Wagner: Szef kuchni Putina Jewgienij Prigożyn przyznał się do stworzenia munduru najemników w 2014 rokuCNN

Jewgienij Prigożyn, jeden z najbardziej nieuchwytnych rosyjskich oligarchów, przyznaje się do założenia w 2014 r. prywatnej firmy wojskowej znanej jako Wagner, co odzwierciedla lata zaprzeczania jego powiązaniom z tajemniczą organizacją.

Prigozhin jest bardzo blisko Kremla Znany jako „kucharz” prezydenta Rosji Władimira Putina.

W poniedziałek w mediach społecznościowych Prigozhin wydał oświadczenie za pośrednictwem swojej firmy Concord Catering, które zaczęło się od słów: „Przejdźmy krótko do aktywów”.

W długim i żywym oświadczeniu dodał, że wspierane przez Rosję ruchy separatystyczne w Donbasie we wschodniej Ukrainie w 2014 r. były katalizatorem jego powstania.

Prigożyn twierdził, że osobiście „wyczyścił starą broń, odkrył dla siebie kamizelki kuloodporne i znalazł specjalistów, którzy mogliby mi pomóc w tej sprawie. Od tego momentu, od 1 maja 2014 roku narodziła się grupa patriotów”.

CNN ma Wagner Trackers Najemnicy w Republice Środkowoafrykańskiej, SudanLibia, Mozambik, Ukraina i Syria. Przez lata zyskały szczególnie przerażającą reputację i były powiązane z licznymi naruszeniami praw człowieka.

W 2019 roku zespół CNN uzyskał dostęp do pliku Baza treningowa Wagnera w samochodzie. Dwa lata później CNN Ujawnianie rażących naruszeń praw człowieka Została popełniona przez rosyjskich bojowników w kraju. Przechwycone komunikaty udostępnione CNN w 2020 r. wykazały operację rosyjskich agentów Śledzenie i monitorowanie dziennikarzy CNN Relacjonowali także działania Wagnera w Republice Środkowoafrykańskiej w ubiegłym roku.

Ostatnio grupa ma wzniesiony w Maliugdzie organizacje praw człowieka twierdzą, że była zamieszana w przerażającą serię morderstw.

Stany Zjednoczone ukarały Prigożyna w 2019 r. za jego rolę w prowadzeniu internetowej fabryki trolli, oskarżonego o próbę podważenia wyborów prezydenckich w USA w 2016 r.

Obserwatorzy twierdzą, że Wagner często działał jako nieformalne ramię rosyjskiej polityki zagranicznej, mimo że działalność najemników jest w Rosji technicznie nielegalna.

Prigożyn od lat konsekwentnie zaprzeczał powiązaniu z Grupą Wagnera. Wytoczył pozwy przeciwko rosyjskim mediom, które go badały, i poniżył dziennikarzy, którzy go przesłuchiwali.

Ale jego oświadczenie w poniedziałek wydaje się być kulminacją stopniowego wychodzenia z cienia w ciągu ostatnich kilku tygodni – i może odzwierciedlać zmieniającą się równowagę sił w Rosji, gdy kampania Putina na Ukrainie słabnie.

Wcześniej, we wrześniu, w Internecie pojawiło się nagranie wideo przedstawiającego łysego i otyłego mężczyznę, który wyglądał na Prigożyna, obiecującego rosyjskim jeńcom amnestię na sześć miesięcy służby wojskowej. Inny pokazał, co wyglądało na tego samego mężczyznę rozmawiającego z dowódcami wojskowymi.

W filmie pokazującym, jak wyglądało Prigogine ze skazanymi, powiedział: „Jestem przedstawicielem prywatnej firmy wojskowej. Być może słyszałeś o nas, PMC Wagner”.

I dodaje: „Pierwsi więźniowie, którzy ze mną walczyli, wzięli udział 1 czerwca podczas szturmu na elektrownię Voglidar. Czterdziestu ludzi weszło do okopów wroga i przecięło je nożami”.

W kilka dni po tym, jak wideo pojawiło się w Internecie, firma Prigożyna Concorde wydała dziwaczne oświadczenie, nie potwierdzając ani nie zaprzeczając tożsamości osoby, która pojawiła się na wideo. „W rzeczywistości możemy potwierdzić, że osoba na filmie jest bardzo podobna do Jewgienija Wiktorowicza [Prigozhin]”, powiedział. „Ponadto przemówienie osoby na filmie jest bardzo dobrze wygłoszone, podobnie jak przemówienie Jewgienija Wiktorowicza. [Prigozhin]. I ktoś, kto wygląda jak Jewgienij Wiktorowicz [Prigozhin] Jasno wyjaśnia proste i zrozumiałe rzeczy zwykłym ludziom ”.

