samym premierem.

W pokazie tego, jak otwarty jest wyścig, sondaż członków partii na stronie internetowej Conservative Home w sobotę wykazał, że były minister równości Kimi Badenouche wyprzedził pozostałych, z Gearsem na drugim miejscu i Mordauntem, obecnie ulubieńcem bukmacherów, przesuwając się na trzecie miejsce.

Stało się to po tym, jak piąty kandydat, Tom Tugendhat, przewodniczący parlamentarnej Komisji Spraw Zagranicznych, prowadził głosowanie widzów po pierwszej telewizyjnej debacie w piątek.

Ktokolwiek dostanie tę pracę, będzie musiał poradzić sobie z gwałtownie rosnącą inflacją i niskim wzrostem gospodarczym, a także z brakiem zaufania opinii publicznej do polityki po skandalicznej kadencji Johnsona.

Sondaże wskazują również, że konserwatyści są daleko w tyle za opozycyjną Partią Pracy.

Kiedy mediator został zapytany, wszyscy kandydaci powiedzieli, że nie będą przeprowadzać natychmiastowych wyborów, jeśli wygrają. Nie ma potrzeby przeprowadzania wyborów krajowych w Wielkiej Brytanii do 2024 roku.

Jeden kandydat będzie eliminowany każdego dnia przez następne trzy dni, pozostawiając dwóch ostatnich na osąd członków Partii Konserwatywnej. Zagłosują na zwycięzcę, który zostanie ogłoszony 5 września.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

(Raportowanie Michaela Holdena i Paula Sandela) Montaż przez Daniela Wallisa i Garetha Jonesa

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.