Ostatnio ten sam mężczyzna pojawił się na pogrzebie jednego z bojowników Wagnera. Widziano go (na filmie) noszącego spodnie khaki, ściskającego dłonie i pocieszającego rodzinę zgromadzoną wokół trumny syna.

Potem, zaledwie kilka dni temu, rzekomo nieśmiały „kucharz” pojawił się w filmach w mediach społecznościowych, pokazujących, jak wysiada z helikoptera na nocne spotkanie ze swoimi doradcami.

Jest jeszcze jedna akceptacja. Przybycie dużej liczby rekrutów jest nieuchronne. Słychać Prigożyna mówiącego: „Niedługo będziemy mieli duży napływ tych, którzy, szczerze mówiąc, chcą wykonywać specjalne zadania, iść na wojnę”.

Głos pyta, czy mogą ujawnić wideo. „Przecieka,” odpowiedział Prigozhin, „więc wiedzieli, że nie dłubimy tutaj tylko w nosie”.

Zapytany w poniedziałkowym poście w mediach społecznościowych, dlaczego przestał zaprzeczać swojemu zaangażowaniu w Grupę Wagnera, Prigozhin powiedział: „Od dawna unikałem ciosów wielu przeciwników z jednym głównym celem – aby nie skrzywdzić tych facetów. [fighters]którzy są podstawą rosyjskiego patriotyzmu.

Gdy „specjalna operacja wojskowa” Moskwy słabła na Ukrainie, poszukiwania regeneracji wyczerpanych i upokorzonych szeregów przybrały zły obrót.

W sierpniowym śledztwie CNN ujawniono dowody na podróżowanie przez Wagnera rekrutów po rosyjskich koloniach karnych w poszukiwaniu rekrutów, którzy mogliby wstąpić w ich szeregi. Ich nagroda – sześć miesięcy pracy za stypendium zdrowotne i, jeśli przeżyją, wolność. Jeśli umrą, ich rodziny otrzymają ryczałt.

Kiedy Putin ogłosił w zeszłym tygodniu częściową mobilizację kraju, po zdobyciu ogromnego pola bitwy na Ukrainie, ruch ten wywołał protesty, gniew i masowy exodus mężczyzn w wieku służbowym z Rosji.

Marina Myron z Departamentu Studiów Obronnych w King’s College London zasugerowała wezwanie i wykorzystanie najemników wagnerowskich na Ukrainie z jakąkolwiek niespodzianką, ponieważ ich myśliwce służą specjalnemu celowi.

Nie jest to odejście od zwykłego sposobu pracy. Powiedziała, odnosząc się do okrucieństw najemników wagnerowskich, którzy walczyli o kontrolę nad Syryjskie miasto PalmyraJak również ich rola w Libii i na Ukrainie.

Ciągle rosnąca lista niepowodzeń na polu bitwy skłoniła rosyjskich blogerów wojskowych do posunięcia się jeszcze dalej, sugerując w postach na platformach takich jak Telegram, że nowy człowiek musi przejąć wysiłek wojenny. Wielu uważa, że ​​ten człowiek musi być Prigożynem.

Te czynniki mogą w pewnym stopniu prowadzić do opisania jego nagłej miłości do kamery – i pierwszego uznania jego roli jako Wagnera.

„W ciągu ostatnich dwóch miesięcy starał się zdobyć więcej uznania i publicznego uznania i stać się mało prawdopodobnym bohaterem dla bojowników, nawet innych żołnierzy, którzy są niezadowoleni z niekompetencji swoich dowódców wojskowych i uwielbiają bardzo agresywną postawę YP” – Christo Grosev z Bellingcat, internetowa grupa śledcza, powiedziała CNN w wywiadzie przeprowadzonym przed ogłoszeniem Prigożyna.

Grosev dodał jednak, że ambicje Prigożyna nie mogą ograniczać się tylko do public relations.

Kilka dni temu wysłał ciepłe pozdrowienia do głowy państwa afrykańskiego. Chwalił także walory społeczeństw zamkniętych, takich jak Chiny i Korea Północna. Zaczyna się więc zastanawiać, czy ma jakieś ambicje polityczne.

Oczywiste jest, że Prigozhin wyciąga siebie i Wagnera z cienia. Ogłoszenie jego własności otwiera nowy rozdział w publicznej obecności Wagnera.

To posunięcie rodzi również pytanie, czy błędy Rosji na polu bitwy zepchnęły Prigożyna i jego przerażającą brygadę bojowników do sfery publicznej i czy chce on za to rekompensaty politycznej?

READ  Aktualizacje na żywo: Rosja najeżdża Ukrainę

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *